Dobré odpoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Laserová operace očí - mýty a fakta

laserova-operace-oci-myty-fakta

laserova-operace-oci-myty-fakta
Snad každý, kdo nosí brýle, má chuť se jich jednou provždy zbavit. Přechodným řešením je nošení kontaktních čoček. V poslední době se však rozmáháhají laserové operace očí. Dnešní zákroky jsou bezpečné, ale nevýhodou je, že si operaci musíte zaplatit. Podle typu přístroje může stát od 20 do 35 tisíc.

___
___


Mýty a fakta o operaci očí laserem

 

1. Laserová operace očí a těhotenství, porod

Nemusejí vůbec vyčkávat, není důvod. Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit. V takovém případě vadu operatér zdarma odstraní v rámci doživotní záruky, která je často na zákroky poskytována.

2. Operaci je možné provádět jen do určitého věku
Lze ji podstoupit kdykoli, ve 20, ale i 60 letech. U lidí starších 50 let věku jsou voleny spíše nelaserové formy zákroku, protože bývají v této věkové skupině účinnější a výhodnější, a navíc umožňují odstranit potřebu brýlí na čtení. V řadě případů je ale možné vyřešit oční vadu i laserovým zákrokem.

3.  Vysoký počet dioptrií žádná operace neodstraní
To neplatí, je možné odstranit jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií jsou využívány nelaserové metody nebo kombinace metod.

4. Při operaci šedého zákalu se doplácí vysoká částka
Operaci šedého zákalu (při použití monofokální umělé čočky) vždy hradí zdravotní pojišťovna. Chce-li pacient současně odstranit i dioptrickou vadu, bude mu účtovaný doplatek, ale pouze za speciální umělou multifokální oční čočku.

5. Laserové operace nelze opakovat.
Moderní zákroky pomocí femtosekundového laseru přinášejí nespočet výhod. Jednou z nich je právě možnost kdykoli v pozdějším životě, pokud se vada zhorší, oko opakovaně operovat, a to i mnoho let po původním zákroku.