Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.2.2024, svátek slaví Dorota, zítra Alexandr.

Vliv slunce a slunečních paprsků na oční rohovku, čočku a sítnici

vliv-slunce-a-slunecnich-paprsku-na-ocni-rohovku-cocku-a-sitnici

vliv-slunce-a-slunecnich-paprsku-na-ocni-rohovku-cocku-a-sitnici
Až se budete ráno před odchodem do práce či na plovárnu natírat ochranným krémem proti slunečnímu záření, nezapomeňte dostatečně chránit i své oči. Vězte, že pouze sluneční brýle nestačí. Kvalitní sluneční brýle jsou samozřejmostí, noste však také klobouk či kšiltovku. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí.

___
___


vliv-slunce-a-slunecnich-paprsku-na-ocni-rohovku-cocku-a-sitnici-UVA-UVB-UVC

vliv-slunce-a-slunecnich-paprsku-na-ocni-rohovku-cocku-a-sitnici-UVA-UVB-UVC
Zejména intenzívní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky UV záření mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici.

Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na své dioptrické brýle.

Definitivním řešením vašich potíží s dioptrickou vadou může být laserová oční dioptrická operace. Můžete ji bez problémů podstoupit také v létě. Mezi nejnovější velmi šetrné metody patří jistě Neo-LASIK. Jedná se o bezbolestný, extrémně bezpečný, přesný a spolehlivý zákrok, prováděný nejmodernějším laserovým přístrojem bez použití jakýchkoliv ostrých nebo řezných nástrojů.

Líčíte si oči? Pak dbejte na správné odličování, a to pouze přípravkem určeným k odličování očí. Naneste jej na tamponek, přiložte na řasy a oční víčko a pak uvolněná líčidla stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka.

Pokud nosíte kontaktní čočky nebo jste alergici, případně pobýváte v prašném prostředí, měli byste mít po ruce oční kapky, neboť vám v případě potřeby pomohou z oka vyplavit nečistoty a zmírní podráždění.

Nitrooční čočka nepropouštějící UV záření

Víte, že u některých očních operací je původní nitrooční čočka nahrazena novou umělou nitrooční čočkou, která chrání před UV zářením? Běžným typem je totiž umělá čočka vybavená UV filtrem, aIe jsou také pracoviště, kde je za standard považována tzv. žlutá nitrooční čočka, která chrání oko před všemi škodlivými složkami slunečního záření včetně "near" záření (modrá složka svěla). Toto záření je velmi nebezpečné zejména pro pacienty po operaci šedého zákalu nebo u mladších pacientů, kteří volí výměnu oční čočky z dioptrických důvodů, protože může vyvolat postižení oční sítnice, a běžná umělá čočka proti němu nechrání.

 

Související odkazy na tomto webu: