Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Roztroušená skleróza (RS) - otázky a odpovědi

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Roztroušená skleróza (RS) - otázky a odpovědi Email
Čtvrtek, 30. srpen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5056x

roztrousena-skleroza-mozkomisni-RS-otazky-a-odpovediKolem roztroušené sklerózy mozkomíšní je mnoho otázek, které zajímají pacienty a jejich rodiny. Mezi otázky patří od kolika let se RS vyskytuje, jaké jsou novinky, zda mohou mít ženy s roztroušenou sklerózou děti, zda pomáhá v léčbě marihuana a jaké jsou rizikové faktory, které mohou onemocnění "vyprovodkovat" u predisponovaných osob. Na všechny tyto otázky odpovídá tato stránka.

___
___V jakém věku RS lidi postihuje?

Nejčastěji onemocní lidé v produktivním věku - mezi 20-50 lety, ale nemoc postihuje vzácně i děti a od 12 let není vzácností. Také starší lidé mohou onemocnět - je otázkou, zda už dříve, když byli mladší, neměli nějaké první projevy nemoci, ale na RS nepomysleli, takže nemoc vlastně vznikla dříve.


Jaké jsou novinky v léčbě roztroušené sklerózy mozkomíšní?

Rozhodně je dobře, že nyní je péče o pacienty soustředěna do 15 center RS v naší republice, kde se lékaři zabývají vlastně jen touto chorobu a mohou při léčbě společně a jednotně postupovat. Kromě klasické léčby kortikoidy, které se podávají dlouhodobě v minimálním množství a při atakách v infuzích v mnohonásobně větším množství, u pacientů s aktivní chorobou většinou přidáváme léčbu léky upravujícími imunitu, které si pacient píchá doma sám - jako třeba diabetik inzulin. Je to drahá léčba a má přesná kritéria, kdy je vhodné a možné ji nasadit. Pakliže ani na této léčbě není pacient stabilizován, existují ještě účinnější léky, které se většinou aplikují 1x za měsíc v infuzi, které ovšem mají také více nežádoucích účinků, a jejich nasazení je proto nutné dobře zvážit. Nyní je tendence najít účinné léky, které by bylo možno podávat v tabletách, některé jsou již vyvinuté a v některých zemích se používají, u nás zatím čekají na registraci, také se vyvíjejí další účinné léky podávané infuzně.


Mohou mít ženy s roztroušenou sklerózou děti?

Ano, doporučujeme až 2 děti, některé studie dokonce ukazují, že umělé přerušení těhotenství je pro ženu větší stres a větší riziko další ataky, než dítě donosit a porodit. Jen je nutné to dobře připravit a naplánovat. Žena by měla plánovaně otěhotnět v době, kdy je stabilizovaná - tedy kdy neměla nejméně půl roku ataku - a má-li dobré rodinné zázemí (které by ji mohlo zastoupit, kdyby se nějaký čas nemohla o dítě starat, a které by péči převzalo, i když bude třeba unavená). Po porodu většinou aplikujeme IVIG v infuzi - tedy imunoglobin, který by měl ženu ochránit před atakou (prudkým záchvatem choroby) po porodu a po šestinedělí.


Co je pravdy na tom, že se RS dobře léčí marihuanou?

S tím zatím nemám zkušenosti. V cizině již existuje sprej s účinnou látkou z ní. Myslím, že může především příznivě ovlivňovat spasticitu, což je stažení svalů končetin v pokročilejší fázi nemoci, kdy již mnoho jiných léků neúčinkuje. Nedoporučila bych ji mladému pacientovi s malým postižením, ve fázi, kde převažuje zánět - na výběr je řada jiných účinných léků.


Jaké jsou rizikové faktory roztroušené mozkomíšní sklerózy?

  • prodělaná a přechozená infekční onemocnění (v případě choroby je důležité ležet a včas nasadit ATB)

  • psychický a fyzický stres

  • očkování živými vakcínami

  • nedostatek vitaminu D (jde o nový poznatek)

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny