Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek slaví Medard, zítra Stanislava.

Dovolená bez zadlužení - jak ušetřit za dovolenou

dovolena-bez-zadluzeni-jak-usetrit-za-dovolenou

dovolena-bez-zadluzeni-jak-usetrit-za-dovolenou
Kdo by nechtěl strávit volno podle svých představ? Ne každému to ale finanční situace umožňuje. Plánování letní dovolené je v plném proudu a cestovní kanceláře se navzájem předhánějí s lákavými nabídkami luxusních destinací v zahraničí. Mnozí si ale takový komfort z finančních důvodů dovolit nernohou. Než by však oželeli vysněné letní radovánky, raději si někde půjčí.

___

___

S trochou smůly se ale půjčka může stát noční můrou v podobě nekonečných dluhů. V první řadě proto zvažte, jestli si ji opravdu můžete dovolit. Je jiné řešení? Nejlepší možností by samozřejmě bylo, kdybyste výdaje na dovolenou mohli pokrýt ze svých vlastních úspor. Pokud vám to finanční prostředky neumožní, můžete dovolenou odložit nebo si vybrat jednu z levnějších variant, které jsou k dispozici:

  • Slevové portály dnes vedle ostatních produktů a služeb nabízejí také spoustu možností pobytových i poznávacích zájezdů, a to až s 90procentními slevami.
  • Pobyty last minute vyhlašují cestovní kanceláře na poslední neobsazená místa těsně před odjezdem. I zde je možné vytipovat zájezd s nízkou cenou. Casto však musíte být operativní a dokázat se rozhodnout, zařídit si v práci dovolenou, sbalit zavazadla a odcestovat hned druhý den.
  • Zájezdy německých cestovních kanceláří mohou být-ještě o pár korun levnější než ty u nás. Prodávají je i některé české agentury .
  • Mimo sezonu bývá o pobyty v zahraničí menší zájem, proto je cestovní kanceláře cenově též zvýhodňují.
  • Pobyt v tuzemsku mnohdy vyjde finančně levněji, než kdybyste jeli k moři. A když se dohodne více rodin a pronajmou si společně celou chatu či chalupu, stáhnou cenu ještě o něco níž.

 

Rezerva

Možností, jak si dopřát letní radovánky mimo domov, je víc.K půjčce na pokrytí dovolené byste proto měli přistoupit jako k poslední možnosti a pouze tehdy, jste-li opravdu schopni ji splácet. Každý,kdo se rozhodne pro tuto variantu, má nejprve zvážit, zda mu po odečtení všech výdajových položek od těch příjmových zbývá dost peněz na splácení a zároveň i dostatečná rezerva na nečekané události. Mimořádné výdaje, jako je nedoplatek za energii,delší pobyt v nemocnici či rozbitá pračka, navíc časro přicházejí v momentě, kdy senám to nejméně hodí.

 

Spoření

Možná se teď s partnerem dohadujete, jak to vyřešit. Nabízí sejedna možnost, která by vám mohla v rozhodování pomoci. Co zkusit letos zůstat doma a odkládat si peníze na příští dovolenou? Jako kdybyste si vzali půjčku a teď ji spláceli,jen finance nepůjdou na dluh, alena nějaký zajímavý spořicí účet. Spořicí účty nabízí každá banka, k nejvýhodnějším patří dlouhodobě ING, nyní nově Air bank a pozadu nejsou ani Ceská spořitelna, Komerční banka CSOB a Uni Credit bank. Toto řešení má ještě jednu výhodu.
Dostanete-li se náhodou do finančních potíží, můžete si peníze kdykoli vybrat. 

 

Smlouva

Pokud se pro půjčku na dovolenou přece jen rozhodnete, můžete si ji zřídit ve formě spotřebitelského úvěru v bance nebo přímo v cestovních kancelářích, jež spolupracují s finančními společnostmi. Zvolíte-li banku, je vždycky lepší vaše "domovská", u které máte zřízený účet a kde vás "znají". Je však třeba mít stále na paměti, že po návratu z dovolené vás bude čekat realita splácení závazku i se všemi úroky. Před přijetím každé půjčky si proto opravdu důkladně pročtěte všechny související podmínky a zvažte celkovou výhodnost nabídky. Drahé půjčky vásmohou snadno dostat do dluhové spirály.

 

Co radí psycholog?

Půjčka je vyhrazena spíše na nepostradatelné věci: na dům, na byt... Bez drahé dovolené se člověk obejde. Odpočinout si může i levněji, vybrat se dá i z dostupnějších variant. Chápu půjčku ve výjimečných případech, kdy se například jedná o dovolenou k významnému životnímu jubileu a je potřeba doplnit stávající finanční prostředky o určitou částku. Rozhodně si nemyslím, že je moudré brát si půjčku na dovolenou opakovaně, protože je velké riziko, že se člověk dostane do splátkové pasti - a stane se dlužníkem.

PhDr. Karel Humhal, klinický psycholog, Praha

Když už si přece jen půjčíte na dovolenou

Dejte si pozor na tzv. RPSN. Spousta lidí se již při první splátce podivuje nad tím, jak je vysoká. Ke splátkám totiž mohou být napočítány různé poplatky, jako jsou např. poplatek za zřlzen! úvěru, poplatek za vedení úvěrového účtu atd. Proto by měl člověk u půjček spíše než úrokovou míru porovnávat RPSN (roční procentní sazba nákladů). To ukazuje celkové náklady na půjčku včetně souvisejících poplatků.

 

Promyslete si, na jak dlouho si peníze půjčíte

Pamatujte, že čím je doba splácení půjčky delší, tlm vyšší celkovou částku nakonec zaplatíte. Obecně platí, že životnost výrobku by měla být vyšší než doba splácení úvěru. To je však u půjček na letní dovolenou téměř nemožné .

 

Místo půjčky zvolte kreditní kartu

Je to další možnost, jak si zajistit peníze na dovolenou. Výhodou kreditních karet je jejich bezúročné období. Zpravidla se pohybuje od 45 do 55 dnů. Pokud tedy splatíte půjčku na dovolenou do této doby, nezaplatíte žádný úrok. Bezúročné období se většinou nevztahuje na výběry z ban-. komatu, za něž navíc zaplatíte. poměrně vysoké poplatky. Stejně jako ke všem ostatním půjčkám, i ke kreditní kartě přistupujte zodpovědně. Disciplínu vám pomůže pohlídat nastavení inkasa.

 


Související články: