Dobrý večer, dnes je pátek 14.6.2024, svátek slaví Roland, zítra Vít.

Jak ušetřit za benzín, naftu, LPG, palivo - 10 tipů, rad a triků

jak-usetrit-za-benzin-naftu-lpg-palivo.jpgStačí znát pár triků a každý měsíc vám zůstane až pár stovek v peněžence navíc. A ty se můžou hodit třeba na hezkou dovolenou. Jak to tedy udělat, abyste měli menší spotřebu paliva? Jaká pravidla dodržovat, co dělat? Tady je malá 'Vysoká škola úsporné jízdy'.

___
___

Nejdůležitější ze všeho je předvídavost a plynulost. Sledujte provoz a analyzujte situaci s ohledem na zajištění pohybu auta.

Zastavování a rozjezdy u křižovatek jsou žrouty paliva

Typickým příkladem jsou dojezdy do křižovatek. Vyplatí se nezastavovat a dojíždět k nim třeba minimální rychlostí, při rozjezdu pak spotřebujete u ještě jedoucího automobilu mnohem méně paliva než u automobilu, který stojí.
Pokud víte, že za okamžik dojedete ke křižovatce, na které právě přeblikává ze zelené na žlutou, zbytečně nezrychlujte (a to i když je za vámi auto - i toto bude muset na červenou zastavit). 
Samozřejmě je výhodné před křižovatkou vyřadit. Při vyřazené rychlosti ujede auto dál, protože nebude brzdit motorem.

Více paliva spotřebuje i zahrádka na střeše, otevřené okno, zbytečné věci v autě a ... obézní lidé!

Kromě jízdního stylu je třeba myslet také na samotné auto. Cestování se střešními konstrukcemi zvyšuje spotřebu klidně až o třetinu. Z hlediska nízké spotřeby je také nesmyslné převážet zbytečné věci. Řidiči o nich někdy mluví jako o věcech pro 'strýčka Příhodu', jenže jsou skutečně nutné v dobách asistenčních služeb? Dodejme, že asistenční služby jsou dnes často v ceně i běžného povinného ručení.
Je zřejmě zbytečné dodávat, že jinou spotřebu má vozidlo, pokud v něm jede osoba vážící 80 kg a jinou spotřebu, pokud jde o člověka vážícího 140 kg.

10 zlatých pravidel jak ušetřit za palivo:

 1. Krajinou "plujte" - agresivní styl jízdy má vliv na množství spotřebovaných pohonných hmot.

 2. Řaďte včas - benzín 2000-2500 otáček

 3. Pokud zvýšíte tempo o 20%, spotřeba vzroste průměrně o 40%! Ekonomičtější je jezdit pomaleji.

 4. Klimatizace může zvýšit spotřebu i o 1 l paliva na 100 km. Na druhou stranu je tepelná pohoda významný bezpečnostní faktor. Nezapomínejte, že když máte zaplou klimatizaci, musíte mít zavřené okno. Abyste neonemocněli, rozdíl venkovní teploty a teploty v autě by neměl být větší než 5°C.

 5. Otevřená okna zvyšují odpor vzduchu, zaplatíte opět víc za palivo.

 6. Samozřejmostí je nevozit zbytečně konstrukce, nosiče kol, lyží, zahrádky ad.

 7. Pneumatiky tlakujte k horní hranici doporučené výrobcem a kontrolujte a dofukujte každých 14 dní - snížíte spotř. až o 10%!

 8. Užší pneumatiky jsou ekonomičtější než širší a to hlavně kvůli odporu.

 9. Volte řídký a kvalitní motorový olej. Motor bude dříve promazaný a sníží odpory. Rizikem ale může být mráz.

 10. Tankujte plnou nádrž

  - Snížíte srážení vzdušné vlhkosti v nádrži a nálsedné degradace paliva.

 


Související články: