Náhodné stránky webu
- (05.01.2014) Q horečka - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
- (18.09.2010) Zhoršující se zrak ve vyšším věku - příčina, léčba
- (30.12.2014) Zdravotní sestřičky - 19 věcí ve kterých jsou lepší než jiné ženy
- (26.11.2013) Nevyspalost lékaře ve službě působí jako alkohol a opilost
- (30.04.2011) Pořad JSTE TO CO JÍTE - názor MUDr. Zbyňka Mlčocha
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Vliv kávy a kofeinu na spánek, otěhotnění, těhotenství, osteoporózu, srdce a cévy, rakovinu |
![]() |
Pondělí, 22. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4462x |
___ ___ Závislost na kofeinuMnoho lidí bude tvrdit, že kofein je návykový. Je to do jisté míry pravda: pokud jste zvyklí si dávat pravidelně kávu (zvlášť když jde o hodně víc než dva šálky denně), můžete po "vysazení" pociťovat jisté nepříjemné příznaky. Bolesti hlavy, únava, úzkost, podrážděnost pocity deprese či problémy se soustředě ním ovšem potrvají maximálně několik dní a pak odeznÍ. Nemůžeme tedy v žádném případě mluvit o závislosti podobné té, kterou znají kuřáci, alkoholici nebo uživatelé nelegálních drog.
Kofein a spánekVýhodou tohoto povzbuzovadla je, že začíná účinkovat poměrně rychle. Stejně-tak se ale dost rychle odbourává, takže pokud od konzumace poslední dávky kofeinu do ulehnutí do peřin uplyne alespoň šest hodin, neměl by být spánek nijak výrazně narušen. (Toto pravidlo samozřejmě neplatí u všech; někteří lidé jsou na kofein citlivější a mohou nespavost zažívat.)
Kofein a osteoporózakompenzovat vyšším příjmem vápníku z mléka - na jeden hrnek kávy postačí dvě lžič .. U starších osob se nicméně zdá, že pití větších objemů kávy může být spojeno s vyšším rizikem zlomeniny krčku stehenní kos i; zřejmě jsou k účinkům kofeinu citlivějsí. Proto lékaři doporučují starším ženám, aby po konzultaci s praktickým lékařem případně omezily příjem kofeinu na 300 mg za den (tedy asi tři šálky kávy).
Kofein a nemoci srdce a cév - kofein a kardiovaskulární systémI z vlastní zkušenostÍ řada lidí ví, že kofein může krátkodobě zvýšitsrdeční tep a tlak. Studie nicméně neprokázaly, že by nějak souvisel s vyšším výskytemjevů ohrožujících srdce a cévy:vyššíhladinou cholesterolu, nepravidelností v srdečním rytmu nebo rizikem kardiovaskulárních onemocnění. Zejména pití čaje pak dokonce může cévy spíše chránit. Opatrní by nicméně měli být lidé, kteří mají zvýšenýkrevní tlak. Vědci také zatím nedokážou jednoznačně říct, jestli konzumace kofeinu souvisí s rizikem mrtvice.
Kofein a rakovinaPři vyhodnocení 13 studií zahrnujících na 20 tisíc lidí se nepodařilo zjistit, že by kofein zvyšoval riziko onemocnění rakovinou. Naopak, proti některým typům rakoviny může dokonce chránit.
Kofein a plodnostI když se říká, že kofein může škodit, pokud se pokoušíte o mirninko, studie to neprokázaly. Nedá se tedy říci, že by mírné pití kávy narušovalo početí či zvyšovalo riziko potratu, vrozených vad nebo předčasného porodu. Těhotné ženy by nicméně měly konzumovat nanejvýš 200 mg kofeinu denně, protože některé studie naznačují, že vyšší dávky mohou zvýšit pravděpodobnost potratu.
Kofein a odvodnění těla - dehydratační účinek kofeinuI když kofein je mírné diurerikum, tedy zvyšuje objem vylučované moči, obvykle člověk v konzurnovanérn nápoji do těla dostane tolik tekutiny, že tento "odvod" kompenzuje. Studie neprokázaly, že by užívání kofeinu vyvolávalo stav dehydratace.
Kofein a děti - škodí kofein dětem?V posledních letech děti stále častěji pijí nápoje obsahující kofein, a i když to v Česku není tak masový jev jako v USA, zaslouží si pozornost i u nás. Vědci konstatují, že dávky do 200 miligramů denně jsou pro děti v principu bezpečné. Děti jsou ovšem častěji než dospělí na tuto látku přecitlivělé, takže u nich může vyvolávat pocity úzkosti či podrážděnosti. Navíc děti většinou pijí kofein ve sladkých limonádách, energetických nápojích a slazených ledových čajích, které obsahují velké množství cukru - a to jim, na rozdíl od kofeinu, neprospívá zcela jistě, neboť prázdné kalorie zvyšují riziko obezity. Naopak dětem s hyperakrivitou může malé množství kofeinu dokonce prospět, protože jim pomůže se soustředit a povzbudit je k odpovědím na položené otázky a podobně.
Kofein a vystřízlivění, kocovinaDej si silné kafe, zní jeden z osvědčenýchreceptů na opici sedící člověku za krkem. Pravdou nicméně je, že i když člověkmá díky kofeinu pocit, že je střízlivý,ve skutečnosti je jeho mozek stále ovlivněný alkoholem, reakce zpornalené a úsudek narušený. Studenti, kteří kombinovali alkohol s kofeinem, měli v provedených studiích dokonce větší riziko nehody než ti, kteří sedli za volant "jen" opilí. Proto této pověře rozhodně nevěřte, káva vás z opilosti nedostane.
Kofein a hubnutíJe pravda, že kofein může urychlit metabolismus a tím pomoci tělu spálit nějakou tu kalorii navíc, ale žádné zázraky se rozhodně nekonají. Ba naopak: ve studii, které se zúčastnilo více než 58 tisíc lidí sledovaných po 12 let, intenzivnější konzumenti kávy spíše přibrali.
Kofein a cvičeníPokud máte pocit, že vás káva nakopne k vyšším výkonům, máte zřejmě pravdu. Studie naznačují, že po konzumaci kofeinu e zvyšuje výdrž při aerobních cvičeních výkon u těch anaerobních. Někteří vědci se domnívají, že to je proto, že kofein snižuje vnímání bolesti a pomáhá spalovat tuky místo cukrů.
Kofein a zdravíTahle teorie rozhodně neplatí. Vědci v souladu se zkušeností pravidelných pijáků kávy a ostatních konzumentů kofeinu konstatují, že tato látka prospívá soustředění i bdělosti, cítíte se s ní nabiti energií, máte čistší hlavu a jste společenštější. Kromě toho ale může kofein prospívat svým protizánětlivým účinkem imunitě a schopností snižovat množství histaminů umí ulevit i od alergických příznaků. Někteří lidé tvrdí, že jim kofein pomáhá při astmatu. Podle některých domněnek může kofein pomáhat při prevenci Parkinsonovy choroby, onemocnění jater, rakoviny tlustého střeva a konečníku, cukrovky 2. typu a demence. Tyto účinky nicméně zatím studie nepotvrdily.
POTRAVINY OBSAHUJÍCÍ KOFEINNejznámějším zdrojem kofeinu je samozřejmě výluh z rozemletého kávového zrna, tedy káva. Najdeme ho ale také v černém čaji, v guaraně, čaji yerba'maté a některých dalších u nás méně známých rostlinách (Ilex vomitoris, kolovníky - jejich extrakt byl spolu s výtažkem z koky součástí původního receptu na Coca-Colu). V malém množství se vyskytuje táké v kakau a čokoládě. Kofein je rovněž součástí různých pilulek určených k povzbuzení, k úlevě od bolesti či příznaků nachlazení nebo třeba na hubnutí. Největší kofeinový "kopanec" nabízejí káva, silný, černý čaj a energetické nápoje obsahující často i další "povzbuzovadla" například spoustu cukru).
Související články:
|