Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Jak odmítnout nátlak od rodiče - slušně a asertivně

jak-odmitnout-natlak-od-rodice-slusne-a-asertivne

Říká: "Uděláš to pro mě?"  Odpovím: "Ne, děkuji."  Ptá se: "Proč ne?" Já: "Protože nechci. Pokud bych to opravdu chtěla, už bych to dělala. Opravdu nechci." Zkouší to na mě: "Možná jsi o tom nikdy před tím nepřemýšlela a možná by jsi o tom chtěla něco slyšet a pak by jsi možná chtěla."

___

___

Jak vychovat samostatné dítě, jak vést dítě k samostatnosti - tipy

jak-vychovat-samostatne-dite-jak-vest-dite-k-samostatnosti-tipyKromě řady jiných je v Bibli toto velmi moudré naučení: „Dej člověku rybu a nasytíš ho na jeden den. Nauč ho ryby chytat a nasytíš ho na celý život“. Můj manžel vždycky vzpomínal na to, jak jeho tatínek, když se ho jako děti s bratrem ptali na význam nějakého slova, vzal vždycky naučný slovník a dotyčné slovo si vysvětlovali společně.

___

___

Čas strávený s dětmi je důležitější než si myslíme - pro děti i pro vás, rodiče

cas-straveny-s-detmi-je-dulezitejsi-nez-si-myslime-pro-deti-i-pro-vas-rodiceJsme mistry iluzí. Sami se jim oddáváme a navíc se snažíme přesvědčit o nich okolí. Téměř každý, kdo má děti, mluví občas o tom, jak moc pro něj znamenají. Jak důležité pro něj jsou. A že tou nejvyšší hodnotou je rodina. To zní opravdu hezky. Jen moc nechápu, když jsou děti pro každého takový poklad, proč jich je tak málo…

___

___

Jak se nezbláznit z tohoto světa aneb vztahy s ostatními lidmi a zvládání různých životních situací

jak-se-nezblaznit-z-tohoto-sveta-aneb-vztahy-s-ostatnimi-lidmi-a-zvladani-ruznych-zivotnich-situaci

Stránka obsahuje 12 myšelenek, které vám možná pomohou snáze žít a víc si život užívat. Věnují se oblasti vztahů se svým okolím, vztahu sama se sebou a také tomu, jak se vyrovnat s obtížnými životními situacemi, které každý z nás občas zažíváme.

___

___

Obyčejný a moudrý rodič - příklady správné výchovy dětí a chyb ve výchově

obycejny-a-moudry-rodic-a-jaky-je-mezi-nimi-rozdil-volny-cas-darky-ponauceni-chovani-ditete-a-laska-k-ditetiVychovávat děti není vždy lehké. Jsou rodiče, kteří mají výchovu tak nějak v krvi a jsou rodiče, kteří jsou nevrlí a dělají chyby. Jak reagovat na chovávní dítěte a jak dítě vychovat, aby z něj byl fajn člověk, kterého budou mít ostatní rádi? 

___

___

Dítě nechce aby se narodil bratříček, sestřička - co s tím? Vliv věkového rozdílu.

 

dite-nechce-aby-se-narodil-bratricek-sestricka-co-s-tim-vliv-vekoveho-rozdiluZatímco maminka s tatínkem se těší na nový přírůstek, na staršího sourozence čeká nelehká zkouška. Příchod dalšího člena rodiny nemusí probíhat tak idylicky, jak si maminky a tatínkové malují. Několikanásobní rodiče by jistě mohli vyprávět, co dokáže s drobečkem žárlivost a sourozenecká rivalita udělat.

___

___

Syndrom opičí lásky aneb láska k dětem musí být střízlivá a nemateriální

 

syndrom-opici-lasky-aneb-laska-k-detem-by-se-nemela-prehanet-a-mela-by-byt-strizliva-2"Děti jsou to nej… To nejlepší pro děti. Ať si aspoň děti užijou… Jsou to květy našeho života. Radost v domě. Neboj se, synáčku, táta pro tebe udělá všechno“. Nějak mi tahle písnička už strašně leze na nervy. Jako rodičovi, jako bývalému dítěti i jako budoucímu dědečkovi. Spousta rodin si tahle hesla totiž vykládá jako program školy opičí lásky.

___

___

Sebevědomí dětí - co neříkat dětem abyste jim nezničili sebevědomí

co-nerikat-detem-abyste-jim-neznicili-sebevedomiStačí jediná věta, která když se opakuje dostatečně často, může zkazit celý život. Nebo přinejmenším zničit sebevědomí, které se pak velmi obtížně zase získává. Řeč je o hláškách, které rodiče často ke svým dětem trousí jen tak mimochodem, jenomže dítě si je zapamatuje a často jim věří až do dospělosti. Nebo napořád.

___

___

50 věcí které by měla říci matka své dceři, aby z ní jednou byla zralá samostatná žena

 

50-veci-ktere-by-mela-rici-matka-sve-dceri-aby-z-dcery-jednou-byla-supr-zenska-a-dobre-se-citilaJsou to životní zkušenosti, které člověk sbírá po mnoho let. Ráda bych dětem ušetřila čas, aby mohly jít dál a opřít se při tom o rodičovskou zkušenost. Seznamte se s nimi, možná i vy tu najdete inspiraci, o co se podělit se svým potomkem.

___

___

Jak přimět dítě aby rádo četlo - tipy, rady, zkušenosti

jak-primet-dite-aby-rado-cetlo-tipy-rady-zkusenosti

Nedávno jsem byla na rodičovské schůzce. Monika tamto, Nela zase tohleto, paní učitelka se vyjadřovala postupně ke všem, jak už to tak chodí. A najednou prý – Vojta – to je jediný žák, kterého mohu pochválit za slovní zásobu i čtení. Nejspíš hodně čte, viďte? – Celá třída se na mě svorně podívala zpytavými rodičovskými zraky. Málem se červenám a snažím se nenápadně se zasunout pod lavici.

___

___