Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byliny, rostliny a zdraví

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Nová stránka 1

 

Seznam všech bylinek, o kterých píšeme je zde.

Byliny, rostliny a zdraví

Jak se zbavit bolesti hlavy a migrény - byliny, bylinky, babské rady, lidové léčitelství

Email
Pondělí, 16. duben 2018 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1350x   

jak-se-zbavit-bolesti-hlavy-a-migreny-byliny-bylinky-babske-rady-lidove-lecitelstviIntenzita bolesti může být různá, od krátkodobé, mírné až k prudkým bolestem. Také místo bývá různé - hlava může bolet ve spáncích, čele, za očima, na temeni, v týlní části, nebo dokonce celá. Pokud se bolest hlavy často opakuje nebo trvá dlouho, je nutné konzultovat problém s lékařem. Bolesti hlavy (pokud se na nich nepodílí jiné onemocnění) se spolu s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem, srdečním infarktem nebo mozkovou mrtvicí označují někdy jako civilizační choroby.

__

__

Celý článek...
 

Kvíz, poznávačka byliny, rostliny, keře stromy - poznej rostlinu podle fotografie

Email
Pondělí, 02. květen 2016 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3790x   

bylinkovy-test-kviz-poznavacka-bylin-roslitlin-keru-stromuDne 1.5.2016 byl spuštěn zcela nový poznávací test na rostliny na webu BylinkyProVsechny.cz . Pokud se chcete také otestovat jak jste na tom s rozpoznáváním povětšinou v ČR rostoucích rostlin, klikněte níže. Dostanete 20 testových otázek, kdy na každou máte max. 20 sekund. Pokud uspějete alespoň v 50% otázek, uspěli jste. Užijte si to :) 

___

___

Celý článek...
 

Byliny pro zimní nachlazení - jitrocel, lípa, česnek, cibule, tymián, podběl, echinacea (třapatka)

Email
Neděle, 08. listopad 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2399x   

byliny-pro-zimni-nachlazeni-jitrocel-lipa-cesnek-cibule-tymian-podbel-echinacea-trapatkaZatímco v některých rodinách mají plný šuplík tabletek, sirupů a mastí, v jiných preferují bylinky a přírodní preparáty. Vybrali jsme pro vás hlavní favority pro zimu. V době nachlazení vám pomůže například jitrocel, lípa, česnek, cibule, tymián, podběl, echinacea (třapatka) a samozřejmě "nebylinka" med.  

___

___

Celý článek...
 

Ženšen nepravý - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Pondělí, 09. únor 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2317x   

zensen-nepravy-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŽenšen nepravý latinsky panax pseudoginseng (panax notoginseng) - tento druh ženšenu poprvé uvedl v 16. století ve svém monumentálním díle "Osnova lékopisů" známý čínský lékař Li S'-čen (1518-1593). Jeho zpracování věnoval téměř třicet let a dokončil jej v roce 1578 a následně třikrát přepracoval. Jde o mimořádnou encyklopedii své doby, kde je uvedeno na 1 800 druhů drog, 1 100 ilustrací a na 11 000 receptů. Navíc zavedl zcela novou klasifikaci léčiv.

___

___

Celý článek...
 

Rozchodnice růžová - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Neděle, 01. únor 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2723x   

rozchodnice-ruzova-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciRozchodnice růžová (rhodiola rosea) - v lidovém léčitelství Altaje jsou příznivé účinky »zlatého« či »růžového kořene« známy již více než 400 let. Pro místní obyvatele je to prostředek zvyšující pracovní schopnost a léčící někeré nemoci. Vzhledem k tomu, že se využívá především přirozených porostů, kde lze sklidit až 1 tunu oddenků z hektaru, na mnohých místech hrozí tomuto druhu naprosté vyhubení. U nás roste pouze výjimečně v Krkonoších (např. Modrý Důl) a Hrubém Jeseníku, převážně na karech. Proto je také zapsána v červené knize ohrožených rostlin. 

___

___

Celý článek...
 

Kozinec blanitý - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Čtvrtek, 29. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3098x   

kozinec-blanity-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciKozinec blanitý, latinsky astragalus membranaceus. Žlutý císař, který vládl v letech 2737-2697 př, n.l., zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis a hemoroidy, ale také na »stovky dětských onemocnění«. Po tisíciletí Číňané užívají tuto rostlinu jako prostředek podporující zvýšení imunity, zvláště u mladých lidí.

___

___

Celý článek...
 

Ženšen pětilistý - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Úterý, 27. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3327x   

zensen-petilisty-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŽenšen pětilistý (panax quinquefolius, aralia quinquefolia) - tento druh ženšenu objevil v roce 1718 francouzský misionář Lafitau poblíž Montrealu. Již v roce 1765 jej zapsali čínští bylináři v doplňcích a revizi ke knize »Osnova lékopisů« a v 18. století se s ním čile obchodovalo. Záznamy z Filadelfie v americké Pennsylvánii udávají, že jistý Daniel Boone zde prodal15t kořene ženšenu, získaných sběrem.

___

___

Celý článek...
 

Psí sádlo - složení (vyrábí se ze psů a štěňat?), recept, návod, postup výroby

Email
Pondělí, 26. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5099x   

psi-sadlo-slozeni-vyrabi-se-ze-psu-a-stenat-recept-navod-postup-vyroby

Psí sádlo - bylinná směs v masti, která po aplikaci na hruď nebo záda na povrchu pokožky vytváří okluzivní ochranný film, díky kterému dochází k omezeným ztrátám vody a účinné látky léčivých rostlin uvolněné do včelího vosku snadněji pronikají do zevních vrstev pokožky. Přítomné silice zvyšují prokrvení tkání v oblasti hrudníku, dochází ke zvýšení sekrece hlenů a usnadnění vykašlávání. Inhalace silic zároveň uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání. Je možné aplikovat menší množství masti také pod nos a do oblasti spánků. Psí sádlo je vhodné pro děti od 1 roku.

___

___

Celý článek...
 

Ženšen pravý - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Neděle, 25. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2428x   

zensen-pravy-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŽenšen pravý (ponax ginseng, ponax. schin-seng) je známý v oblasti východní Asie již více než 5 000 let. Jde o relikt rostoucí zde už v třetihorách, před více než milionem let, který dokázal přežít tvrdé klimatické změny až do dnešní doby. Je tedy jistým symbolem života na Zemi se zcela specifickými vlastnostmi. Na jedné straně totiž existují kořeny staré i 300 až 400 let, na straně druhé má ženšen schopnost upadat do vegetačního klidu až na několik desítek let.

___

___

Celý článek...
 

Proskurník lékařský - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Středa, 21. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2516x   

 

proskurnik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciProskurník lékařský (althaea officinalis) - když tato vysoká, statná rostlina rozkvete, ihned zkrášlí každou zahrádku. Původně se proskurník pěstoval pouze pro léčebné účely, v současnosti se však často vysazuje jako okrasná rostlina. Ve volné přírodě téměř neroste, proto si ho musíme vypěstovat, nejlépe ze semen. K léčebným účelům využívám celou rostlinu - listy, květy i kořen, který je nejúčinnější. 

___
___

Celý článek...
 

Hlíva ústřičná - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí, pěstování

Email
Úterý, 13. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3407x   

hliva-ustricna-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniHlíva ústřičná (pleurotus ostreatus) je dřevokazná houba z čeledi Pleurotaceae, známá také jako »hiratake«. Klobouk je 5-35 cm široký, lasturovitý, bokem přirostlý nebo protažený v krátký třeň. Plodnice tvoří obvykle bohaté trsy, seřazené stupňovitě nad sebou. Mladé kloboučky jsou bochníčkovité, s podvinutým okrajem.

___

___

Celý článek...
 

Tis červený - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Úterý, 13. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3015x   

tis-cerveny-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTis červený (obecný), latinsky taxus baccata, je stálezelený nevysoký keř nebo strom z čeledi tisovitých, Taxaceae, dorůstající výšky 5-15 m. Má široce kuželovitou až kulovitou korunu a na kmen i je výrazně červená až červenohnědá odlupující se borka. Jehlice jsou plošně dvouřadé, čárkovité a špičaté, poměrně měkké, na líci leskle tmavě zelené, naspodu matně zelené se zřetelnou střední žilkou.

___

___

Celý článek...
 

Pazvonek chloupkatý - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Pondělí, 12. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3457x   

 

pazvonek-chloupkaty-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciPazvonek chloupkatý - tento druh se využívá asi tři sta let, ale za tuto relativně krátkou dobu se stal velmi ceněným posilujícím prostředkem. Využívá se jako náhrada ženšenu a často se označuje jako "ženšen chudých". Pazvonek chloupkatý (codonopsis pilosula), je víceletá liánovitá bylina z čeledi zvonkovitých, Campanulaceae. Má mrkvovitý kořen válcovitého nebo prodlouženého tvaru, dlouhý 10 až 40 cm. V čerstvém stavu je bílý a hladký, po usušení žlutavě hnědý a hluboce vrásčitý.

___

___

Celý článek...
 

Celer, miřík celer - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí, pěstování

Email
Čtvrtek, 08. leden 2015 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3005x   

 

celer-mirik-celer-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leci-pestovaniCeler (miřík celer), latinsky pium graveolens léčí nemoci ledvin, revma, dnu, zlepšuje látkovou výměnu, je afrodiziakum. Celer je jedno- až dvouletka. Má velký nažloutlý kulovitá kořen s trsy postranních kořínků. Lodyha je přímá, hranatá, nahoře větvená, asi půl metru vysoká. Listy jsou aromatické, lesklé, dolní peřenosečné, horní laločnaté. Květy jsou drobné, bílé. Plodem je nažka s charakteristickou vůní i chutí.

___

___

Celý článek...
 

Úročník bolhoj - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Neděle, 14. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2468x   

urocnik-bolhoj-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciÚročník bolhoj (latinsky anthyllis vulneraria) čistí krev, podporuje látkovou výměnu, posiluje organismus, hojí rány a vředy. Úročník je 20-40 cm vysoká, jemnéchlupatá trvalka. Lodyhu má vystoupavou až vzpřímenou. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, jednoduché, celokrajné. Lodyžní listy jsou zpeřené, skládají se z oválně kopinatých lístků. Koncový lístek je delší než ostatní.

___

___

Celý článek...
 

Řemdihák plstnatý, uňa de gato, kočičí dráp, vilkakora - účinky, použití, využití k léčebným účelům

Email
Čtvrtek, 11. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 3703x   

remdihak-plstnaty-una-de-gato-kocici-drap-vilkakora-ucinky-pouziti-vyuziti-k-lecebnym-ucelumŘemdihák plstnatý, uňa de gato (vilkakora, kočičí dráp) latinsky uncaria tomentosa. Léčí záněty, rakovinu, nádory, revma, žaludeční vředy, detoxikuje, zvyšuje imunitu. Řemdihák je liána z deštného amazonského pralesa, vysoká až 20 metrů. Kmen a větve jsou pokryty velkými dřevnatými trny. Listy jsou krátce řapíkaté, oválné, dlouhé kolem 6 cm, na rubu mírně ochlupené.

___

___

Celý článek...
 

Topolovka - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Středa, 10. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2749x   

topolovka-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciTopolovka růžová (latinsky althea rosea) léčí sliznice, kašel, zažívací potíže, menstruační problémy. Topolovka je trvalka, vysoká i 2,5 metru. První rok vyhání z rozvětveného oddenku pouze přízemní růžici listů. Listy jsou velké (průměr až 25 cm), rapíkaté, okrouhle srdčité s 5-7 laloky. Druhý rok vyrůstá vysoká, přímá, mírně chlupatá lodyha. 

___

___

Celý článek...
 

Šišák - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Úterý, 09. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2981x   

sisak-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŠišák bajkalský (latinsky scutellaria baicalensis) léčí srdeční arytmie, snižuje krevní tlak, nervové potíže, tlumí bolesti. Šišák je vytrvalá bylina vysoká 40 až 80 cm. Má mohutný hnědý kořen, který je po rozříznutí žlutý. Stonek má vystoupavý až poléhavý, rozvětvený. Listy křížmostojné, kopinaté, celokrajné. Květy jsou ve vrcholovitých hroznovitých květenstvích.

___

___

Celý článek...
 

Vrbka úzkolistá - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Pondělí, 08. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2466x   

vrbka-uzkolista-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciVrbka úzkolistá (latinsky chamaerion angustifolium) léčí nervové potíže, zažívací problémy, chrání sliznice. Vrbka je vytrvalá rostlina vysoká 1-2 m. Má tlustý zdřevnatělý kořen. Lodyha je oblá, přímá, často s načervenalým nádechem. Listy jsou široké 1-2 cm, střídavé, kopinatě zašpičatělé, na rubu modravé. připomínají listy vrby. Růžové až fialové  květy jsou uspořádány na konci lodyhy do pyramidových hroznů.

___

___

Celý článek...
 

Lilek - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí

Email
Neděle, 07. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 2904x   

lilek-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciLilek baklažán (lilek vejcoplodý, latinsky solanum melongena) léčí revmatické potíže, zvýšený cholesterol, detoxikuje organismus, funguje proti kožních nemocem. Lilek baklažán je dnes již rozšířená zelenina. U nás je to jednoletá rostlina s přímou, dole dřevnatou lodyhou, vysokou 40-80 cm. Listy jsou krátce řapíkaté, celokrajné, s fialovým žilkováním, na rubu plstnaté.

___

___

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 13
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny