Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byt, dům, zahrada Jak bojovat s hmyzem - klíště, vosy, sršni (sršně), komáři, ovádi

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7308
Jak bojovat s hmyzem - klíště, vosy, sršni (sršně), komáři, ovádi Email
Pondělí, 14. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 17319x

hmyz_komar.jpgHmyz nám nejen dobře slouží (např. včely), ale dokáže náš život i patřičně ztrpčit. Píchnutí žihadlem od včely, vosy nebo dokonce sršně není ničím příjemným a u citlivých jedinců může vyvolat i těžkou alergickou reakci. Ani obtěžující ovád v letním počasí když jsme u vody není příjemným zážitkem.

hmyz-kliste.jpgKlíště

Je přenašečem jedné z nejnebezpečnějších nemocí - klíšťové encefalitidy - tedy infekčním zánětem mozku. Kromě toho také přenáší Lymskou borelliózu, která nejvíce postihuje klouby. Zrádnost je v tom, že obě nemoci škodí téměř v "tichosti". Jejich projevy se totiž objeví až několik týdnů po přisátí klíštěte.

Proti klíšťové meningitidě se člověk může bránit pouze očkováním, u borrelióz již existuje vakcinace, která ale zatím v ČR není schválena.

Obrana: Spolehlivou ochranu před komáry představují různé repelenty, kokosový olej, hřebíček a nať z petržele. Proti svědění a zanícení ranky pomáhá kolečko čerstvé cibule, směs soli s octem nebo Fenistil gel z lékárny..

 

hmyz-vcela.jpgVčely

Nejhorší žihadla jsou od starých včel. "Včely tak tříměsíční mají ve svém váčku spoustu jedu, mohou tak ublížit víc než včely mladé," říká lékařka Jana Neubergerová.

A co dělat, když člověk dostane od včely žihadlo? Podle babských rad je nejlepší místo vpichu natřít rozkrojenou cibulí.

Obrana: bude doplněno ....


hmyz-vosa.jpgVosy

"Horka zavinila, že se vosy přemnožily. Vedro urychluje vývoj dělnic a posiluje také jejich agresivitu. Ideální je vzít půlku citrónu a do ní dát trochu hřebíčku. Působí jako dokonalý odpuzovač," vysvětluje odborník na hmyz Jiří Žemlička.

A co radí léčitelé? Nebezpečí vosího bodnutí zmírní letový odvar s máty, nebo podchlazená smetana.

Obrana: bude doplněno ....

 

hmyz-komar.jpgKomáři

"Tropická vedra, která jsou nyní i ve střední Evropě přitahují komáry z Afriky a Středomoří do našich zeměpisných šířek, proto je jich letos tolik," vysvětluje Jiří Žemlička.

Ochránit nás před nimi může kokosový olej, hřebíček, a nať z petržele.

Obrana: bude doplněno ....

 

hmyz-srsen.jpgSršně

"Dlouhá perioda veder umožnila sršňům postavit mnohem více hnízd než jindy, mimoto jsou také aktivnější při shánění potravy. Jediný prostředek je hodně rychle utéct a vůbec se nepřibližovat k hnízdům," říká Jiří Žemlička.

Při jeho píchnutí je dobré jednat stejně jako při uštknutím jedovatým hadem. Tzn. Zaškrtit místo nad vpichem, a okamžitě postiženého převést k lékaři.

Obrana: bude doplněno ....

 

hmyz-ovad.jpgOvádi

"Teplé a na některých místech vlhké počasí způsobuje doslova explozivní růst larev. Některé druhy dokonce zvládly dvojí populaci. Jako odpuzovač poslouží stroužky česneku," tvrdí Jiří Žemlička.

Kousnutí po ovádech může na těle zanechat i trvalé následky v podobě zbytnělé tkáně, která zanechává jizvy. Ochránit nás před nimi mohou vysoké dávky vitamínu B, nebo aroma česneku a třezalky.

Obrana: bude doplněno ....

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny