Dobré dopoledne, dnes je sobota 13.7.2024, svátek slaví Markéta, zítra Karolína.

Lidské srdce - čísla, statistiky, zajímavosti

lidske-srdce-cisla-statistiky-zajimavosti

lidske-srdce-cisla-statistiky-zajimavosti
Ruku na srdce: co vlastně víme o neúnavném motoru našeho života? Výzkumy ukázaly, že jsme skutečně tak mladí nebo staří jako naše srdce. Jisté je, že zhruba od padesátky jeho výkonnost postupně klesá. Při chůzi do schodů nám rychleji dojde dech, brzy se vyčerpáme, jsme unavení. Proč určuje naše stáří? Přes krev, kterou rozděluje, zásobuje každou buňku těla kyslíkem a živinami, likviduje odpadní látky těla, například kyseliny. Srdce má na starosti také to, aby obranné buňky imunitního systému po celém těle správně fungovaly.

___
___


Čím to srdce zvládá hůř, tím jsme slabší a méně odolni. Samoléčba a regenerace potom neprobíhají na jedničku, což urychluje stárnutí.
Jako každý sval je i srdce vděčné za dvě věci: za aktivitu a odpočinek. Co srdci prospívá Jde to skvěle dohromady. Umírněná, zato pravidelná aktivita vyvolává růstové stimuly ve svalových vláknech srdečních stěn. Srdce posilují vytrvalostní sporty: běh, jízda na kole, plavání, veslování, in-line brusle, nordic walking, jízda na rotopedu. Naopak stresovým sportům (fotbal, hokej, gymnastika, sjezd na lyžích) se vyhněme. Odpočinek je třeba k růstu srdečních stěn. Tato kombinace srdce posiluje a efekt funguje po celý život.


Zajímavosti o srdci a několik statistických čísel

  • Má velikost pěsti svého nositele. Vysocí muži ho mají o něco větší, malé ženy menší.

  • V netrénovaném stavu váží kolem 250 až 350 gramů. Srdce je v činnosti neúnavné, neodpočívá ani vteřinu, pracuje celých 24 hodin.

  • Když jsme odpočatí, tluče v průměru 60 až 70krát za minutu. Toje 115.200 úderů za den, 42 milionů za rok a více než neuvěřitelné 3 miliardy za průměrnou délku života.

  • Při jednom úderu, tedy když se stáhne, vytlačí srdeční sval do cévní sítě organismu dlouhé 140 000 kilometrů 60 až 90 mililitrů krve (to jsou 3 až 4,5 "panáky"). Kdybychom to sečetli, dostali bychom se na 4.800 litrů za den (to je asi 20 napuštěných van), 2 miliony litrů za rok (11 železničních vagonů) a 169 milionů litrů za život.

  • Množství, které by se vešlo do jezera o průměru 500 metrů a hlubokého 1 metr.

  • Srdce, které se musí pravidelně činit o trochu víc, může nakonec vážit až 500 gramů. Při jednom úderu pak tělem prožene přibližně o dva "panáky" krve víc.

  • Pozor! Sportovní aktivita, při níž vyplavíte hodně adrenalinu, srdci naopak nepřeje. Pohyb ano.

  • Nejlepší trénink pro omlazení srdce je: dopřát mu každý den o trochu víc pohybu. A nemusíte zrovna navštěvovat fitness studio, stačí pořádná procházka na čerstvém vzduchu. Srdce se vám krásně posílí a může z něj být mladík i ve vašich sedmdesáti letech.