Náhodné stránky webu
- (10.06.2010) Vydržení bytu, domu, nemovitosti - podmínky
- (21.04.2011) Marfanův syndrom - příznaky, projevy, symptomy
- (01.05.2014) Jak se projevuje nedostatek vitamínu B12 - příznaky, projevy, symptomy
- (10.02.2014) Splátkový kalendář (dohoda o splátkách) - vzor ke stažení zdarma - nový občanský zákoník 2014
- (20.12.2017) Horoskop na celý rok 2018 - RAK (láska, práce, peníze, zdraví, rodina)
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Postup zavedení permanentního močového katetru PMK, katetrizace - druhy katetrů, definice |
![]() |
Pátek, 06. listopad 2009 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 86426x |
___ Obecné informace o katetrech a katetrizaciKatetrizace = cévkování- je zavedení sterilního katétru (cévky) močovou trubicí do močového měchýře.
Účel a důvod katetrizace:
Druhy močových katétrů a) Nelatonův katétr - rovný; užívá se u dětí, u žen, výjimečně u mužů b) Tiemanův katétr - rovný se zahnutým kuželovitým zobákem; užívá se u mužů c) Folleyův katétr - permanentní močový katétr, nejčastěji používáný k chronickému odvádění moče do sběrného sáčku; plastový či silikonový; obsahuje balónek k fixaci v močovém katétru, balónek se plní vzduchem či FR Katét rmusí být sterilní a nepoškozený. Cévky jsou sterilně uložené v zataveném plastovém sáčku. Označení PMK - označují se čísly vyjadřující obvod a průměr. Obvod určuje číslo katétru, ze kterého můžeme vypočítat jeho průměr tím, že jej vydělíme třemi. Pro označení obvodu se používá stupnice Charrierova (šariérova) - ozn. CH(ozn. je shodné s francouzkým číslováním ozn. zkratkou Fr -French) Příklady značení: 24 CH = 24 Fr = obvod 24 mm, průměr 8 mm 1. Katetrizace ženy
2. Asistence při katetrizaci muže
Postup zavedení katetru při jednorázovém cévkování: 1. Setra připraví potřebné pomůcky a seznámí klienta k výkonem. 2. Klient leží v lůžku či na lehátku ve vyšetřovně na zádech, dolní končetiny má volně položené. 3. Lékař si oblékne rukavice. 4. Sestra podá lékaři pinzetu a připraví tampóny s dezinfekcí k dezinfekci zevního ústí močové trubice. 5. Dále připraví cévku a sterilní čtverec s lokálním anestetikem. 6. Pinzetou vyjme opatrně cévku a protáhne ji čtvercem s gelem. (obr. 3) (Jinou je variantou je zavedené gelu přímo do ústí močové trubice a následné zavedení katétru) 7. Cévka musí zůstat sterilní! 8. Sestra podá lékaři katétr a ten pomocí pinzety zavede katétr do močové trubice (asi 12-15 cm). 9. Vytékající moč sestra zachytí do emitní misky, případně do sterilní označené zkumavky. Změří zachycené množství moči a zapíše do dekurzu. 10. Uklidí a dekontaminuje pomůcky. 11. Označenou zkumavku pošle s řádně vyplněnou průvodkou zašle do laboratoře.
3. Zavedení permanentního močového katetru PMK
Péče o permanentní močový katétr:Zvýšená hygiena genitálií - prevence infekce močových cest. Po odpojení katétru volný konec ihned uzavřeme sterilním kolíčkem. Výplach močového měchýře provádíme pouze na základě ordinace lékaře!
4. Výplach močového měchýře
1. Teplý sterilní fyziologický roztok nasajeme pomocí Nelatónova katétru do Janetovy stříkačky a zvolna jej vstřikujeme do močového měchýře. 2. Stříkačku odpojíme, cévku uzavřeme sterilním kolíčkem, asi po 30s obsah vypustíme do emitní misky či podložní mísy. 3. Nasajeme další dávku a pokračujeme ve výplachu. 4. Sledujeme vzhled obsahu vytékajícího z katétru. 5. Po ukončení výplachu cévku opět napojíme na sběrný sáček. 6. Pokud cévka byla zavedena jednorázově výplach ukončíme jako při cévkování. 7. Dekontaminujeme a uklidíme pomůcky.
Použitá literatura:
|