Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Jak ušetřit za benzín, naftu, LPG, pohonné hmoty, pojištění a dálniční známku

jak-usetrit-za-benzin-naftu-lpg-pohonne-hmoty-pri-jizde-autem

jak-usetrit-za-benzin-naftu-lpg-pohonne-hmoty-pri-jizde-autem
Bez automobilu si už život nelze ani představit. Za pohonné hmoty (benzín, nafta, LPG) ale utratíme opravdu hodně penez. Všímáte si toho u každého tankováni PHM. Jezdit autem je tedy stále dražší. Nejen pohonné hmoty stojí hodně peněz, ale také pojištění a údržba vozu. Stránka vám ale může poradit jak ušetřit za benzín či jiné pohonné hmoty.

___
___

Havarijní pojištění není povinné

Skutečně potřebujete pro své ne zcela nové auto plné havarijní pojištění? U nového auta je samozřejmě nepostradatelné. Pokud je ale stáří vašeho auta vyšší než šest let, havarijní pojištění se vám už nevyplatí. Když už si ale přece jen bez pojistky netroufáte vyrazit na cesty, uzavřete tedy raději výhodnější částečné havarijní pojištění. Určitě se vám to vyplatí víc.

 

Jezděte bez nehody, získáte slevy

Jezdit slušně, opatrně a bez nehod se vyplácí. Nejenže chráníte zdraví své i ostatních, ale můžete na tom i vydělat, tedy získat nějaké ty slevy. Ženy často získávají ještě další slevy, protože bylo prokázáno, že způsobují výrazně méně nehod než muži. Hodně pojišťoven nabízí po určité době, kdy jezdíte bez havárií, slevy na povinném ručení.

Řada slev je také pro zdravotně postižené (ZTP). Vyplatí se také občas se zamyslet, zda jiná pojišťovna nenabízí na vaše auto levnější povinné ručení, než jaké máte uzavřené vy. K rychlé orientaci vám poslouží internet.

 

Náklady na benzín, naftu či LPG lze snížit:

 • Se správně natlakovanými pneumatikami se ušetříte až pět procent spotřeby.
 • Orientujte se v údajích plného zatížení vozu - čím nižší je, tím úspornější je i jízda. Těžké auto spotřebuje více benzinu.
 • Odstraňte střešní a zadní nosič z auta, pokud ho nebudete potřebovat. Jinak se nedoplatíte.
 • Přeřaďte včas na vyšší rychlostní stupeň (rychlost, kvalt). Zvolíte-li včas vyšší rychlostní stupeň, jezdíte mnohem levněji než při vysokých otáčkách na méně plynu. Základní pravidlo:
  • při 30 km/h zařaďte třetí rychlostní stupeň,
  • při 40 km/h čtvrtý a
  • při 50 km/h už rychlostní stupeň pátý.
 • Nebuďte líní a určitě nezapomeňte přezout zimní pneumatiky na ty letní. Budete je nejen méně sjíždět, ale poznáte to i na spotřebě benzinu.
 • Vyhněte se tzv. sportovní jízdě (nesmyslné rychlé rozjezdy, prudké brzedění). Jezděte plynule. a ekonomicky. Dlouho před křižovatkou vyřaďte a dojeďte na volnoběh. Pokud přijíždíte ke stopce, musíte stejně zastavit, takže nemá cenu 50 metrů před stopkou držet pedál plynu.
 • Nenechte se ovlivnit chováním ostatních řidičů, nezávoďte, nechte ostatní klidně předjet a jezděte dle vlastního uvážení a rychlostí, která vám vyhovuje. 

 

Spolujízda se vždy výrazně vyplatí

Spolujízda se vám vždy vyplatí Náklady na benzin můžete ušetřit při spolu jízdě do práce nebo za sportem. Spolujízdy se také nabízejí při aktivitách s dětmi. Domluvte se se sousedem, jehož dítě chodí do stejného kroužku nebo na stejnou aktivitu jako vaše, a můžete se v jízdě autem střídat. Také při cestách na chatu se můžete domluvit s někým ze sousedů - třeba vás kus cesty sveze a vy pak můžete využít autobus jen na kratší vzdálenost, a tudíž i ušetřit.

 

Potřebujete dálniční známku doopravdy?

Skutečně musíte mít dálniční známku? Jezdit po dálnicích je rychlejší, ale upřímně, není to často o moc pohodlnější, než si vyrazit na chalupu po okresce. Znáte to - pravidelné zácpy na D1 vám dokážou pěkně natáhnout čas na cestě a jízdu vám zrovna nezrychlí ani nepříliš kvalitní povrch vozovky. Spočítejte si, zda by se vám při cestování na chatu nevyplatilo jezdit spíš po okreskách než po dálnici. Ne vždy je totiž drahá dálniční známka výhodná, zvlášť nejezdíte-Ii úplně pravidelně. Porovnejte také ceny za ujeté kilometry s cenami za jízdenku na vlak či autobus. Možná budete překvapeni, o kolik může být vaše cesta na víkend ekonomičtější, a zvládnete-Ii trochu nepohodlí se zavazadly, uvidíte, jak snadno se dá ušetřit.

 


Související články: