Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Zdraví, životní styl Jak snížit hladinu cholesterolu bez léků - tipy, rady, návod

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Jak snížit hladinu cholesterolu bez léků - tipy, rady, návod Email
Čtvrtek, 03. říjen 2013 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 11272x

jak-snizit-hladinu-cholesterolu-bez-leku-tipy-rady-navodPro náš organismus je důležitý. Jeho nadbytek ale způsobuje problémy. Poradíme vám, jak hladinu cholesterolu snížit. Cholesterol potřebujeme pro tvorbu hormonů, pomáhá tělu zpracovávat tuky a je nezbytný pro stavbu buněčných membrán. Z toho vyplývá, že ho určité množství v těle potřebujeme, ideální je hodnota nižší než 5,2 mmol/l. Kvůli nezdravému způsobu života ale tu správnou hranici často překračujeme. Pak nás ohrožují nemoci, jako jsou ateroskleróza, infarkt nebo mrtvice.

___

___

Zvýšenou hladinu cholesterolu mají v Čechách téměř tři čtvrtiny lidí starší 35 let. A to  je hodně. Vysoký cholesterol na sobě nepoznáte. Proto je potřeba chodit na preventivní prohlídky. U svého obvodního lékaře na ně máte nárok jednou za dva roky bezplatně, součástí prohlídky je i měření výšky cholesterolu. 

 

jak-snizit-hladinu-cholesterolu-bez-leku-tipy-rady-navod-3Méně živočišných tuků a více zeleniny

Sádlo, tučné maso, vaječný žloutek, vnitřnosti, ale i smažené pokrmy, tučné sýry - to vše podporuje tvorbu špatného cholesterolu. Jenže, někomu to chutná. V tom případě vyvažte nezdravé pokrmy aspoň jedním zeleninovým salátem denně.

 

Ignoruje výtahy, věnujte se schodům

Nejlépe je cvičit 4x týdně 30 minut. Ale každý pravidelný pohyb je vhodný a posiluje srdce a cévy. Výborný je pomalý běh nebo jízda na kole - doma na rotopedu nebo venku. Pomoci ale může i rychlá chůze a vyhýbat se výtahům.

 

Omezte kouření cigaret a tabáku v nich

Kuřáci mají výrazně vyšší hladinu cholesterolu než nekuřáci. Kdo nekouří, má tedy vyhráno. Ti ostatní kvůli nám nepřestanou, ale můžou to alespoň omezit. Ráno si připravte na den jen určitý počet cigaret. A nepřekročte ho, i kdyby trakaře padaly.

 

Zklidněte se a dýchejte

Zklidnění mysli léčí, to už díky mnoha pokusům a výzkumům vědí i zapřísáhlí progmatici. Je rpokázané, že stres nám škodí. Zvedá hladinu adresnalinu a zvyšuje cholesterol. Udělejte si na sebe čas a zklidněte mysl. Zapalte si svíčku a uvolněte se. Snažte se odpoutat od problémů, myslete na něco pozitviního a hned vám bude lépe.

 

jak-snizit-hladinu-cholesterolu-bez-leku-tipy-rady-navod-2Zařaďte vhodné potraviny

  • RYBY - Obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Vhodný je například tuňák, sardinky nebo makrela.
  • OŘECHY - Říká se, že šest ořechů denně pomůže snížit hladinu cholesterolu. Skvělé jsou hlavně mandle nebo IIvlašáky':Jen pozor na kalorie, stačí skutečně jen pár kousků.
  • OLIVY, AVOKÁDO - Jsou tučné, ale zdravé. Tyto jižní plody a olej z nich pomáhají snižovat tuky v krvi. Přidejte je do salátů, posílíte srdce.
  • ČESNEK - Štiplavá zelenina působí jako balzám pro naše zdraví. Kromě toho, že zlepšuje pružnost cév, snižuje také krevní tlak.
  • LUŠTĚNINY - V naší stravě jsou nesmírně důležité. Sto gramů fazolí denně prý sníží hladinu cholesterolu až o pětinu. Rozpouští ho také lecitin, který najdete v sóje.
  • ZELENINA - Vhodné jsou například mrkev, zelí, cibule nebo brokolice a rajčata. Obsahují pektin, díky kterému cholesterol klesá.·
  • OVOCE - Jedno jablko denně a budeme zdraví, říká staré přísloví. Kromě jablek skvěle působí hlavně borůvky.
  • OVESNÉ VLOČKY - Mají v sobě spoustu vlákniny, která zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krve. Udělejte si ovesnou kaši nebo rnüsli. Zároveň si pochutnáte.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny