Dobré dopoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Česnek a zdraví - cholesterol, srážlivost krve, prevence rakoviny a hypertenze, dezinfekce

cesnek.jpgČesnek je velmi zajímavá rostlinka. Je těžké jej pozřít v syrovém stavu, mikroorganismy jej nesnáší a při styku s ním umírají, má velmi pozitivní vliv na naše zdraví např. tím, že velmi účinně snižuje hladinu cholesterolu. Ale to není zdaleka všechno!

 

___

___

Jak česnek ovlivňuje zdraví

 • může snižovat hladinu cholesterolu
 • redukuje krevní srážlivost
 • má protiinfekční účinky přispívá ke zvyšování imunity
 • může sloužit k prevenci některých druhů rakoviny
 • může mírně snižovat krevní tlak
 • potlačuje plísňové infekce

 

Česnek - prodávané formy

 • čerstvá rostlina
 • olej
 • prášek
 • softgel
 • tablety
 • tekutina
 • tobolky

 

Co je to česnek?

Česnek je pro svou léčivou sílu oceňován již po tisíciletí. Stavitelé pyramid ho užívali, aby byli silní a vytrvalí; v 19. století zkoumal jeho antibakteriální účinky Louis Pasteur, vojenští lékaři jím léčili válečná poranění. Česnek je příbuzný cibule, šalotky a ostatních rostlin čeledi Allium. Celá rostlina má typický pach, ale nejsilnější aroma je koncentrováno v cibulce - skutečném sídle léčivých sil a chuti česneku.
Většina příznivých účinků česneku pochází z více než stovky jeho složek obsahujících síru. Když cibulku rozmačkáte nebo rozžvýkáte, změní se alliin (jedna z těchto složek) na allicin, chemickou látku odpovědnou za česnekový zápach i léčivé účinky. Část allicinu se zase velmi rychle štěpí na další sloučeniny síry, které mohou mít také léčivé vlastnosti. Tepelná úprava potlačuje tvorbu allicinu a vyřazuje i jiné léčivé látky.

 

Jak působí česnek

 

Tradičně se česnek používá k léčení celé řady onemocnění. Současný výzkum se soustředil na jeho možnosti snižovat riziko srdečních nemocí a rakoviny.

 

Prevence a česnek

Bohaté používání česneku ve středomořské kuchyni může částečně vysvětlovat, proč se v zemích jako Itálie a Španělsko tak málo vyskytuje arterioskleróza.
Podle některých studií dokáže česnek předcházet srdečním chorobám různými způsoby; snižuje například shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév, takže brání tvorbě trombů, které jsou příčinou srdečních příhod. Existuje také důkaz, že česnek rozpouští bílkoviny vytvářející krevní sraženiny, což může ovlivnit tvorbu usazenin. Česnek také mírně snižuje krevní tlak, hlavně svou schopností rozšiřovat cévy, a pomáhá tak zlepšovat krevní oběh. Výsledky studií vlivu česneku na hladinu cholesterolu nejsou zcela shodné, ale většina lékařů, kteří dávají přednost přírodním léčebným prostředkům, se domnívá, že česnek - nejlépe v kombinaci s jinými doplňky snižujícími krevní cholesterol - stojí za zkoušku. Kombinace léčivek může ovlivnit metabolismus cholesterolu v játrech a výsledkem je menší uvolňování cholesterolu do krve.

 

Další blahodárné účinky

Česnek má pravděpodobně i protirakovinné účinky. Zvláště příznivě se hodnotí jeho vliv na rakovinu střeva možná i na rakovinu prsu a prostaty, ale způsob, jak toho dosahuje, není jasný. Pravděpodobně se na tom účastní více mechanismů; může například způsobit zvýšení hladiny enzymů, které umějí detoxikovat "spouštěče" zhoubného bujení. Česnek také blokuje tvoření nitritů spojovaných s rakovinou žaludku a stimuluje imunitní systém. Stejně důležité jsou i jeho antioxidační vlastnosti.
Česnek působí také proti infekcím - virům, bakteriím i plísním. Allicin totiž dokáže blokovat enzymy, které infekčním organismům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Ukazuje se, že rostlina také ničí plísně odpovědné za mykotická onemocnění nohou a zvukovodů.

Dávkování česneku

Vybírejte doplňky obsahující 4000 mcg allicinu v jedné tabletě; je to přibližně množství, jaké je obsaženo v jednom stroužku česneku. K udržení všeobecně dobrého zdravotního stavu nebo jako podpůrný prostředek při snižování cholesterolu: Užívejte denně 400 až 600 mg česneku v potravinovém doplňku. Při nachlazení: Užívejte čtyřikrát denně tabletu nebo tobolku o obsahu 400 až 600 mg česneku. Místní použití: Aplikujte česnekový olej nebo rozmačkaný stroužek česneku na postižené místo asi třikrát denně. Některé chorobné stavy kůže, například bradavice a kousnutí hmyzem, mohou rovněž dobře reagovat na léčení česnekovým olejem nebo rozmačkaným česnekem.
Návod k užívání: Česnek lze brát trvale. Pokud ho užíváte pro snížení cholesterolu, nechte si zkontrolovat hladinu cholesterolu v krvi po třech měsících; jestliže jeho hladina neklesá, požádejte lékaře o jiný lék.

 

Možné vedlejší účinky

U některých lidí dochází při užívání větších dávek česneku k poruše trávení, k plynatosti a průjmu. Užíváním doplňků, které se rozpouštějí až ve střevě, tomu lze zabránit. Někdy se také může objevit kožní vyrážka.

Chcete-li využít všechny dobré vlastnosti česneku, jezte ho syrový

 

Jak nakupovat česnek

 • Někteří odborníci se domnívají, že doplňky z česnekového prášku jsou nejúčinnější.
 • Doplňky, které se rozpouštějí až ve střevě, zabraňují vydechování česnekového pachu a způsobí, že přípravek projde žaludkem neporušený, což zaručuje plný obsah allicinu.
 • Česnekové přípravky, které byly dezodorovány, jsou pravděpodobně stejně účinné jako běžné doplňky.

 

Nové poznatky

 • Podle jedné současné laboratorní studie je česnek dostatečně účinný, aby neutralizoval Helicobacter pylori - bakterii, která působí peptické vředy. Dalším krokem bude zjistit, zda bude česnek stejně účinný i v lidském těle.
 • Česnek může být účinný v prevenci tuhnutí aorty - tepny, která odvádí krev ze srdce do celého těla -, k němuž dochází běžně věkem. V jedné studii užívalo 200 lidí po dobu dvou let denně buď česnekové doplňky, nebo placebo. Ke konci studie byly aorty u lidí ve věku 70 let ze skupiny užívající česnek tak pružné jako u lidí ve věku 55 let, kteří doplněk neužívali. Pružnější aorta pomáhá snižovat rizika vyššího věku.