Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Vliv kávy na zdraví, paměť, mrtvici a Alzheimerovu nemoc

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Vliv kávy na zdraví, paměť, mrtvici a Alzheimerovu nemoc Email
Pondělí, 06. srpen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4894x
vliv-kavy-na-zdravi-pamet-a-alzheimerovu-nemoc-mrtviciKáva se získává z plodů kávovníku, který se pěstuje na plantážích v Jižní a Střední Americe, Africe a Asii, přičemž na světě existuje několik desítek druhů kávovníků. Nejrozšířenějším druhem je arabika (výraznější aroma, je méně hořká), která tvoří 70% celosvětové sklizně kávy. Naproti tomu robusta se vyznačuje zemitější a méně aromatickou, drsnější chutí a tmavší barvou. Pro horší kvalitu semen se tento druh kávy používá do směsí.
___
___


Jaké látky kromě kofeinu obsahuje káva

Káva obsahuje kromě kofeinu velké množství rozličných látek, jako jsou např. sacharidy, vosky, oleje, kyseliny a bílkoviny.Z minerálních látek jsou to draslík, fosfor, železo a hořčík. Nutriční hodnotu má pouze vitamin B3-niacin.


Káva a zdraví - dobrá prevence proti mrtvici

Bylo prokázáno, že káva chrání mozkové cévy. U téměř 500.000 účastníků výzkumu a u více než 10.000 případů mozkové příhody tak bylo zjištěno, že u konzumentů kávyje v průměru o 15% menší riziko vzniku mozkové příhody než u těch, kdo kávu nepijí.


Zlepšuje paměť

Nejnovější prospektivní studie L. Araba, realizovaná se 4.000 účastníky staršími 65 let, ukázala, že u žen klesají tyto mozkové funkce méně, pijí-li pravidelně kávu nebo čaj.


Káva vyzraje i na "Alzheimera"

Experti z Floridy tak částečně objasnili dřívější varování, že u pijáků kávy se tato vážná degenerativní nemoc vyskytuje méně často než u lidi, kteří kávu nepijí. Nová studie nepopírá ani dřívější výsledky výzkumu, podle nichž je za tuto ochranu odpovědný kofein samotný, jelikož snižuje produkci bílkoviny zvané beta-amyloid. V kávě je přítomná látka, která ve spolupráci s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru bránícího rozvoji Alzheimerovy nemoci a zlepšuje paměť.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny