Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Kožní nemoci a jejich léčba - růže, impetigo, dermatitida, lupénka

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Kožní nemoci a jejich léčba - růže, impetigo, dermatitida, lupénka Email
Pondělí, 30. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 25907x

kozni-nemoci-lecba-ruze-impetigo-dermatitida-lupenka-akne-priznaky-projevyČistá, hladká pleť je základem krásy. Čas od času se však objeví na obličeji puchýřek nebo boláček. Co s nimi? Naštěstí jen několik kožních chorob ohrožuje vážněji život či zdraví, většinou nás trápí jen při pohledu do zrcadla. Tím však snižují naše sebevědomí a následně i kvalitu života. Proto by se všechny pupínky měly léčit. Ale zásadně jen po konzultaci s odborníkem - kožním lékařem.

___
___


Kožních chorob je totiž mnoho, stejně jako léčebných postupů, a jen někdy máme šanci strefit se do správné diagnózy a pomoci si sami.


AKUTNÍ KOŽNÍ ONEMOCNĚNÍ

Erysipel (růže)

je onemocnění vyvolané streptokoky, častěji se vyskytuje na dolních končetinách, ale může být i v obličeji. Jde o ohraničené červené ložisko; současně se objevují horečka, nevolnost, zvracení, bolestivé zduření uzlin. Léčba spočívá v podávání vysokých dávek antibiotik po dostatečně dlouhou dobu. Na postiženou kůži se mohou dávat chladivé obklady nebo masti podle doporučení lékaře.


Impetigo

je povrchová a velmi nakažlivá infekční choroba vyvolaná zlatými stafylokoky nebo pyogenními streptokoky. Začíná výsevem puchýřků, které praskají, a sekret (tekutina z puchýřků) zasychá ve žlutavé až červenohnědé krusty. Impetigo postihuje především děti, které je mohou přenést na sourozence i rodiče. Často se vyskytuje na kůži postižené atopickým ekzémem. V terapii se nejprve odstraňuji krusty a následně se místo dezinfikuje. Poté se aplikují antibiotika v masti. Při postižení větších ploch se podávají antibiotika v tabletách.


Herpes simplex, opar

známý opar se vyskytuje u osob, které byly infikovány virem herpes simplex I. Nákaza může být nebezpečná pro novorozence, pro osoby se sníženou imunitou a pacienty jinak zatížené (námaha, stres). Viry se aktivují a šíří podél nervů (v obličeji podél všech tří větví trojklaného nervu). Před výsevem puchýřků může nemocný pociťovat změny čití, brnění nebo bolest v postižené oblasti. Onemocnění trvá zpravidla 2-3 týdny, ale po zhojeni často přetrvávají poměrně kruté a dlouhodobé bolesti. Jim lze předejít včasnou léčbou antivirotiky, která by měla být zahájena do 3 dnů od objevení puchýřků. Pokud se viry šiří podél první větve trojklaného nervu, bývá přítomen otok víček a projevy se můžou rozšířit i na spojivku a postihnout zrak.


Akutní dermatitida

nejčastěji zarudnutím a pupínky, které mohou splývat do velkých ložisek, svědí nebo pálí. Nejčastěji je alergického původu a vzniká jako reakce na kontakt s alergenem, což mohou být třeba kovy (náušnice, piercing), léky, kosmetika, vzácněji alergeny poletující ve vzduchu. Léčba spočívá v zabránění kontaktu s alergenem, v podávání obkladů s borovou vodou, léčivých mastí a antialergických léků (Zyrtec, Zodac, Claritine).


Fototoxická reakce

sluníčkem ozářených místech u lidí, kteří užívají některé léky (například tetracyklinová antibiotika, výtažky z třezalky tečkované, ale i další), po aplikaci některých kožních léků (třeba s dehtem) nebo kosmetických přípravků (třeba se psoraleny). V léčbě je nutné změnit léky za takové, které nevyvolávají reakci po ozáření. Krátkodobě se také mohou na kůži aplikovat lokální kortikosteroidy.


Akutní solární dermatitida

neboli spálení sluníčkem vzniká za 6-8 hodin po expozici UV záření, maxima dosahuje za 14-36 hodin, pak ustupuje. Červená kůže pálí, mohou se na ní objevit puchýřky. První pomocí jsou chladivé obklady. K urychlení hojení lze rovněž použít místní kortikosteroidy a přípravky s obsahem zinku.


CHRONICKÉ KOŽNÍ NEMOCI

Seboroická dermatitida

obličeje se projevuje zčervenáním kůže a jejím olupováním s nažloutlými šupinami. Postihuje vnitřní část obočí, kořen nosu, okraj kštice, nosoretní rýhy, někdy i bradu, tváře a krk. Léčba patří do rukou dermatologa, aplikují se například masti se sírou, místní kortikosteroidy.

Lupénka, psoriáza

v obličeji se vyskytuje zřídka. Růžová ložiska s nánosem bělavých šupin mohou však být na okraji kštice na čele, na spáncích a před ušima. V léčbě se používají speciální masti, kortikosteroidy, pro těžší lupénku je dostupná biologická léčba (v centrech pro léčbu lupénky).


Atopický ekzém

není jen onemocněním útlého věku, ale bývá často (nerozpoznán) i u dospělých. K dospělým projevům patří velmi suchá, křehká, drsná kůže, která občas zčervená a svědí. V těchto akutních stadiích se mohou objevit i pupínky, případně mokvání. Charakteristické projevy v obličeji dospělých jsou prořídlá obočí v zevní části, tmavé "kruhy" pod očima a zmnožení kožních řas pod víčky. Hlavním principem léčby je péče o suchou kůži a porušenou kožní bariéru vhodnými mastmi (například Lipobase Repair). Akutní stádia se zvládají aplikací kortikosteroidů. Důležitá jsou i režimová opatření, nošení vhodného prádla, správný způsob mytí (bez mýdla za pomoci speciálních přípravků), dostatek odpočinku a umění zvládat stres. U středně těžkého a těžkého atopického ekzému lze použít místní imunomodulancia (Protopic).


Akné, acne vulgaris

je typické kožní onemocnění dospívajících, ale postihuje i jedince po třicítce. Podkladem choroby je zvýšená tvorba kožního mazu a porucha rohovění ústí mazových žláz. Příčinou může být hormonální dysbalance, akné však může být důsledkem působení některých látek, používání nevhodné kosmetiky, ale i dlouhodobé léčby některými léky či vitaminy. Léčba závisí na tíži projevů. Mírné formy lze zvládnout volně dostupnými přípravky. Těžší formy by měl vždy léčit dermatolog.

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny