Dobré poledne, dnes je pátek 11.10.2024, svátek slaví Andrej, zítra Marcel.

Jak velkou finanční rezervu by měla mít rodina pro případ ztráty zaměstnání

Chtěla bych se zeptat, jak by měla být velká finanční rezerva rodiny s jedním dítětem pro případ ztráty zaměstnání hlavního živitele rodiny a za situace, kdy je žena na rodičovské dovolené.  A jaký máte názor na úvěry a půjčky? Děkuji, Lucie
___
___


ODPOVĚĎ:
Finanční rezerva by měla být ve výši všech nákladů na měsíc krát 6. Tzn. pokud jsou veškeré výdaje rodiny za jídlo, bydlení, apod. např. 12 tisíc, měla by být rezerva 6x12 = 72.000 Kč.
V ČR asi 10% rodin nemůže vytvářet žádné finanční rezervy, protože na ně nemá. S tím je spjatá finanční gramotnost, jejímž principem mj. je, že pokud nemám na vytváření finančních rezerv, nemůžu si vzít ani půjčku (úvěr). Tzn. pokud můžu vytvářet finanční rezervy, nejdříve je vytvořím a až pak si vezmu případný úvěr.

Nutnost případného úvěru je samozřejmě potřeba důkladně zvážit. Znamená to především nebrat si úvěry na běžné spotřební zboží, dovolené, dárky na Vánoce. Tedy nebrat si půjčku na to, co nutně nepotřebuji. Jednoduše řečeno půjčku si vezměte jen na to, co nezbytně potřebujete k životu - např. pračku. Neberte si spotřební úvěr na novou plazmovou televizi, kterou nutně nepotřebujete.
Lze také doporučit vzít si hypotéku nebo úvěr na bydlení (to také nezbytně potřebujete k životu), pokud v dlouhodobém horizontu víme, že budeme schopní ji splácet. Investice do nemovitostí je doporučována. Naopak špatným rozhodnutím je půjčka na výše zmíněné spotřební zboží. Ta není ekonomy doporučována a v rámci výuky finanční gramotnosti je doporučováno kupovat jen takové zboží, na které aktuálně máme nebo na které jsme si sami našetřili. Jedním z důvodů je i to, že přeplatíme často vysokou částku v řádu desítek procent, v krajním případě při nevýhodné smlouvě s dlouhým splácením až přes 100% původní částky!

Pokud by někdo potřeboval poradenství ve věci zadlužení nebo předlužení, osobního bankrotu, oddlužení (insolvence), obraťe se na poradnu ve finanční tísni, kde Vám ZDARMA poradí - www.financnitisen.cz .

Odpověděl: MUDr. Zbyněk Mlčoch (2 roky studia aplikované ekonomie)