Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Peníze, finance, ekonomika Jak zjistit IBAN účtu, IBAN kalkulátor Mbank, Česká spořitelna, Komerční banka

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak zjistit IBAN účtu, IBAN kalkulátor Mbank, Česká spořitelna, Komerční banka Email
Úterý, 18. květen 2010 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 87107x

jak-zjistit-iban-uctu_co-je-to-iban.jpgCo je to IBAN? Je to zkratka anglického International Bank Account Number. IBAN byl vytvořen v Evropské unii jako mezinárodní standard bankovních čísel účtů a slouží k jednoznačné identifikaci účtu klienta, bankovní instituce a země, ve které je veden účet klienta. IBAN má svoji pevně danou strukturu definovanou samostatně každou zemí.

 

___

___

Co je to IBAN?

Číslo může mít max. 34 znaků,zpravidla jich ale mívá podstatně méně, a může obsahovat číslice a velká písmena. IBAN se skládá z následujících komponentů:

  • kód státu - dva znaky - určuje sídlo banky, kde je veden účet klienta (např. CZ pro Českou republiku

  • kontrolní číslo - dva znaky - ochrana proti chybně zadanému číslu účtu

  • základní bankovní číslo účtu - max. 30 znaků - obsahuje kód banky a číslo účtu klienta


 

Jak vypadá číslo vašeho účtu v IBAN formátu

Například je-li vaše číslo účtu 19-2000145399/0800, pak ve formátu IBAN pro podání písemného platebního příkazu bude CZ65 0800 0000 1920 0014 5399. V elektronické formě pak CZ6508000000192000145399.

 

Jak zadat IBAN do platebního příkazu

Správné zadání čísla účtu příjemce ve struktuře IBAN do platebního příkazu je nevyhnutelnou podmínkou, aby tuzemská banka a banka příjemce byly schopny platbu správně provést. Pokud jej na platebním příkazu neuvedete, vystavujete se nebezpečí, že vám banky naúčtují případné dodatečné poplatky. Zároveň samozřejmě může dojít i ke zpoždění připsání úhrady bankou příjemce.

Rozdíl v uvádění IBAN na papírovém platebním a elektronickém platebním příkazu spočívá v odlišném zápisu tohoto čísla. Na papírovém nosiči je každá čtveřice čísel oddělena mezerou. Tedy například IBAN účtu klienta v Belgii je \"BE62 5100 0754 7061\". V platebním příkazu podaném elektronicky je IBAN bez mezer. V našem případě bude číslo klienta v Belgii \"BE625100072547061\".

 

Kde hledat své IBAN číslo účtu

Své vlastní číslo účtu ve formátu IBAN můžete nalézt na pravidelných výpisech z účtu, popřípadě můžete zavolat nebo navštívit vaši pobočku banky a požádat o jeho sdělení. Vstupem České republiky do EU vstoupí v platnost i nařízení, podle kterého budou mít všechny banky povinnosti uvádět číslo účtu ve formátu IBAN na výpisech z účtu. Banka bude mít i povinnost sdělit tyto údaje svému klientovi, pokud o ně požádá, takže s jeho zjištěním by neměl být žádný problém. 

ZJISTĚTE RYCHLE IBAN POMOCÍ KALKULÁTORU!

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny