Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Návod jak se vyhnout jojo (jo-jo) efektu - tipy, rady

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Návod jak se vyhnout jojo (jo-jo) efektu - tipy, rady Email
Sobota, 04. srpen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2886x

navod-jak-se-vyhnout-jojo-jo-jo-efektu-tipy-radyPodařilo se vám shodit několik kilogramů, ale rychle se vám vrátily zase zpátky? Jde o klasický jojo efekt. Opětovné přibrání je zpravidla větší než byla původní redukce hmotnosti.  K jo-jo efektu dochází zpravidla tehdy, kdy se člověk po prodělané redukci hmotnosti rychle (okamžitě) vrátí k původnímu nezdravému způsobu stravování. Nezdravým způsobem stravování se myslí nejenom množství, ale i kvalita a skladba stravy. Naše tělo je zvyklé dělat si zásoby tzv. na horší časy. Pokud tedy držíte dietu (omezujete příjem potravin - energie), Vaše tělo považuje takové období za období chudoby (dříve srovnatelné třeba se zimním obdobím).

___
___


Jezte denně tři jidla.

Kdo průběžně mlsá a ujídá, nutí tělo vyplavovat více inzulinu. V důsledku toho se neodbourává uložený tuk. Raději se tedy omezte na tři hlavní jídla denně doplněná ovocem a zeleninou. Tělu tak dodáte energii, kterou potřebuje.


Nevynechávejte snídani

V noci, když spíme, je metabolismus opravdu aktivní a spotřebuje velké množství kalorií. Ráno tělo rychle potřebuje novou dávku energie, aby mohlo nadále efektivně pracovat. Kdo vynechá snídani, utlumí spalování tuků.


Sázejte na zdravé svačinky

Nejpozději v 15 hodin vás přepadne chuť na sladké? Je třeba začít s prevencí. Včas si připravte vhodnější alternativy: hrst vlašských ořechů, sušené plody nebo ovocný tvarohový krém. Jsou to nekalorické obměny koláčů, čokoládových tyčinek a keksů.


Dávejte přednost tomu, co opravdu zasytí

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako jsou tvaroh, krůtí prsa, vejce nebo bílé jogurty, vás dokážou zasytit na mnohem delší dobu. Díky tomu se zbavíte chvil, kdy vás přepadne nezkrotný apetit nebo "vlčí" hlad. Pozor dávejte také na to, aby strava nebyla příliš tučná a neobsahovala velké množství konzervantů.


Pište si nákupní seznamy

Rozvažte si - pokud možno předem - nákup na týden dopředu. Poznačte si všechno, co budete potřebovat pro přípravu jídel. V supermarketu se pak řiďte tímto seznamem - uvidíte, že se tak vyhnete nebezpečí nákupu potravin, které nepotřebujete.Nic si nezakazujte

Kdo při dietě vyloučí ze svého života všechny mlsky, které miluje, je pravděpodobné, že brzy podlehne a dopřeje si vše "zakázané" najednou. Zbožňujete čokoládu? Klidně si kousek dopřejte!


Volte celozrnné produkty

Bílá mouka, například ve světlém pečivu, obsahuje jednoduché uhlohydráty, které v těle vychylují hladinu krevního cukru. Zasytí jenom nakrátko a za chvíli už máte hlad. Dobrou alternativou jsou celozrnné produkty, které jsou pro tělo vhodnější a zasytí vás na delší dobu.


Podpořte metabolismus

Konzumací určitých potravin můžete pořádně "podpálit" metabolický kotel. Třeba chilli papričky vyvolávají v těle termogenetický efekt, takže odbouráte více kalorií. Jablka pomocí antioxidantů zase zrychlují spalování tuků.


Večer na cukry raději zapomeňte

Po namáhavém dni je třeba večer připravit jídlo rychle - a první na ráně je namazaný krajíc chleba. Ten ale obsahuje uhlohydráty (cukry), které brání nočnímu spalování tuku. Ideální je proto povečeřet kousek dušené ryby se zeleninou


Pijte hodně vody

Přes den vypijte alespoň 2 litry vody. Jestliže ale budete tělo zásobovat sladkými nápoji - limonádami, štávami či džusy - přijmete nadbytečné kalorie. Pokud vám voda nechutná, zkuste neslazené bylinkové čaje.


Dostatečný spánek

Hubnout ve spánku, to není pouhý sen. Odbourávání tuku probíhá hlavně v noci. Když spíte příliš krátce, tyto metabolické procesy narušíte. Proto se pokuste spát alespoň 7 hodin.


Nedržte hladovky

Hubnout pro vás znamená, že téměř nejíte, abyste ušetřila kalorie? Ovšem pozor na to, že pokud budete tělu dodávat příliš málo "paliva", poběží metabolismus jen v úsporném režimu. Jakmile začnete více jíst, uloží tělo dodatečné kalorie jako rezervu - a pak efekt bude opačný. Proto
rozhodně nehladovte, ale jezte několikrát denně malé porce.


Uberte rychlost každodenního kolotoče

Stálý stres rozhodí hladiny hormonů a utlumuje látkovou výměnu v těle. Tím, mimo jiné, potlačí vylučování "hormonu nasycení" - leptinu. To způsobí, že nervozitu začnete přejídat, aniž si to uvědomíte. Naučte se proto relaxovat, omezte stresory a zvolněte životní tempo.


Hýbejte se

Můžete cvičit ráno před snídaní nebo večer u televize - na tom celkem nezáleží. Každý den si ale naplánujte alespoň deset minut a udělejte několik protahovacích a posilovacích cviků, abyste si zpevnila křivky a dodala tělu fyzickou aktivitu.


Jezte pět porcí ovoce a zeleniny

Kombinujte s každým jídlem ovoce nebo zeleninu. Dodáte tak tělu antioxidanty, vitamíny a vlákninu, která podporuje metabolické procesy organismu.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny