Dobré dopoledne, dnes je středa 24.7.2024, svátek slaví Kristýna, zítra Jakub.

Seznam všech soudů v ČR - kontakty, emaily, telefony

seznam_soudu_cr_emailove_internetove_adresy_telefonni_cisla.jpgStránka obsahuje seznam všech soudů v ČR i s kontakty (město, adresa a PSČ, telefonní a faxová čísla, emailové  a internetové adresy).

___

___

Osvobození od soudního poplatku - informace

soudni_poplatek_kdy_se_hradi_a_kdy_nehradi_v_jake_vysi.jpgČlánek pojednává o výši soudního poplatku (SP), uvádí, kdy se platí a kdy je od něj osoba osvobozena. Uvádí výše jednolivých SP a jakým způsobem požádat o případné prominutí částky.

 

___

Stížnost na soud, soudce - průtahy v řízení, výhrady na práci soudce

stiznost_na_soudce_delku_soudniho_rizeni.jpgMůže se stát, že nebudete s prací soudu spokojeni. Především s délkou (dobou) soudního řízení a nebo s prací soudce. Je následně možné podat si stížnost. Článek popisuje kde je možné si stěžovat a na co.

___
___

Svědečné, výše svědečného, kdy má svědek nárok

svedecne_uhrada_nakladu_za_cestu_cestovne_usly_zisk_vydelek.jpgSvědečné je jakási odměna státu za to, že svědek přišel k soudu svědčit. Jde o jakousi náhradu výdajů a ušlého zisku. Když budete předvoláni jako svědci, přečetěe si pozorně předvolání. Na něm je poučení, co všechno pootřebujete k uplatnění svědečného.

výše svědečného

Soudní poplatky - kolik a za co zaplatíme u soudu

poplatek_poplatky_u_soudu_vyse.jpgChystáte se k soudu a ptáte se na kolik vás přijdou soudní poplatky? Zajímá vás jaké jsou nejobvyklejší částky složené na účet soudu a jakým způsobem je můžete uhradit?

 

___
___

Nahlížení do spisu u soudu, kdo může nahlížet a kdy

nahlizeni_do_soudniho_spisu.jpgNahlížení do soudního spisu je možné. Probíhá v soudní kanceláři a to v úředních hodinách soudu. Článek upravuje kdo smí a kdo nesmí nahlížet, zda se mohou pořizovat kopie a kolik stojí, dále jakým způsobem probíhá nahlížení a co k tomu potřebujete.

 

___

___

Pravidla chování u soudu, soudního jednání

pravidla_u_soudu_soudniho_jednani_trapasy.jpgAby byla zdůrazněna vážnost toho, že soud rozhoduje jménem republiky, je soudní jednání svázáno různými pravidly a zvyky. Má to svůj důvod, je třeba zvýraznit důstojnost této příležitosti a situace.

___
___

Nepravdivá, lživá, křivá výpověď u soudu - trest, sankce za tento trestný čin

nepravdive lzive krive svedectvi sankce trest postih odneti svobodyJen málokoho by napadlo lhát u soudu. I na tuto situaci trestní zákoník však myslí a pokud by se už někdo takovéto skutečnosti dopustil a pravda se provalila, neminula by ho sankce - peněžitý trest, podmíněný nebo dokonce i nepodmíněný trest odnětí svobody.

 

___
___

Svědek u soudu - práva, povinnosti, musí svědčit a dostavit k soudu?

svedek_u_soudu_prava_povinnosti.jpgJak už to bývá, každý má svá práva a povinnosti. A nejinak je to u svědků u soudu. Jak to probíhá v jednací síni a jaký je postih, pokud bude vaše výpověď křivá, lživá, tedy nepravdivá? Musí vás zaměstnavatel k soudu uvolnit z práce? Tyto a jiné otázky článek probírá.

 

___
___

Předběžné opatření soudu - k čemu slouží, kdy nabývá platnosti

predbezne_opatreni.jpgJe to výjimečný institut sloužící k rychlé a prozatímní úpravě nějakých poměrů. Povinnost soudu ukládá o návrhu na předběžné opatření rozhodnout do 7 dní.

 

 

informace o předběžném opatření