Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Medicína Zajímavé články a studie Prevence Alzheimerovy choroby, nemoci - aktivní život

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Prevence Alzheimerovy choroby, nemoci - aktivní život Email
Úterý, 24. duben 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4781x

prevence-alzheimerovy-choroby-nemoci-hrani-karet-krizovkyPokud žijete společensky a aktivně, hrozí vám ve stáří nižší riziko demence a Alzheimerovy choroby. Základním rizikovým faktorem se zdá být život bez partnera. Samotáři onemocní Alzheimerovou nemocí častěji a už v nižším věku. Prevencí jsou i takové maličkosti jako společenský tanec, hraní karet nebo psaní na klávesnici.  Poznávací a sociální aktivity ve středním věku snižují riziko mužské demence.

___
___


Na základě výzkumu, při kterém téměř třicet let sledovali téměř tři stovky mužů, to tvrdí američtí vědci. Demence se vyskytuje v mnohem menší míře u mužů, kteří se během svého života zaměřili na domácí práci a rodinné aktivity a měli v oblibě schůzky s příbuznými a přáteli. Demence a Alzheimerova choroba trápí v menší míře i muže, kteří se během života občas bavili na plesech nebo hráli karty. Společenské aktivity totiž přispívají ke zlepšování kvality mentálních schopností.


Alzheimerova choroba je nemoc ovdovělých a samotářů

Závěry svých amerických kolegů potvrzují i vědci ze Švédska. Ti zjistili, že život v manželství či ve stálém partnerském svazku snižuje riziko demence o polovinu. Toto riziko se ovšem ztrojnásobí, jestliže se rozvedete a zůstanete sami. Nejhůře jsou na tom ovdovělí lidé - ti čelí dokonce šestinásobnému riziku! U lidí ve středním věku odborníci dlouhodobě sledovali, v jakých žijí vztazích. Po 21 letech výzkumu pak monitorovali, jak je u sledovaných rozvinuta demence. I po vyloučení jiných vlivů studie přesvědčivě ukázala, že lidé žijící v partnerství jsou k onemocnění méně náchylní. Vědci to vysvětlují tím, že život v páru poskytuje mnoho velice silných společenských a mentálních podnětů, které trénují mozek a chrání ho před rozvojem Alzheimerovy nemoci.


Nikdy není pozdě

Život ve společenském prostředí a trénink mozku, to je výborná prevence Alzheimerovy choroby a demence. Radostná duševní aktivita se vyplatí jak seniorům, tak lidem středního věku. Není přitom nutné hrát scrabble a šachy nebo luštit křížovky. Mozek udržuje v činnosti i čtení knih a novin, sledování televize nebo návštěva kina, divadla, kostela či sportovního utkání.
Činný mozek není jen prevencí demence, skýtá i další výhody. Aktivní a společenský život ve stáří zlepšuje celkovou kvalitu života a kromě snížení rizika demence seniory chrání kupříkladu před srdečními a cévními chorobami.

 

DALŠÍ ČLÁNKY O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ NA TOMTO WEBU ZDE

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny