Dobrý večer, dnes je čtvrtek 25.4.2024, svátek slaví Marek, zítra Oto.

Bradavice - příčina, přenos, léčba, babské rady (byliny)

bradavice-pricina-prenos-lecba-babske-rady-byliny
bradavice-pricina-prenos-lecba-babske-rady-byliny
Tyto malé nehezké puchýřky nejsou jen" kosmetickou záležitostí", ale i zdravotním rizikem. Víte proč? Bradavice jsou totiž jakési malé nezhoubné nádorky kůže, které jsou způsobeny lidským papillomavirem (HPV). Nakazit se můžete všude tam, kde je teplo a vlhko - ve společných sprchách, saunách, koupalištích či bazénech.
___
___


Přenos bradavic

K přenosu bradavic je potřeba málo - stačí kontakt s kouskem infíkované kůže, která přes drobná poranění či praskliny dostane infekci do těla. Proto je vhodné, abyste se preventivně chránili - na veřejných prostorách noste přezůvky a na koupalištích používejte různé deky na ležení. Pozor si dejte i na půjčování ručníků - a to i v rámci rodiny, je totiž možné, že někdo z vašich blízkých může být přenašečem infekce, aniž by u něj bradavice propukly.


Kde se na těle daří bradavicím

Bradavice se nejčastěji usazují na rukou či na nohou. Ale mají v oblibě i teplá a vlhká místa, jako je například oblast genitálu nebo konečníku. Bradavice se rovněž často vyskytují u lidí, kteří trpí nadměrným pocením nohou. Pokud je to i váš případ, doporučil bych nosit prodyšnou obuv a bavlněné ponožky. Vyhýbejte se půjčování cizí obuvi, mohly by v ní zůstat zbytky kůže infikované viry bradavic.


Pozor na infekci

Pokud jste se letos neubránili a na kůži se vám objevila bradavice, nepanikařte. Každopádně je neodstraňujte sami. Bradavice totiž patří mezi infekční kožní onemocnění, které byste neopatrnou manipulací mohli ještě zhoršit: Bradavice se nedoporučuje vytrhávat, vymačkávat či je snad doma vyřezávat.
Infekce se může snadno rozšířit a způsobit výsev dalších výrůstků. S těmi, které se nachází například na rukou nebo na nohou, mohou po ověření diagnózy u lékaře pomoci volně prodejné přípravky obsahující kyselinu mléčnou a salicylovou, které nezpůsobují bolest, puchýře ani omrzliny. S bradavicemi na obličeji nebo sliznicích se vždy obraťte na svého lékaře. 


Druhy bradavic

BĚŽNÁ - Má zdrsnělý a hrbolatý povrch. Vyskytuje se ve skupinách, ale i ojediněle. Pokud vyroste na ploskách, může být velmi bolestivá. Neodborným odstraněním či rozškrábáním se může roznést na okolní kůži.

PLOCHÁ - Jde o drobné útvary s plochým nebo mírně drsným povrchem. Mívají barvu kůže s větším leskem. Vyskytují se převážně na obličeji, například na čele, noseči tvářích a hřbetech rukou. Nebolí.

KONDYLOMATA (GENITÁLNÍ BRADAVICE) - Tato bradavice začíná jako ostře ohraničený špičatý vystouplý kožní útvar velikosti od několika milimetrů a postupně nabývá květákovitého tvaru, je vysoce infekční a šíří se intimním kontaktem, především pohlavním stykem. Nejčastěji bývá v okolí genitálu či řitního otvoru. Kondom představuje prevenci přenosu pouze jím krytých částí genitálu.

MOLLUSKA (VIROVÁ KOŽNÍ INFEKCE POXVIRŮ) - Jedná se o drobné (cca 2-10 mm v průměru) bradavice kulovitého tvaru s hladkým povrchem a malou prohlubní uprostřed. Její barva může být tělová, růžová či žlutá.Vyskytuje se především ve skupinách na břiše či v okolí genitálu.
Pozor: Tato bradavicese velmi rychlemnoží,proto je potřebaji ihned odstranit.

 


Léčba bradavic

  • Keratolytická - jde o změkčení a poleptání bradavic koncentrátem kyseliny salicylové, kyseliny mléčné a hydroxidu draselného. Koncentrát se užívá v podobě masti či roztoku a aplikuje se přímo na bradavice, které se za několik dní sloupnou. Tato metoda se hodí při odstraňování plochých bradavic. Pokud máte molluska, je vhodné je léčit hydroxidem draselným.

  • Zmrazení - patří mezi nejrozšířenější metodu, kdy jsou bradavice odstraňovány tekutým dusíkem. Bradavice se tímto zákrokem "zmrazí" a po cca deseti dnech odpadne. Zamrazení je vhodným řešenímu běžných bradavic a kondylomů.

  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou - tato poněkud drastičtější metoda je účinná především pro bradavice typu molluska. Provádí ji odbomík.

  • Chirurgická a laserová léčba - Používá se při rozsáhlejším postižení bradavicemi. Chirurgický zákrok je prováděn při místním znecitlivění.

  • Ostatní metody - lokální aplikace cytostatik, využití bylinek.


Babské rady - byliny:

  • VLAŠTOVIČNÍK - aplikace žlutohnědého mléka z rostliny přímo na bradavici.

  • ČESNEK - obsahuje alicin, který viry bradavic nesnáší, aplikuje se šťáva z rozdrceného čeneku.

  • CIBULE - nakrájí se, posolí, nechá přes noc uležet, uvolněná šťáva se aplikuje lokálně přímo na bradavici.