Dobré dopoledne, dnes je úterý 16.4.2024, svátek slaví Irena, zítra Rudolf.

Měření cholesterolu, jak pečovat o srdce a cévy v různém věku

prevence_srdecnich_nemoci.jpgPodle učebnic vnitřního lékařství vznikají první změny na vnitřní výstelce cév již od prvního roku věku života. Jedná se o aterosklerotické nánosy. Článek pojednává o tom, jak přistupovat ke svému zdraví a především srdci v nejrůznějším věku a jak je důležitá prevence.

 

___

Jak pečovat o své srdce, kdy si nechat změřit hladinu cholesterolu v krvi

5 let: Dětem z rizikových rodin, tedy těch, kde se předčasně umírá na nemoci srdce, by měla být vyšetřena hladina cholesterolu.

13 let: Dětem z rizikových rodin by měla být opět vyšetřena hladina cholesterolu.

18 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídání častěji.

40 let: Váš lékař by vám měl odebrat krev a změřit hladinu cholesterolu a dalších tuků v krvi. Pokud nebudete v pořádku, bude vás zvát na kontroly častěji.

50 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídáni častěji.

55 let: Muži - pokud muž v tomto věku kouří a má vysoký tlak i cholesterol, má pětadvacetiprocentní pravděpodobnost, že do deseti let zemře na nemoci srdce a cév. Ženy - Pokud žena v tomto věku kouří a má vysoký tlak i cholesterol, má desetiprocentní pravděpodobnost, že do deseti let zemře na nemoci srdce a cév.

60 let: Všem lidem má být vyšetřena hladina cholesterolu a dalších tuků v krvi. Rizikoví pacienti jsou hlídáni častěji. Ženské hormony přestávají po menopauze snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Zhruba dvojnásobně se zvyšuje riziko nemocí srdce a cév.

 

Prevence u srdečních a srdečně-cévních nemocí

Hlídejte si pas a váhu

Stavu, kdy organismus nepracuje tak, jak má, lékaři říkají metabolický syndrom. Ten často vyústí v cukrovku. Zjistit, zda vám hrozí nebezpečí, je jednoduché a stačí k tomu obyčejný krejčovský metr. U mužů je rizikový objem pasu přes 102 centimetrů, u žen 88 centimetrů. Zhubněte. Ale nedělejte to tak, že vyřadíte z jídelníčku všechny tuky. Stačí ty živočišné z větší části nahradit rostlinnými.

 

Nechte si změřit cholesterol

Lékaři rozlišují dva typy cholesterolu. Prvním je HDL cholesterol, o kterém se laicky mluví jako o "hodném" cholesterolu. Naopak LDL cholesterol je označován jako "zlý" cholesterol, protože jeho vysoká hladina způsobuje ukládání tuku ve stěnách cév. Ty se pak zužují a zvyšují riziko infarktu. Každý by měl hladiny obou složek cholesterolu znát.

Hladina HDL cholesterol by měla být obecně vyšší než 1 mmol/l, LDL cholesterolu by měl být nižší než 3 mmol/l. Celková hladina by neměla přesahovat 5mmol/l.

Máte-li zvýšenou hladinu cholesterolu, lékař vám zřejmě opět doporučí nahradit živočišné tuky rostlinnými. Samozřejmostí by mělo být celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce a zelenina.

 

Změřte si krevní tlak

Krevní tlak je důležitý ukazatel zdraví srdce a cév. Horní hranice tlaku, která již ohrožuje srdce, je 140/90, u nemocných s cukrovkou je to 130/80. Pro hodnocení zdraví je významnější spodní tlak.

Naměří-li vám lékař (či vy sami doma) několikrát za sebou vysoké hodnoty, nemusíte ještě brát léky. Snížit tlak jde i tak, že přestanete nadmíru solit, jak je u nás zvykem.

 

Zjistěte si hladinu cukru

Naměří-li vám lékař hladinu cukru vyšší než 5,6 mmol/l, doporučí vám dietu a podle nových směrnic by vám měl nasadit léky. Od 45 let se provádí kontrola hladiny cukru v krvi v dvouletých intervalech, vyšetření hradí pojišťovna. Ke vzniku diabetu nevede jen cukr, ale i obezita.

 

Sportovci: jděte na ultrazvuk

Pokud sportujete, vyplatí se vám zkontrolovat, zda netrpíte nějakou srdeční vadou, která by mohla vést ke kolapsu a smrti. Obyčejné EKG podle odborníků většinou nestačí, skryté vady objeví až ultrazvukové vyšetření srdce, takzvaná echokardiografie. Ve vyšších soutěžích zajišťují vyšetření kluby, ostatní sportovci musí spoléhat na sebe. Vyšetření stojí 1 200 korun.