Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.9.2023, svátek slaví Jaromír, zítra Zlata.

Etiketa a slušné chování - kojení na veřejnosti, kýchnutí, spropitné, sauna

etiketa-a-slusne-chovani-kojeni-na-verejnosti-kychnuti-spropitne-sauna

etiketa-a-slusne-chovani-kojeni-na-verejnosti-kychnuti-spropitne-sauna
Vědět, co se slušf a patřf, nenf nikdy na škodu. Bez pravidel společenského chovánf se neobejdete. Sli jsme s mužem po ulici a on pozdravil mladou dívku. Ptala jsem se, kdo to byl, a on řekl, že jeho podřízená. Tak to ho měla první pozdravit ona". Podle etikety ale její manžel neudělal chybu. Záleží na nadřízeném, jestli ženu bude brát jako svou podřízenou, nebo jen jako ženu - a pak ji pozdraví první.

___

___


Nejen tato paní, ale i my ostatní někdy ani v běžných životních situacích nevíme, jak se zachovat, které zásady společenského chování platí a které jsou už překonané. Proto není na škodu si některé
z nich zopakovat.

 

Děti v restauraci

Dnes je normální brát s sebou do restaurace i malé děti. Proč ne, když jsou dobře vychované. Horší je, když si jejich rodiče pletou restauraci s mateřským centrem a mylně předpokládají, že ostatní hosté budou dětské řádění pokládat za roztomilé. Děti drandily po dlažbě celé restaurace, k tomu výskaly a křičely, sklápěčky vyluzovaly hrozný rachot. Z poklidného večera v jinak tiché restauraci se stalo peklo. Vedle nás seděl mladičký pár, zjevně na prvním rande, a místo šepotu na sebe své něžnosti museli křičet, aby se vůbec slyšeli. Je v pořádku, že si děti hrály. Jen jsem žasl nad bezohlednou otrlostí obou rodičovských párů, které vůbec nenapadlo vzít v úvahu pocity ostatních hostů a děti umravnit. Etiketa má spoustu pravidel, ale jedno je nade všemi: Našim vztahům by vždy měly kralovat ohleduplnost, takt a empatie. Už slyším námitku: Copak je zakázáno vodit do restaurace děti? Není, ale rozhodně bych čekal víc soudnosti a ohledů od těch rodičů.

 

Spropitné v restauraci

"Tak tady je účet, prosím," zašveholí obsluha a před námi je problém - jaké dát (či nedat) spropitné. Nic nezkazíte s 5 až 10 % sumy uvedené na účtu. Pokud vám ale přinesli studenou polévku, spálenou pizzu nebo vás nechali dlouho čekat, spropitné nedávejte. Třeba se personál propříště poučí. A jak je to na cestách? V každé zemi jinak, radši se poraďte s průvodcem. Obecně dostává nosič
zpravidla 1 euro za kufr, pokojská 2 eura za noc. Nejste-li spokojení, raději nedávejte žádné spropitné (je to lepší než pár centů). V recepci se pak zmiňte o tom, co vám na obsluze vadilo. Tak to bude fér.

 

Představování

Muž je představován ženě, mladší staršímu. Oslovujeme jen tituly před jménem. Má-li jich někdo víc, představíme ho tím nejvýznamnějším. Dvojité jméno (třeba Green Nováková) by se nemělo při přímém oslovování vynechávat. Pokud jde o oslovení, tak výrazy jako "paninko" nebo "mladej" by měly zůstat v televizních komediích. Těhotné ženě nemusí udělat radost oslovení .mamino", stejně jako z pozdravu "ahojky" nebo "čauky" někomu naskočí husí kůže.

 

Kýchnutí

Ve výtahu se vedle vás ozve hlasité .hepčí', Máte se dívat zarputile do země, jako že jste nic neslyšela, nebo popřát "zdravíčko"? Když kýchajícímu popřejete, bude to sice milé, ale porušíte etiketu. Podle bontonu bychom tělesné zvuky všeho druhu měli jednoduše přehlížet. Když vám přesto někdo popřeje zdraví, stačí říct stručně "děkuji". Čistit si nos na veřejnosti je dovolené (bez "troubení"). Látkový kapesník musí být čistý, na veřejnosti bychom ho neměli razantně protřepávat. Papírové kapesníky se používají jen jednou.

 

Setkání v sauně

Vstoupíte v osušce do sauny, a kdo se tam zrovna nepotí jako váš nadřízený. Potkat ho v takovém prostředí není příjemná situace. Jak z toho ven? Krátce a přátelsky pokyňte hlavou, podání ruky si odpusťte. Pokud to situace vyžaduje, můžete si vyměnit pár přátelských a nezáludných slov, třeba o počasí, ale potom se raději stáhněte. Oba chcete soukromí.

 

Kojení na veřejnosti

Sedíte s přítelem v kavárně a žena sedící poblíž začne kojit dítě. Přítel neví, kam s očima, vám to připadá normální. Co na to etiketa? Podle Ladislava Špačka je kojení intimní záležitost a neměla by být veřejná - matka by si měla najít na tu chvilku vhodné soukromí. Naopak není nutné trápit dítě hlady, když žena nemá jinou možnost, jak ho nakrmit. Jeho pláč by nakonec odpůrcům kojení na veřejnost vadil víc než samotné kojení. Pokud někdo vidí kojící ženu, nemá se zastavit a začít ji pozorovat. Ať se pokusí předstírat, že nic nevidí.