Dobré dopoledne, dnes je neděle 21.4.2024, svátek slaví Alexandra, zítra Evľénie.

Káva a sport - vliv kávy na sportovní výkon, účinky kávy

kava-a-sport-vliv-kavy-na-sportovni-vykon-ucinky-kavy

kava-a-sport-vliv-kavy-na-sportovni-vykon-ucinky-kavy
Čeká vás sportovní aktivita a přepadla vás chuť na šálek voňavé kávy? Určitě si ho dejte! Káva a sport se totiž vzájemně vůbec nevylučují. Kofein patří k nejrozšířenějším stimulačním látkám. Je  prokázáno, že když si dáte kávu před cvičením či jinou pohybovou aktivitou, vaše výkonnost se zvýší. Kofein má mimo jiné i pozitivní vliv na uvolňování adrenalinu, což navozuje v těle příjemně vzrušující pocity.

___
___


Kdy pít kávu

Odborníci doporučují pít kávu 20 až 60 minut před tělesnou aktivitou nebo 1 až 2 hodiny po vlastní fyzické zátěži, tedy nikoliv po jejím skončení, kdy tělo potřebuje zavodnit a vytvořit tím prostředí pro přirozenou rekonvalescenci.


Na co si dát pozor?

Navzdory pozitivním účinkům může zvýšená konzumace kávy způsobit i všeobecně známé obtíže (např. zvýšený krevní tlak, nespavost), proto si každý musí stanovit limit, který mu vyhovuje. Odborníci nemají námitek proti 4 až 6 šálkům kávy denně. Pravidelná konzumace dokonce snižuje riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu (cukrovky) a působí i jako prevence proti Alzheimerově chorobě.


Proč káva a sport ano?

  • Kofein má pozitivní vliv na fyzickou výkonnost.

  • Podporuje spalování tuků i spalování glukózy (krevního curku).

  • Oddaluje pocity únavy.

  • Zlepšuje psychickou odolnost.


Co na to odborník

David Huff - kondiční trenér a instruktor

"Kvalitní kávu jsem se naučil konzumovat při zahraničních pobytech v Itálii. Tam jsem si vytvořil rituál, který poctivě dodržuji už 20 let. Opravdu před každým tréninkem, ať s lidmi, nebo sám, se vždy
nastartuji silným espressem. Navíc třeba ve spojení s vitaminem C (může být 250 až 500 mg) tvoří úžasnou kombinaci přirozeného akcelerátoru metabolizmu."

 

Další články o kávě na tomto webu: