Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Samovolný únik moči, močová inkontinence - mýty, fakta a informace

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Samovolný únik moči, močová inkontinence - mýty, fakta a informace Email
Neděle, 24. červen 2012 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 4634x
samovolny-unik-moci-mocova-inkontinence-myty-fakta-a-informaceMimovolný odtok moči neboli inkontinence v dospělosti je intimním problémem. Neschopnost spolehlivě ovládat základní tělesné funkce bývá pro ženy velmi ponižující. Potíže s udržením moči u žen často souvisejí s oslabením svalstva pánevního dna. Z pohledu fyzioterapie má přitom tato skupina svalů velkých asi jako lidská dlaň v dolní části pánve naprosto klíčovou roli.
__
__Při oslabení pánevního dna může dojít k posunu umístění orgánů v malé pánvi, močového měchýře a močové trubice, pochvy, dělohy i konečníku, což může vést k narušení jejich funkce. Přesto toto svalstvo patří mezi nejvíce opomíjené svalové skupiny. O inkontinenci panuje celá řada mýtů, polopravd a nepravd.


inkontinence-medilady
Při stresové ínkontinenci potřebuji operaci.

Nepotřebujete. Mnohé ženy řeší v první fázi své obtíže menstruačními vložkami, snaží se vyhýbat kašli, smíchu, prudkým pohybům, zvedání těžších předmětů. Přitom v 90 % případů postačí rehabilitační cvičení pro posílení pánevního svalstva. Je zarážející, že pacientky raději vyžadují lékařské zásahy či medikamentózní léčbu. Cvičení pánevního svalstva se jim nezdá jako dost radikální léčba. Nadále se tak zbytečně stresují stavem, který mohl být již dávno upraven. Pravidelným cvičením pánevního dna s pomocí pomůcky Medilady (viz foto vpravo) lze v krátkém čase dosáhnout úplného odstranění problému.


Snaha zastavovat močení je prevencí samovolného úniku moči.

Dříve se takové cvičení doporučovalo provádět, ale nyní už ne, protože se může porušit tzv. mikční reflex (to je celá kaskáda nervových impulzů od mozku až k močovému měchýři a svěrači močové trubice, která vede k volnému, plánovanému vymočení s následným pocitem úlevy).


Aerobní cvicení nemá na únik moči vliv.

Bohužel má. Všechny impulzivní sporty, při nichž musíte prudce, náhle a na pokyn druhého měnit polohu a sílu výkonu nebo jednostranné zatěžování, jsou vhodné pouze pro mladé a pružné tělo. To bohužel změnit nelze. Vedle aerobního cvičení určité riziko představují také sportovní gymnastika, bojové sporty, běh nebo basketbal (žena se opakovaně odráží a tyto odrazy mohou zvýšit tlak v břišní dutině a přenést náraz též na svalstvo močového měchýře). Ve vyšším věku je proto lepší tyto sporty vyměnit třeba za plavání, běh na lyžích, cyklistiku, břišní tance, posilování nebo strečink.


mocova-inkontinence-samovolny-unik-moci-informacePosilování svalů pánevního dna je jen pro mladé.

Není. Pokud se inkontinence projeví u starších žen, měly by odhodit stud a nechat se vyšetřit u urologa nebo u svého gynekologa (provádí se bakteriální kultivace cévkované moči, cytoskopie a urodynamické vyšetření). Pokud vyšetření ukáže pouze na slabost pánevního dna, pak stačí začít cvičit (nejlépe s pomůckou Medilady). Nejstarší paní, která takto posiluje, je narozena v roce 1925 (informace z roku 2012).


Obezita a nadváha nehraje při úniku moči žádnou roli.

To také není pravda. Mnohé ženy při přetrvávání potíží raději přestanou sportovat, aby se vyhnuly pro ně trapným situacím. Přitom jedním z rizikových faktorů je právě nadváh a obezita. Důsledkem obezity či nadváhy je především trvalý vysoký tlak uvnitř dutiny břišní, zvýšené napětí svalů pánevního dna i nervů vnějšího genitálu. Všechny kilogramy navíc zvyšují tlak na močový měchýř a to zase zvyšuje pravděpodobnost úniku moči. Lékaři se shodují v názoru, že redukce hmotnosti o pouhých 10 procent dokáže problém s udržením moči vyřešit až o 60 procent!

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny