Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Záznam ze soudního jednání - videonahrávka, audiozáznam, TV vysílání, protokol

zaznam_ze_soudniho_jednani_liceni_audiozaznam_vidozaznam_audionahravka_videonahravka_pravidla.jpgStránka popisuje jaká jsou pravidla pro audionahrávku, videonahrávku (audiozáznam, videozáznam), případně přímý přenos do televizního nebo rozhlasového vysílání. 

 

___

___

Můžu si pořídit záznam ze soudního jednání?

Ano. Nejprve si uveďme, že je více typů zachycení situace v soudní síni - prostý protokol nahrávka zvuková, obrazová a přenos pro televizi nebo rádiovou stanici.

Z jednání si můžete odnést zvukový nebo obrazový protkol, máte na něj právo. Pokud jej budete chtít, oznamte to před zahájením jednání soudci. Je to lepší než po jeho skončení. 

 

Protokol zdarma

Když se spokojíte s neověřeným stejnopisem protokolu bez záhlaví (což vám pro vaše účely zpravidla postačí), máte právo na takovou kopii protokolu zdarma.

 

Zvuková nahrávka

Dále si můžete z jednání pořídit zvukový záznam na diktafotn, magnetofon nebo jiný zvukový rekordér. Pokud tak budete činit, oznamte to soudci. 

Zvukový záznam jednání vám soudce nemůže zakázat, nemá na to právo. Musí o něm jen vědět. Jen v případě, kdy by pořizování takového záznamu naruišiloí průběh neob důstojnost jednáání nemusí soudce pořizování povolit. Když soudci stlušně a včas oznámíte, že si průběh jednání nahrajete, a před sebe na stůl položíte diktafon, není důvod, proč byste si takto záznam nemohli pořídit. 

 

Obrazová nahrávka (videozáznam) a přenos

Chcete-li si nahrát průběh jednání na video, musíáte k tomu mít souhlas předsedy senátu. Obrazové přenosy i záznamy takovému souhlasu podléhají.

 

Zvukový přenos

Zvukový přenos z jednací síně podléhá souhlasu soudce.