Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Jídlo, strava Mýty o kávě - dehydratace, tlak krve, těhotenství a kojení

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Mýty o kávě - dehydratace, tlak krve, těhotenství a kojení Email
Úterý, 31. červenec 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 5691x

kava-dehydratace-tlak-krve-tehotenstvi-kojeniKolem kávy se dlouhodbě traduje mnoho mýtů a polopravd. 4 z nich uvádíme na této stránce. Mezi polopravdy patří, že káva škodí zdraví, že dehydrauje, že zvyšuje krevní tlak a že není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Důležité je vždy množství vypité kávy. Jak to ale s ní je, si můžete přečíst na následující stránce.

___
___


MÝTUS 1 - Káva škodí zdraví

Jedním z nejstarších a také nejrozšířenějších mýtů o kávě je negativní vliv konzumace kávy na lidský organizmus. To ale dosavadní vědecké studie neprokázaly. Káva obsahuje cca. 200 pro tělo prospěšných látek. Velkou skupinu z nich tvoří tzv. antioxidanty. Za doporučenou neškodnou denní dávku u zdravého člověka je považováno 4-6 šálků kávy (tedy množství nepřesahující 300 mg kofeinu).

 

MÝTUS 2 - Káva dehydruje

Mýtus o dehydrataci organismu při konzumaci kávy má v podvědomí téměř každý. Studie porovnávající účinky kávy u konzumentů kávy a u lidí, kteří kávu nepijí ale ukázaly, že pití kávy organizmus nedehydruje. Po počáteční konzumaci kávy se sice zvyšuje potřeba močení, ta ale již dále při další konzumaci nestoupá.


MÝTUS 3 - Káva zvyšuje krevní tlak

jedním z nejobávanějších mýtů o kávě jsou teze o tom, že konzumace kávy zvyšuje krevní tlak a přispívá tak k riziku srdečních a cévních (kardiovaskulárních) chorob. Skutečností ale je, že běžné dávky kávy rizikové nejsou. Kávu si proto mohou dovolit i lidé s kardiovaskulámími nemocemi. V přiměřeném množství tedy káva nemá zásadní vliv na krevní tlak.


MÝTUS 4 - Káva není vhodná pro těhotné a kojící ženy

Studie prokázaly, že malé množství kávy v těhotenství (do 150mg denně) nemá negativní efekt na vývoj plodu či případný vznik komplikací, Při kojení se hovoří o povolené dávce 200 mg kofeinu denně. Podle Výboru pro léky při Americké akademii pediatrů je kofein látkou, která u kojících maminek v určitém množství nemá žádný negativní vliv na mateřské mléko, potažmo na kojence. Opět tedy platí, že přiměřené množství kávy nemá zásadní vliv ani v této oblasti.


Text připravil: doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. (www.institutkavy.cz)


 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny