Dobré odpoledne, dnes je pátek 12.7.2024, svátek slaví Bořek, zítra Markéta.

Základní pravidla etikety - pozdrav, postavení příborů při/po jídle, jedení sushi, svěření kabelky muži, telefonování a mobilování ve společnosti

etiketa-pribory-talirZnáte základní pravidla etikety? Co když vás pozdraví někdo, koho neznáte? Je dobré koukat na mobil, když máte setkání s jinými lidmi? Kdo může používat ruce při sushi místo hůlek? Může žena svěřit svou kabelku muži? Může žena jít k šatně v kabátu? Je slušné ve společnosti zvedat mobilní telefon? Na tyto všechny otázky vám odpoví tato stránka.

__

__

Etiketa a slušné chování - kojení na veřejnosti, kýchnutí, spropitné, sauna

etiketa-a-slusne-chovani-kojeni-na-verejnosti-kychnuti-spropitne-saunaVědět, co se slušf a patřf, nenf nikdy na škodu. Bez pravidel společenského chovánf se neobejdete. Sli jsme s mužem po ulici a on pozdravil mladou dívku. Ptala jsem se, kdo to byl, a on řekl, že jeho podřízená. Tak to ho měla první pozdravit ona". Podle etikety ale její manžel neudělal chybu. Záleží na nadřízeném, jestli ženu bude brát jako svou podřízenou, nebo jen jako ženu - a pak ji pozdraví první.

___

___

Projevy, proslovy, řeči při slavnostních a obchodních příležitostech - vzory

proslov_projev_rec_vzor_obchodni_slavnostni_prilezitost.jpgStránka obsahuje vzory projevů, proslovů a slavnostních řečí nebo v rámci obchodního setkání. Vzory jsou zdarma ke stažení ve formátu souboru PDF.

___
___

Vzor smutečního projevu, proslovu, řeči na pohřbu - text zdarma ke stažení

smutecni_proslov_projev_rec_vzor_zdarma_ke_stazeni.jpgStránka obsahuje odkaz na PDF soubor, který obsahuje vzory smutečních projevů, řečí a proslovů na pohřeb. Soubor je zdarma ke stažení.

 

___

Vzor svatebního proslovu, projevu, svatební řeči otce nevěsty ke stažení zdarma

vzor_proslov_projev_rec_otce_nevesty_zdarma.jpgNevíte si rady jak sepsat proslov otce nevěsty? Stránka nabízí odkaz ke stažení PDF souboru, který obsahuje vzory svateních proslovů nejen tatínka vdavkuchtivé dívky.

 

___

Vzor kondolence, pravidla jak správně kondolovat.

vzor_kondolence_jak_sprvne_kondolovat.jpgStránka nabízí k využití vzory kondolencí a popisuje jakým správným způsobem by se mělo kondolovat. Zmiňuje mj. co u kondolencí je a co není vhodné.

 

___

___

Slib snoubenců v kostele a výměna darů nebo prstenů

slib_prislib_snoubencu_vymena_prstenu_daru.jpegPřed žehnací modlitbou si podle místních zvyklostí snoubenci mohou dát najevo svůj příslib, např. výměnou prstenů či jiných darů. Snoubenci svůj příslib můžou vyjádřit také slovně. Text snoubeneckého slibu je obsahem této stránky.

 

 

církevní snoubenecký slib před církví 

Svatební slib, jak probíhá svatba v kostele?

svatebni_slib_svatebni_obrad_v_kostele_prubeh.jpgSvatba v kostele má svůj půvab a je, pokud se povede, docela velkým zážitkem. Oproti rychlé a formální svatbě na radnici je těžko srovnatelná. Stránka zmiňuje text svatebního slibu v kostele a způsob, jakým obřad probíhá. Oddávajícím je jáhen nebo kněz.

 

průběh svadby svatby v kostele

Žehnací modlitba - text, žehnání při zásnubách

zehnaci_modlitba_text_zehnaci_modlitby_pozehnani_pro_snoubence.jpegKřesťanské zásnuby jsou pro obě rodiny význačnou událostí, a proto je vhodné slavit je určitým obřadem a společnou modlitbou. Tím se snoubencům vyprošuje Boží požehnání, aby ve svůj čas zdárně završili to, co nyní začínají.ž

 

___

___

Úřední dopis - pravidla jak jej psát, časté typografické chyby

jak_napsat_psat_uredni_dopis.jpgTaky si říkáte jak psát úřední dopis a berete situaci, kdy máte zasednout za klávesnici počítače, psacího stroje nebo s průpiskou v ruce jako malou hororovou záležitost? Nehledejte v tom vědu. Stáči dodržovat několik málo pravidel a dopis zvládnete. Jen si věřit.

VZOR