Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Byt, dům, zahrada Krtci - problém zahrady - likvidace, pasti, rušičky, odpuzování rostlinami.

Sponzorované odkazy:

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Krtci - problém zahrady - likvidace, pasti, rušičky, odpuzování rostlinami. Email
Pondělí, 14. leden 2008 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 34838x

krtek_krtek_kouka.jpgPořád stejná písnička. Stačí pár hodin a zahrada připomíná měsíční krajinu. Kde není hromádka, tam je díra. A dost! Jdeme do boje! Je čas ukázat krtkům a hrabošům, kdo je tady pánem.

___

POZOR! KRTEK JE ZÁKONEM CHRÁNĚNÉ ZVÍŘE.  

 

krtek_krtek_leze.jpgKrteček - oblíbenec každého dítěte, ale nepřítel všech majitelů zahrádek. Aby ne! Koho by bavilo bez ustání pendlovat po zahradě s lopatkou v ruce a ničit krtkovi jednu nadzemní "ložnici" za druhou? Kdo si má pořád lámat hlavu s tím, kdo mu pořád okusuje kořínky oblíbené květiny? Existuje několik možností, jak se těchto nezvaných zahradníčků zbavit. Tak na co čekat?  


krtek_odpuzovac.jpgKrtku, co zaskočit na koncert? Elektrické odpuzovače na krtky.

První z možností, jak se malých nepřátel zbavit, je pouštět jim dokolečka muziku, která jim není zrovna po chuti. Podobným způsobem nám přeci sousedé také někdy znepříjemňují život. Na rozdíl od krtka však my většinou nemáme možnost bleskurychle se přestěhovat. Jak tedy na to?

Existují speciální zařízení - odpuzovače. Vypadají jako krabičky s kolíkem, které se zabodnou do země a každou chvilku pípají, bzučí nebo vibrují. Obvykle vyluzují zvuk, který lidskému uchu nevadí (většinou ho ani neslyšíme), pro podzemní lumpíky je ale velice nepříjemný, takže se zvukem zamořené lokalitě raději vyhnou.  


Tahle "zázračná krabička" se dá nahradit i tenkou železnou tyčí, kterou zastrčíte do země a nasadíte na ni hrdlem PET láhev. Z boku láhev na několika místech naříznete a ohnete, abyste získali "větrný mlýnek". Láhev se díky poryvům větru točí, tře se o tyč a tou se zvuk dostává do země.

Pro ty, kteří před kutilstvím dávají přednost lahvi piva, existuje ještě jeden tip. Stačí prázdnou láhev od piva (nebo kteroukoliv jinou skleněnou) očistit a zahrabat do země zhruba do dvou třetin. Láhev musí být mírně nakloněná hrdlem směrem, odkud nejčastěji vane vítr. Bude tak podzemním obyvatelů nepříjemně vyhrávat. Právě tento systém je nejlevnější a součastně nehyzdí vaši zahradu tolik, jako třeba PET odpuzovač. Nejlepší je rozmístit láhve systematicky do linie a postupně posouvat stále dál a dál. Třeba tak nepřítele vyženete až k sousedům, kteří vám určitě za tuhle >službičku< od srdce poděkují.

Drastická opatření - použití chemických zbraní

Samozřejmě, že kromě domácích surovin můžete krtkovi podstrčit i jed. Například naftalenové tablety nebo dýmovnice Krounex. Kromě toho, že tenhle způsob boje není dvakrát humánní, není ani bezpečný. Navíc - krtek je chráněný! Takže systematickým vražděním porušujete zákon! I když tak někteří zahradníci bez váhání sypou kila jedů do krtkových tunelů, nejedná se o legální způsob, jak nechtěného nájemníka vypudit.

Pasti, pasti, pastičky

Pokud jste se rozhodli definitivně a navždy s neřády na vašem pozemku skoncovat, je nejlepším způsobem je prostě pochytat. Existuje několik druhů pastí, od těch klasických na myši (určitě znáte z Toma a Jerryho) až po důmyslná zařízení, která krtka buď přímo usmrtí (čímž se ale můžete opět dostat do křížku se zákonem) nebo ho uvězní živého. Na vás pak je, abyste ho odstěhovali do co nejvzdálenějšího vyhnanství.

Pokud budete líčit na krtka past, pamatujte, že musíte mít gumové rukavice, protože jinak se bude kvůli lidskému pachu pasti vyhýbat. Novou past pak pro jistotu opláchněte v bahnité vodě. Jestli s radostí nastražíte do pasti kousek mrkvičky a budete se těšit, jak si krtek pochutná, jste na omylu. Krtek je totiž hmyzožravec! Na mrkev chytíte tak akorát myš nebo hraboše.

Metody pro opravdu bezradné

Protože lidé jsou vynalézaví, objevili ještě několik dalších metod, jak se obyvatelů podzemních chodeb zbavit.

  • Můžete zkusit krtkovi nafoukat do nory. Jak? Stačí mu tam strčit hadici od vysavače a přepnout sání na foukání. Když potom na začátku zapálíte dýmovnici, efekt bude dokonalý.
  • Na hraboše a myši platí, když jim do nor pustíte vodu. Ale pozor! Na krtka tak nevyzrajete. Je totiž dobrý plavec a hromádky dělá, hlavně když se zvýší hladina podzemní vody v jeho norách. Vlastně byste si tak uškodili.
  • Leží-li vám na srdci ochrana kořínků malého stromku nebo jiné vzácné rostliny, je dobré při sázení rostlinu umístit do >lavoru< z pletiva nebo si záhonek ohraničit pletivem ze všech stran.
  • Velice dobrými pomocníky bývají také kočky a psi.


krtek_afrikanky.jpgBiologické metody. No fuj, to ale puch!

Další možností, jak se krtka zbavit (i když většinou jen dočasně), je podráždit jeho nos. Jak je o krtkovi všeobecně známo, má velmi dobrý a citlivý čich. Takže stačí vědět, co mu nevoní a je alespoň dočasně vyhráno. A co mu tedy nastěhovat do nory? Ověřené jsou olomoucké syrečky, ale špatná není ani citrónová kůra. Odpudivé vlastnosti mají také některé rostliny - např. afrikán nebo řepčík královský. Ty jsou navíc okrasné, takže mohou klidně růst na záhonku a zároveň odpuzovat nevítané horníky.  

 


krtek_prysec_krizmolisty_euphorbia_lathyris.jpgPodobnou rostlinou je pryšec křížmolistý (Euphorbia lathyris).  

 

 


 

Související článek:

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny