Náhodné stránky webu
- (31.07.2012) Která káva je nejzdravější - instatní, mletá (turek), překapávaná, latté, espresso?
- (09.11.2015) Co bychom (si) měli dělat každý den aby byl náš život kvalitnější
- (01.05.2014) Jak se projevuje plicní klebsiela, Klebsiella pneumoniae - příznaky, projevy, symptomy
- (02.01.2020) Kolik stojí zbrojní průkaz 2010 - cena za zkoušku, lékařský posudek, vystavení
- (05.01.2014) Fourniérova gangréna - příznaky, projevy, symptomy, obrázek, fotografie
Sponzorované odkazy:
Slovník - hledej:
Předpověď počasí



Další dny...
Počet stránek v systému
Borelióza - příznaky, léčba, diagnostika, prevence, prognóza lymeské borreliózy |
![]() |
Pátek, 22. únor 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 267174x |
![]() ___
Obsah stránky:
Historie nemoci a pojednání o šíření boreliózy
HISTORIE NEMOCI A POJEDNÁNÍ O ŠÍŘENÍ BORELIÓZY:
Borelie cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěř) a ptáky (bažanti, kosi) v určité geografické oblasti a přenáší je především klíšťata obecná.
PREVENCE BORELIÓZY A NĚCO MÁLO O KLÍŠŤATECH:![]() Číhající klíště ... i na větvích stromů Klíšťata se nacházejí nejen ve trávě, ale i v křovinách a větvích stromů. Hladové klíště sedí na konci větve nebo jiných vyčnívajících místech s předníma nohama šikmo zdviženýma do vzduchu. Přiblíží-li se oběť, spadne na ni a zakotví se pomocí ozubeného hypostomu v její kůži. Klíště dokáže takto čekat a hladovět i déle než jeden rok. Kde klíšťata nejčastěji najdeme? Životu klíšťat nejvíce vyhovuje rozhraní mezi loukou a lesem, břehy řek a okolí přehrad. Nejohroženější jsou proto nejen lidé, kteří ve vyjmenovaných oblastech žijí a pracují, ale také ti, kteří tam rádi tráví dovolenou a víkendy: chataři, turisté a houbaři. Co dělat než půjdeme do lesa nebo k vodě?
U rizikových pacientů je další možností vakcinace. Na vakcínách proti lymeské borreliose se stále intenzivně pracuje.
PŘÍZNAKY BORELIÓZY:Jak se projevuje borelióza, tedy její příznaky a projevy si můžete přečíst na webu www.priznaky-projevy.cz na této stránce.
DIAGNOSTIKA BORELIÓZY:
Vnímavost vůči nákaze je všeobecná. Lymeská borelióza postihuje všechny věkové skupiny, ale výrazný vzestup nemocnosti pozorujeme po 30. roce života, vrchol mezi 45 až 49 rokem, a pak pozvolný pokles. V dětské populaci jsou nejvíce postiženy děti ve věku 5 až 9 let, ale mohou onemocnět i kojenci. Ženy jsou obecně postiženy častěji než muži (1,7krát). Incidence je asi 40/100.000. Onemocnění se častěji vyskytuje v létě. LÉČBA BORELIÓZY:Aktuální informace o léčbě boreliozy:
Strava: Do svého jídelníčku zařaďte dostatek česneku nebo berte česnekové doplňky, jde o přírodní antibiotikum a prostředek k posílení imunity. K doplnění živin potřebných pro regeneraci tkání doplňujte včelí pyl nebo mateří kašičku. Užívejte " zelené nápoje" k doplnění chlorofylu, který podporuje detoxikaci a dalších cenných živin a enzymů. Při bolestech kloubů jezte ryby (makrela, losos, tuňák, sardinky) nebo lněný olej - obsahují protizánětlivě působící omega 3-mastné kyseliny. Hydroterapie: teplé koupele pomáhají zmírnit bolest kloubů. PROGNÓZA BORELIÓZY:Při včasné diagnóze a především adekvátní léčbě je příznivá. Existují však relapsy, kdy je nutno léčbu opakovat. Pokud se na nemoc ale přijde pozdě, mohou být trvalé orgánové a tkáňové změny.
Zdroje pro stránku:
Medicínský slovník Maxdorf Neurologie – Soňa Nevšímalová Speciální neurologie - P. Jedlička
Vademekum lékaře – Jörg Braun Neurologie pro studenty LF – Z. Ambler Skriptum speciální neurologie – K. Urbánek ordinace.cz
doktorka.cz
|