Náhodné stránky webu
- (11.11.2011) Jak zvýšit tvorbu mateřského mléka - rady, tipy, návod
- (20.08.2008) Pronásledování expartnerem, stalking - jak se bránit a jak ho řešit?
- (19.01.2015) Technika čištění zubů - vliv na parodontozu, odhalení krčku zubu, správné držení kartáčku
- (11.01.2008) Udělení milosti - žádost zdarma, vzor, formulář, tiskopis ke stažení a tisku
- (02.06.2014) Stárnutí pleti obličeje a minilifting - co znamená, co je to minilifting?
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Brusinky - vliv na zdraví (zahraniční studie 2015) |
![]() |
Středa, 17. prosinec 2014 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4247x |
___ ___ Drobné červené kuličkové ovoce se dostává do popředí pro jedinečné bioaktivní složení, které pomáhá redukovat četné infekce, zlepšuje srdeční zdraví a tlumí horečku při zánětech. Desítky světových expertů zabývajících se výzkumem brusinek přispívají svými poznatky do odborných článků včetně vědců a lékařských odborníků z Tufts University, Pennsylvania State University, Boston University, Rutgers University, French National Institute for Agricultural Research, University of East England in United Kingdom and Heinrich-Heine- -University in Germany. Autoři uveřejnili více než 150 výzkumných prací, které mapují současné nejnovější poznatky o významu brusinek pro výživu a lidské zdraví, což potvrzuje také ředitel Laboratoří pro výzkum antioxidantů dr. Jeffrey Blumberg, Ph.D., FASN, CNS, profesor na Friedmanově škole Výzkumu výživy na Tufts University. Upozorňuje, že polyfenoly, nalezené v brusinkách udržují zdravý močový trakt a mají významný ochranný účinek na kardiovaskulární systém. Z výzkumů vyplývá, že to jsou především A-typy proanthocyanidů (a- polyfenoly), které mají výborný přilnavý účinek na sliznici močového ústrojí, a chrání tak před močovou infekcí. Toto vynikající působení je doloženo příznivým výsledkem léčby téměř 15 milionů žen v USA, které ročně onemocní infekcí močových cest. U těchto žen došlo k výrazné redukci opětovného vzplanutí infekce bez nutné antibiotické léčby. Autoři rovněž uvádějí příznivé výsledky při léčbě kardiovaskulárních chorob, protože podávání brusinek snižuje cholesterol, krevní tlak i záněty včetně oxidačního stressu, tj. stavu, při kterém vzniká velké množství kyslíkových radikálů, které poškozují buňky a tkáně. Brusinky podporují endoteliální funkce a redukují tuhost cév, čímž zpomalují progresi aterosklerózy a tvorbu sklerotických plaků (nánosů) v cévách. Tímto působením jsou významnou prevencí infarktů myokardu a mozkových krvácení.
Potřebuje váš organismus ovoce? Jezte více brusinek!Jakkoliv je ovoce dodavatelem nezbytných vitaminů a minerálů, lesní ovocenavíc dodává vysoce ochranné polyfenoly. Protože obsahuje velice málo cukru (ten je přidáván jen pro vylepšení chuti), jsou právě pro brusinky charakteristickéneslazené džusy nebo sušená forma. Brusinky jsou ideálním doporučeným ovocem pro diety (2010 Dietary Guidlines for Americans). Američané proto začleňují brusinky a výrobky z brusinek do svého jídelníčku, nejen do diet. Vědí, že je mohou jíst i užívat – čerstvé, mražené, sušené nebo ve formě džusů či omáček. Dr. Blumberg říká: „Pokud v budoucnosti ještě lépe porozumíme, jak veliký dopad na naše zdraví a život mají brusinky, nejen zařadíme je a výrobky z nich do zdravé výživy, ale jejich význam bude pro celou společnost neustále vzrůstat.“
Brusinky potlačují močové infekce seniorůVelkoplodé brusinky (Vaccinium macrocarpon Ait.) se během posledních let těší stále větší oblibě. Tradiční lidové používání při zánětech močových cest bylo posléze uznáno lékařskými autoritami a koncentrát brusinkové šťávy se nyní uplatňuje jako doplňkový prostředek při některých urologických obtížích. Tato rostlina je domácí na východě Severní Ameriky, ale dá se pěstovat i u nás. K hlavním obsahovým látkám počítáme antisepticky působící proantokyanidiny a flavonoidy s diuretickým účinkem. Vedle toho se v brusinkách vyskytují polyfenoly, β-karoten, vitamin C a lutein, takže jsou oprávněně řazeny mezi silné přírodní antioxidanty. Proantokyanidiny adherují na povrch bakterií (nejčastěji Escherichia coli, Enterococcus, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus), čímž zabraňují jejich přilnutí k epiteliálním buňkám močovodů, močového měchýře a močové roury. Léčbu je třeba zahájit co nejdříve od propuknutí symptomů. Při zvýšené náchylnosti k močovým infekcím nebo častým recidivám se doporučuje preventivní podávání brusinek. Podle některých pramenů extrakt z brusinek neutralizuje zápach moči u inkontinentních pacientů. V průběhu terapie se nevyskytují nežádoucí účinky, interakce ani inkompatibility. V časopise American Journal of Geriatrics byly nedávno publikovány výsledky roční studie realizované nizozemskou univerzitou v Leidenu, v rámci níž 825 seniorů ohrožených uroinfekcemi (průměrný věk 85 let) z 21 domů s pečovatelskou službou užívalo pravidelně brusinkový výtažek. U 25 % nemocných na základě pravidelného užívání došlo ke zmírnění infekcí močových cest a v rámci profylaxe u 20 % pacientů nevznikly klinické projevy onemocnění. |