Dobré ráno, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Dovolená ve zdraví - pozor na cestovní průjem, nachlazení a záněty

dovolena-ve-zdravi-pozor-na-cestovni-prujem-nachlazeni-a-zanety

dovolena-ve-zdravi-pozor-na-cestovni-prujem-nachlazeni-a-zanety
Letos nám určitě vyjde! Už máme dost zkušeností, abychom se těm nejhorším zdravotním průšvihům vyhnuli, nebo je zvládli. Podle údajů pojišťoven jsou nejčastěji předmětem pojistných událostí na dovolené zažívací potíže, záněty uší a očí, kožní problémy, sluneční alergie, nachlazení a virózy.

___

___

Nejdražší jsou však úrazy. Takové ošetření zlomené nohy může stát třeba v Chorvatsku přes padesát tisíc korun. Nejrizikovější skupinou cestovatelů jsou mladí lidé, kteří milují adrenalinové zážitky, a pak ti, již se snaží o dovolené získat fyzickou kondici, kterou celý rok zanedbávali. Netrénovaný organizmus při zvýšené námaze snáze onemocní a lehko přijde k úrazu. Zeměmi typickými pro úrazy jsou horské části Itálie a Rakouska (v létě na horských túrách a při horské cyklistice), ale celkově nejvíce ošetřených v době dovolené bývá v Egyptě (zažívací potíže) a v Řecku (nejčastěji problémy s dýchacirni cestami).

 

Cestovní průjem

Je typický pro Egypt, kde se mu přezdívá faraonova pomsta a kde jím onemocní polovina cestovatelů. Může však postihnout návštěvníky evropských, amerických i asijských zemí. Nejčastější příčinou je voda kontaminovaná mikroorganizmy, na které jsou místní obyvatelé adaptováni. K tomu se přidává nezvyklé klima a exotická, kořeněná strava. Příznaky: nevolnost, zvracení, křeče v břiše, průjem, zvýšená teplota až vysoká horečka. První pomocí je klid, v prvních hodinách žádné jídlo, jen pít nezávadné tekutiny (při zvracení ledové po lžičkách, později v takovém množství, které uhradí zvýšené ztráty vody, tj. minimálně 3-4 litry/24 hodin podle intenzity průjmu). Vhodným lékem jsou přípravky z místních lékáren, které cíleně působí proti "domácím bacilům". Z českých léků lze použít Endiaron, Endiform, Smectu a živočišné uhlí. K lékaři se vypravíme, je-li přítomna ve stolici krev, při neklesající horečce, neztišitelném zvracení nebo průjmu, jenž neustupuje ani po dvou až třech dnech.

Prevence cestovního průjmu: V rizikových zemích pít jen balenou vodu, nečistit si zuby vodou z kohoutku, jíst v kamenných restauracích. A pozor na led v nápojích!

 

Nachlazení, záněty

Příprava na dovolenou a samotné cestování představuje stres, který může podlomit sílu imunitního systému. Přechod z rozpálené pláže do klimatizovaného
hotelu může být příjemný, dokonce může klimatizovaná místnost zachránit před úpalem a úžehem, na druhou stranu může způsobit chorobu z nachlazení.
Je-li to možné, v hotelovém pokoji nastavíme klimatizaci na teplotu, která je jen o 6-8 stupňů nižší než venku. U hotelových bazénů se často šíří zánět spojivek. Proto je účelné mít s sebou antibiotický a protialergický přípravel k aplikaci do očí. Přesto žádní přípravek nezajistí bezbolestnou dovolenou. Proto se vyplatí hlavně používat rozum nepodceňovat rizika, vyhýbá se nebezpečným situacím a dostatečně odpočívat.