Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty U soudu Svědečné, výše svědečného, kdy má svědek nárok

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Svědečné, výše svědečného, kdy má svědek nárok Email
Neděle, 14. prosinec 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 25482x

svedecne_uhrada_nakladu_za_cestu_cestovne_usly_zisk_vydelek.jpgSvědečné je jakási odměna státu za to, že svědek přišel k soudu svědčit. Jde o jakousi náhradu výdajů a ušlého zisku. Když budete předvoláni jako svědci, přečetěe si pozorně předvolání. Na něm je poučení, co všechno pootřebujete k uplatnění svědečného.

výše svědečného

Ušlá mzda

Pokud budete žádat ušlou mzdu, musí vám na předvolání potvrdit zaměstnavatel hodinovou mzdu. Podle toho, kolik hodin cestou k soudu, u jednání a cestou od soudu strávíte, bude vám nahrazena ušlá mzda. Jestliže budete cestovat za svědectvím z Ostravy do Prahy, zabere vám to celý pracovní en a stát vám tedy namísto zaměstnavatele tento den proplatí, jakobyste byli v práci.

 

Cestovné

Hotové výdaje jsou především cestovné. Pokud tedy pojedete k soudu vlakem nebo autobusem, kupte si zpáteční jízdenku, předlote i u jednání soudci a bude vám na základě tohoto dokladu cestovné proplaceno. 

 

Doprava vlastním vozidlem

Jestliže pojedete k jednání svým autem, můžete mít v některých případech problémy s proplacením svědečného, zvláště pokud bude soud pohodlně dostupný jinak, například městskou hromadnou dopravou. Soud však v odůvodněných případech proplácí cestové i těm svědkům, ikteří použili vlastní dopravní prostředek. Je potom třeba si zaprvé spočítat, kolik kilometrů měří cesta od místa výjezdu k soudu a zpět a pořídit si kopii velkého technikcého průkazu, ze kterého bude zřejmé, jaká je spotřeba vašeho automibilu nebo jiného prostředku. 

 

Nocležné, stravné

Podle zákona o cestovních náhradách č. 119/1992 Sb. máte právo v některých případech i na nocležné a stravné

 

Kdy dostanu svědečné proplaceno?

Svědečné se proplácí většinou ihned po skončení výslechu v pokdadně soudu. Pokud nemáte u sebe potřebné doklady, můžete o svědečné požádat do tří dnů

 

Nevzdávejte se svého práva

Bez ohledu na to, že 80% svědků svědečné od soudu nežádá a k soudu se dostaví v rámci svého volna nebo dovolené, máte na svědečné právo a nikdo vám ho nemůže upřít. 

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny