Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 30.11.2023, svátek slaví Ondřej, zítra Iva.

Nadváha a obezita - otázky a odpovědi

nadvaha-a-obezita-otazky-a-odpovedi

nadvaha-a-obezita-otazky-a-odpovedi
Lidi na nadváze a obezitě zajímá mnoho věcí. Ptají se například: Nakolik je obezita fyzický problém a nakolik psychický? Je pravidlem, že obézní rodiče mají obézní děti? Co bývá nejčastější příčinou nadváhy a obezity? Je obezita nemoc? V čem dělají obézní lidé nejčastější chyby? Na tyto otázky stručně odpoví následující stránka.

___
___


Nakolik je obezita fyzickým problémem a nakolik psychickým?

Je to problém jak fyzický, tak psychický, v individuálních poměrech. V neposlední řadě je obezita problém zdravotní, který je třeba řešit a současně předcházet vzniku dalších zdravotních komplikací.


Je pravidlem, že obézní rodiče mají obézní děti? Pokud ano, je to otázka genetické výbavy, nebo špatných stravovacích návyků?

Pravidlem to není, ale vyšší pravděpodobnost výskytu tu jistě je. Roli přitom sehrává genetická výbava, ale také stravovací návyky rodiny. A nutno říci, že děti přejímají stravovací návyky svých nejbližších a utvářejí si je již v batolecím věku. Velice podstatnou úlohu zde sehrává tělesná neaktivita dětí.


Co bývá nejčastější příčinou nadváhy a obezity?

Úlohu sehrává genetická dispozice a pozitivní energetická bilance, tedy nedostatek pohybu, nadměrná konzumace energie v pokrmech a nápojích nebo kombinace obojího.


Je obezita nemoc?

Ano, a navíc nemoc která je velice často spojována s dalšími zdravotními problémy a nemocemi. Může  způsobit diabetes mellitus (cukrovku), hypertenzi (vysoký krevní tlak), metabolický syndrom, některá nádorová onemocnění (hlavně nádory tlustého střeva), psychické problémy a mnohé další.


V čem dělají obézní lidé nejčastější chyby?

Nejčastěji je to nevhodné složení jídelníčku a nedostatečná pohybová aktivita, případně nevědomost, jak správně jídelníček a pohyb skloubit. Jaká strava je nejvhodnější. jaká pohybová aktivita je nejefektivnější. Častou chybou je také nedostatečný jídelníček a dodržování různých bizarních diet, které jsou spíše na škodu než k užitku. Nedávný průzkum Fóra zdravé výživy také ukázal, že lidé mají v jídelníčku nadbytek nevhodných nasycených mastných kyselin (nevhodné tuky), jejichž množství navíc stoupá s vyšším BMI a s věkem. Je to jedna z dalších chyb, se kterými se u obézních setkáváme, tuto souvislost potvrzují i mezinárodní studie.