Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Klíšťata a klíšťová encefalitida, borelióza, ehrlichióza

klistata-a-klistova-encefalitida-borelioza-ehrlichioza
klistata-a-klistova-encefalitida-borelioza-ehrlichioza
K letním dnům patří odpočívání i pohoda na břehu rybníka, jezera či u řeky, procházka voňavým lesem či relaxace v městském parku. Kromě dotěrných much a pisklavých komárů radost z přírody často kazí nenápadní, avšak o to nebezpečnější cizopasníci, číhající ve vyšší trávě na svého hostitele. Jde o klíšťata
.
___
___


Abyste předešli případným komplikacím, existuje i jiná možnost, jak nedat klíštěti šanci. Čistý, vysoce kvalitní olej čajovníku australského (Tea Tree Oil), je jedním z nejsilnějších přírodních antiseptik. Působí protizánětlivé, mírně znecitlivuje pokožku a má intenzivní repelentní účinek, aniž byste měli pocit, že se vám "lepí" kůže. Jeho pronikavá vůně účinně odpuzuje dotěrné komáry, mouchy, ale i klíšťata. Při bodnutí hmyzem zmírňuje svědění a na rozdíl od ostatních přírodních antiseptik zachovává svoji účinnost i v přítomnosti krve a hnisu. Stačí jen pár kapek čistého oleje čajovníku australského rozetřít na postižené místo.

Mírné zimy klíšťatům prospívají a díky té letošní jich přežívá poněkud více. Počty případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, lymeskou boreliózou nebo méně známou ehrlichiózou v posledních letech přibývají. Pokud si už od vody, z lesa nebo z procházky parkem přinesete klíště, nepropadejte hned panice. Rozhodně ho nevykrucujte, raději se parazita pokuste šetrně odstranit viklavými pohyby do stran. Místo pak pečlivě vydezinfikujte a v žádném případě klíště nerozmačkávejte.

Máte-li pochybnosti, zda právě to "vaše" nebylo infikované, můžete jej nechat vyšetřit, aby se předešlo případnému riziku přenosu nákazy a přijala se preventivní opatření. Platí, že čím dříve parazita po přisátí na těle objevíte a odstraníte, tím je riziko infekce menší.

Prvními příznaky klíštové encefalitidy, zánětlivého onemocnění mozku a mozkových blan, jsou bolesti svalů, kloubů, hlavy, zvýšená teplota a celková slabost, jako kdyby se o vás pokoušel virus chřipky. Zdraví a silní jedinci však nemusí vykazovat žádné známky onemocnění.

Pro boreliózu je typickým symptomem červená skvrna s bílým středem, místem vstupu infekce. Někdy se přidává teplota, zvracení, únava.

Ehrlichióza se projevuje déletrvajícími teplotami, bolestmi svalů, hlavy, břicha, zvracením, zvětšením uzlin, někdy i vyrážkou či dokonce paralýzou některé části těla.

 


 

Detaily příznaků a projevů různých nemocí naleznete na www.priznaky-projevy.cz

 

Související články: