Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2024, svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří.

Předběžné opatření soudu - k čemu slouží, kdy nabývá platnosti

predbezne_opatreni.jpgJe to výjimečný institut sloužící k rychlé a prozatímní úpravě nějakých poměrů. Povinnost soudu ukládá o návrhu na předběžné opatření rozhodnout do 7 dní.

 

 

informace o předběžném opatření

Předběžné opatření - příklad využití

Dostanete se například do situace, kdy vám zaměstnavatel přestane platit mzdu, kdy vám pronajímatel "odřízne" přívod vody, plynu, elektřiny, někdo se vám nabourá do domu, stane se, že manželku nechce pustit despotický manžel do bytu, že máte půl roku zaplacenou dovolenou u moře s dětmi a rozvedená manželka vám dva dny před odletem sdělí, že vám děti nepředá, ačkoliv na to máte právo.

Těch situací, které jsou většinou skutečně krizové, může být celá řada a zákon musí znát prostředky na to, jak je alespoň dočasně vyřešit a překlenout. Od toho máme předběžné opatření, o kterém má soud povinnost ze zákona rozhodnout do 7 dní od podání návrhu, tedy bezodkladně. 

Sedmidenní lhůta je až druhořadá. Na prvním místě stojí povinnost soudu rozdhodnout skutečně ihned, což se také v praxi většinou děje. 

Dejte si obzvláště pozor, abyste návrh na předběžné opatření podali u příslušného soiudu. Podáním návrhu u nepříslušného soudu může dojít ke zmaření účelu předběžného opatření! Nespoléhejte na doručování poštou. Chcete-li urychlit celý proces, převezměte si usnesení o předběžném opatření osobně u soudu.