Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Pití kávy v těhotenství - ano nebo ne? Vliv kofeinu na plod

Které změny byste doporučil ženám , které chtějí otěhotnět? Děkuji, Petra

__

__

ODPOVĚĎ:
Ženy, které plánují početí dítěte, by měly omezit nadměrnou konzumaci kávy, tedy kofeinu, alkoholu a rafinovaného cukru. Tyto látky totiž mohou mít nepříznivý vliv na průběh menstruačního cyklu. Organismus některých žen také nedokáže dobře zpracovávat laktózu,proto by měly navíc omezit i mléko a mléčné výrobky kromě másla, a to minimálně na šest až devět měsíců.

Vhodné je naopak zvýšit příjem kyseliny listové a vitaminů B2, B6 a B12.

Ženy by tak měly více konzumovat saláty, zeleninu a nahradit světlé pečivo celozrnným. Kyselinu listovou je vhodné doplňovat alespoň půl roku před plánovaným početím.

Ženám bych také doporučil zcela vysadit cigarety a obecně tabákové výrobky. Pokud ženy kouří a pokračuji v tom následně i v těhotenství, je doloženo, že se jim rodí děti s nižší porodní hmotností, s vyšším rizikem alergií a různých nemocí či s horším prospíváním. Proti dětem nekuřaček pak mají tyto děti v průměru i nižší IQ.

Co se týká kofeinu a pití kávy, není nutné jej zcela vysazovat, je však vhodné pití kávy omezit na dva až tři šálky týdně. Pokud tak ženy chtějí učinit preventivně, postačí to opět dva az tři měsíce předem. Bylinky a byliny vhodné na podporu otěhotnění a neplodnost jsou uvedené zde. Byliny nevhodné v těhotenství jsou zde

 

Související články: