Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Eutanázie - otázka spíše filozofická než medicínská

eutanazie-otazka-spise-filozoficka-nez-medicinskaPřes výše uvedené konstatování je dobře, že si lékaři ujasňují svůj postoj k tzv. milosrdné smrti. Své protichůdné názory na eutanázii vyjádřili MUDr. Bohdan Babinec, CSc., a MUDr. Petr Pudil v TM 6/2018 a 9/2018. Víceméně pravidelně se tématu věnují veřejnoprávní média. Domnívám se, že v nich jde zčásti o tzv. módní téma. Od 70. let minulého století do roku 2000 jsem pracovala jako praktická lékařka.

__

Zamyšlení nad původním zněním Hippokratovy přísahy vůči dnešní době a ke vztahu k eutanázii - úvaha medicínsko-filozofická (prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.)

eutanazie-a-hippokratova-prisaha-uvaha-medicinsko-filozoficka-prof-MUDr-Pavel-Pafko-DrScKolega Babinec popisuje v Tempus medicorum 06/2018, str. 43, jak v televizním pořadu 104letý australský profesor botaniky psychicky naprosto v pořádku, bohužel imobilní, ležel ve zdravotnickém zařízení, cítil se jako ve vězení a rozhodl se ukončit svůj život. Zorganizoval sbírku a našel zřejmě dostatek sponzorů, kteří vnímali jeho přání a opatřili mu prostředky na cestu do Švýcarska, kde požádal o eutanázii a zemřel.

__

Očkování 2018 - změny, úhrada zdravotní pojišťovnou

 

ockovani-2018-zmeny-uhrada-zdravotni-pojistovnouRok 2018 s sebou přináší celou řadu změn. Jedna z nich se týká např. očkovacího kalendáře. Děti se budou očkovat méně, seniorům zase stát zaplatí i šetrnější vakcínu proti pneumokokům. Očkovací kalendář prochází změnou, jaká už tu dlouho nebyla. Mění se například počet dávek hexavakcíny, která chrání děti proti šesti různým nemocem.

__

__

Mladí lékaři a jejich sny spojené s prací v nemocnici - co by si přáli?

 

mladi-lekari-a-jejich-sny-spojene-s-praci-v-nemocnici-co-by-si-praliV rámci našeho nově připravovaného projektu Férové pracoviště jsme oslovili několik mladých lékařů a absolventů, jak by vypadal jejich sen, který by prožili v zaměstnání. Zde máme některé odpovědi, které se nám líbily nejvíce.

___

___

Zdravotnictví v Indii - problémy a výzvy

zdravotnictvi-v-indii-problemy-a-vyzvyPlán na zkvalitnění zdravotní péče v Indii představil 1. února 2017 při projednávání rozpočtu ministr financí Arun Jaitley. Iniciativa zahrnuje jak konkrétní kroky pro eliminaci některých infekčních onemocnění, tak systémové změny. Mezi ně patří nové zákony a regulační opatření s cílem snížit náklady na léky i lékařské přístroje a snaha uvést indické zdravotnictví do souladu s mezinárodními standardy.

___

___

Alternativní metody léčby nemocí a pohled České lékařské komory

alternativni-metody-lecby-nemoci-a-pohled-ceske-lekarske-komoryPřes významné pokroky lékařské  vědy a bouřlivý rozvoj medicíny  přetrvávají problémy s diagnostikou  některých onemocnění  a rovněž výsledky léčby v řadě případů nejsou  uspokojivé. Toto platí zejména o nádorových  onemocněních. Mnoho nemocných  pak hledá různé alternativy a snadno uvěří  slibům nejrůznějších léčitelů, nabízejících  jim v těchto situacích zaručenou pomoc.

___

___

Brusinky - vliv na zdraví (zahraniční studie 2015)

brusinky-vliv-na-zdravi-zahranicni-studieBrusinky udržují zdravé srdce, podporují správnou činnost močového a zažívacího ústrojí včetně metabolických pochodů v organismu. Brusinky nejsou již dlouho jen prázdninovým rozptýlením a vyhledávaným ovocem na dovolené v lesích pro pikantní přílohu k masu. Středem pozornosti se stávají především pro vliv na lidský organismus, jak potvrzují nové výzkumy, jejichž závěry jsou publikovány v mezinárodních renomovaných časopisech, např. v Advances in Nutrition.

___

___

Nevyspalost lékaře ve službě působí jako alkohol a opilost

nevyspalost-pusobi-u-lekare-ve-sluzbe-jako-alkoholSedmkrát víc chyb dělá lékař, který odslouží měsíčně šest prodloužených směn. Nechali byste se ošetřit radši od opilého, nebo od unaveného doktora? Výzkumy ukazují, že to vyjde skoro nastejno. Pít lékaři nesmí, sloužit několik dní v kuse však někdy musí. Náročná práce lékařů nejde dohromady s dlouhými směnami. Únava a nevyspání zvyšují riziko chybného rozhodnutí, které může ohrozit pacienta na zdraví nebo i na životě.

___

___

Prevence Alzheimerovy choroby, nemoci - aktivní život

prevence-alzheimerovy-choroby-nemoci-hrani-karet-krizovkyPokud žijete společensky a aktivně, hrozí vám ve stáří nižší riziko demence a Alzheimerovy choroby. Základním rizikovým faktorem se zdá být život bez partnera. Samotáři onemocní Alzheimerovou nemocí častěji a už v nižším věku. Prevencí jsou i takové maličkosti jako společenský tanec, hraní karet nebo psaní na klávesnici.  Poznávací a sociální aktivity ve středním věku snižují riziko mužské demence.

___
___

Vliv nimesulidu (Aulinu, Coxtralu) na játra při léčbě artrózy kloubů

vliv-nimesulidu-coxtralu-na-jatra-a-jaterni-funkce-pri-lecbe-artrozy-kloubuV lednu 2010 Evropská komise požádala Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) o úplnou analýzu přínosů a rizik léčby nimesulidem. Výbor CHMP došel k závěru, že přínosy léčby nimesulidem již nepřevažují nad riziky u symptomatické léčby osteoartrózy. Evropská komise potvrdila tento závěr v lednu 2012. Osteoartróza je chronické onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu.
___
___