Nová témata diskuze

Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307

Medicína

Kmenový kurz z neurologie 2019 - poznámky ze seminářů Fakultní nemocnice u Svaté Anny, Brno

Email
Úterý, 14. květen 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1440x   

kmenovy-kurz-z-neurologie-poznamky-ze-seminaruSeminář kmenový kurz neurologie ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny se věnoval těmto tématům: bolest, neuropatie, bolesti hlavy, migréna. Roztroušená skleróza - příčina, diagnostika. EEG, polysomnografie, antiepileptika, chirurgická léčba epilepsie a stimulace, semiologie epileptických záchvatů. Cévní mozková příhoda, TIA (tranzitorní ischemická ataka), léčba CMP a škálování (NIHSS, ad.), rizikové faktory CMP. EMG (elektromyografie) a MEP (motorické evokované potenciály). Vyšetření a nemoci páteře. Nitrolební krvácení do mozku a jeho okolí. Dystonie, hyperkineze, Parkinsonova nemoc, fenomenologie movement disorders, různé demence (Alzheimerova, MCI, ad.). Léčba roztroušené sklerozy mozkomíšní a likvorologie. Jehlová EMG, senzorické evokované potenciály, myastenie. CT, MR a radiologické intervenční metody.

 

Celý článek...
 

Sluneční alergie, solární alergie - příčina, příznaky, léčba, typy

Email
Pátek, 10. květen 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 1336x   

slunecni-alergie-solarni-alergie-pricina-priznaky-lecba-typyZarudlá pokožka, svědící pupínky - to je sluneční alergie, kterou mimochodem trpí stále více lidí. Jaké jsou příčiny a jaká je prevence sluneční alergie? Alergie na sluneční záření vlastně alergie není. Nejedná se totiž o typickou přehnanou imunitní reakci na specifický antigen, jak tomu bývá v případě alergií. 

___

___

Celý článek...
 

NIHSS tabulka, skóre, škála u cévní mozkové příhody, CMP, mrtvice - tabulka ke stažení online zdarma

Email
Sobota, 09. únor 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 10374x   
NIHSS tabulka skóre CMP cévní mozková přhoda iktus infarkt mozku vyhodnocení v češtině českém jazyku jazyceTrombolýza je specifická léčba cévní mozkové příhody neboli ischemického infarktu mozku. Má svá přesná a přísná pravidla, která se musí dodržovat. Patří mezi ně především indikace a kontraindikace. Pokud již je trombolytická léčba iktu zahájena, musí být pacient po aplikaci léku pečlivě sledován - především jeho klinický stav. Klinický obraz pacienta zaznamenáváme do NIHSS formuláře. Ten je možné stáhnout na v níže uvedeném odkazu.

___
___

Celý článek...
 

Modifikovaná Rankinova stupnice, Rankinova škála v neurologii - tabulka, co hodnotíme, vyhocení soběstačnosti pacienta

Email
Sobota, 09. únor 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 631x   

Modifikovaná Rankinova stupnice, Rankinova škála tabulka vyhodnocení v češtině českyModifikovaná Rankinova stupnice nebo též Rankinova škála vyhodnocuje soběstačnost pacienta po nějakém úraze nebo po cévní mozkové příhodě. Využívá se v oboru neurologie a také např. v léčebnách dlouhodobě nemocných. Je vhodné zapsat výsledek testu (škálování) do objektivního nálezu při propuštění do propouštěcí zprávy, aby lékař, který se později setká s pacientem měl rychle přehled v jakém stavu pacient byl dříve.
__

__

Celý článek...
 

Glasgow coma scale GSC test, škála, hodnocení - tabulka v češtině, českém jazyku, jazyce

Email
Sobota, 09. únor 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 697x   

glasgow-coma-scale-GSC-test-skala-hodnoceni-tabulkaGlasgow Coma Scale (GCS)  slouží ke kvantifikaci hloubky poruchy vědomí u dospělých. Při škálování vyhodnocujeme: otevření očí, stav vědomí, motorická reakce na oslovení nebo bolestivý podnět. U každého vyhodnocení neurolog započítá body, které finálně sečte a zapíše větěšinou na začátek neurologického obj. nálezu nebo do závěru neurostatutu.

Celý článek...
 

Zvýšené a snížené krevní hodnoty - příčina, tabulky (lymfocyty, erytrocyty, neutrofily, trombocyty, makrocyty, eozinofily ad.)

Email
Čtvrtek, 31. leden 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4355x   

Zvýšené a snížené hodnoty krevních buněk příčina tabulky lymfocyty erytrocyty neutrofily trombocyty makrocyty eozinofilyCelkový objem kolující krve v lidském těle je asi 70 ml na kilogram hmotnosti; za určitých okolností dochází k jeho zvýšení, nebo snížení. V krvi samotné kromě toho může být normální, zvýšený nebo snížený počet krevních elementů (erytrocytů), což vede ke změnám v poměru mezi erytrocyty a plazmou a obojí tak v kombinacích způsobuje různé poruchy složení krve. Ty v dnešní praxi zjišťujeme poměrně přesně různými typy analyzátorů – elektronických počítačů krvinek. Celkový objem erytromasy můžeme stanovit pomocí izotopů (Cr51).

__

Celý článek...
 

Poplatek za nahlížení a kopie ze zdravotnické dokumentace (origiálu)

Email
Středa, 16. leden 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 699x   

poplatek-za-nahlizeni-do-zdravotnicke-dokumentace-a-kopie-opisyOtázka, zda poskytovatel zdravotních služeb je oprávněn účtovat pacientovi, jeho zmocněnci nebo zákonnému zástupci úhradu za účast pověřeného zaměstnance při nahlížení do zdravotnické dokumentace ve smyslu § 65 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách v platném znění, je považována za spornou. Ani zákon o zdravotních službách č. 372/2011 Sb., ani občanský zákoník – zákon č. 89/2012 Sb. tuto otázku výslovně neřeší.

Celý článek...
 

Kdo je ošetřující lékař pacienta a jakou musí mít kvalifikaci (L1, L2, L3)

Email
Úterý, 15. leden 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 964x   

kdo-je-osetrujici-lekar-pacienta-a-jakou-musi-mit-kvalifikaci-l1-l2-l3Pacient má právo mít ošetřujícího lékaře i v nemocnici. V případě zavedení směnných služeb by však toto právo pacienta bylo zcela zjevně porušováno. Podle § 3 odstavce 2 zákona o zdravotních službách, č. 372/2011 Sb. v platném znění „Ošetřujícím zdravotnickým pracovníkem se rozumí zdravotnický pracovník, který navrhuje, koordinuje, poskytuje a vyhodnocuje individuální léčebný postup u konkrétního pacienta a koordinuje poskytování dalších potřebných zdravotních služeb.“

__

Celý článek...
 

Eutanázie - otázka spíše filozofická než medicínská

Email
Pondělí, 14. leden 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 488x   

eutanazie-otazka-spise-filozoficka-nez-medicinskaPřes výše uvedené konstatování je dobře, že si lékaři ujasňují svůj postoj k tzv. milosrdné smrti. Své protichůdné názory na eutanázii vyjádřili MUDr. Bohdan Babinec, CSc., a MUDr. Petr Pudil v TM 6/2018 a 9/2018. Víceméně pravidelně se tématu věnují veřejnoprávní média. Domnívám se, že v nich jde zčásti o tzv. módní téma. Od 70. let minulého století do roku 2000 jsem pracovala jako praktická lékařka.

__

Celý článek...
 

Zamyšlení nad původním zněním Hippokratovy přísahy vůči dnešní době a ke vztahu k eutanázii - úvaha medicínsko-filozofická (prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc.)

Email
Neděle, 13. leden 2019 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 719x   

eutanazie-a-hippokratova-prisaha-uvaha-medicinsko-filozoficka-prof-MUDr-Pavel-Pafko-DrScKolega Babinec popisuje v Tempus medicorum 06/2018, str. 43, jak v televizním pořadu 104letý australský profesor botaniky psychicky naprosto v pořádku, bohužel imobilní, ležel ve zdravotnickém zařízení, cítil se jako ve vězení a rozhodl se ukončit svůj život. Zorganizoval sbírku a našel zřejmě dostatek sponzorů, kteří vnímali jeho přání a opatřili mu prostředky na cestu do Švýcarska, kde požádal o eutanázii a zemřel.

__

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 233
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny