Dobré ráno, dnes je úterý 17.9.2024, svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof.

Jak nespadnout do dluhů - 10 tipů, rad a doporučení

jak-nespadnout-do-dluhu-10-tipu-rad-a-doporuceni

jak-nespadnout-do-dluhu-10-tipu-rad-a-doporuceni
Když si zapnete televizi nebo se podíváte na letáky ve schránce, vypadá to, že není nic normálnější než si vzít půjčku. Nejen na byt či rekonstrukci, ale třeba i na pračku, šatní skříň, nebo dokonce dovolenou. Půjčovat si ale může být nebezpečné. Ve chvíli, kdy vám na dveře zaklepe exekutor, už bývá pozdě. Jak se rozumně zadlužit? Především si musíte každou půjčku promyslet.

___

___

Odborníci se shodují v názoru, že lidé víc než dřív podléhají pocitu, že mají na věci, které se jim líbí, nárok. Nechce se jim šetřit, uskrovnit se, myslet na budoucnost, být realisty. Existuje pár zásad, kterými je dobré se řídit, než si na něco půjčíte.

 

Držte se hesla: "Utratím jen to, co vydělám" - ale neplatí to třeba u hypotéky a vzdělání

1. Je-li půjčka investicí do budoucna, obvykle se vyplatí. Vzít si tedy úvěr ha bydlení nebo školu je poměrně rozumné. Málokdo má v dnešní době velkou hotovost - a rozumně se zadlužit bývá mnohdy jediné řešení.

2. Chcete-li půjčku na menší věci, například pračku nebo postel, důkladně své zadlužení zvažte. Vždy se vyplatí nejdřív peníze ušetřit a až pak si věc koupit. Úroky totiž spotřebují další velkou dávku financí.

3. Na rozmary, jako jsou dovolená nebo nejnovější plazmová televize, si půjčky neberte! Takové věci pro život skutečně nepotřebujete a nemá smysl se kvůli nim zadlužovat (a přeplatit je tak mnohdy vysokým úrokem).

4. Každou půjčku, která vážněji zasáhne do vašeho rozpočtu, byste měli zvážit a poradit se se svým finančním poradcem. Měl by to být ovšem poradce prověřený, doporučený, nejlépe rodinný! Nikoliv ambiciózní mladík, který po vás bude chtít podepsat co nejvíc smluv a závazků u klientů, pro něž pracuje.

5. I když nemáte žádnou půjčku (a což teprve, když ji máte), měli byste mít vždy určitou finanční rezervu. To znamená finanční "železnou zásobu", do které budete moct sáhnout v případě, že se stane nečekaná událost. Do rodiny přijde nemoc, zasáhne ji nezaměstnanost nebo nečekané vážné problémy. Žít od splátky ke splátce se nedá.

6. Při sjednávání půjčky byste měla vždy vědět, co se bude dít v případě, že nebudete moct dál splácet. Za jakých podmínek můžete odstoupit od smlouvy a podobně. Zároveň si velmi podrobně prostudujte podmínky úvěru.

7. Chcete-Ii si půjčit peníze, obraťte se vždy na pečlivě vybranou banku. Nebankovní společnosti a instituce znamenají riziko. Banka se vyplatí i v případě, že vás půjčka bude stát víc času a "papírování". Pokud navíc banka shledá, že nejste pro úvěr vhodní kandidáti, pravděpodobně nebudete mít dostatek peněz na splácení ani u nebankovních společností, a tak by vás od půjčky měla odradit.

8. Úvěr by nikdy neměl být likvidační ani pro vás, ani pro život vaší rodiny. Stále byste měla zvládnout, byť třeba ve skromnějšlch poměrech, dovolenou, odpočinek, kroužky dětí a tak dále.

9. Pokud se dostanete do problémů, nesplácejte dluhy jiným úvěrem! Zkuste se naopak domluvit s věřitelem o možném jiném nastavení podmínek, hledejte jiná řešení.

10. Nikdy neručte za malou částku velkým majetkem, jako je například byt. A nikdy nepodepisujte úvěr v časové nebo jiné tísni.

 


Související články: