Dobré odpoledne, dnes je pondělí 24.6.2024, svátek slaví Jan, zítra Ivan.

Příčiny únavy, jak se zbavit únavy - zdravá strava, pohyb a překyselení organismu

priciny-unavy-jak-se-zbavit-unavy-zdrava-stava-pohyb-a-prekyseleni-organismu

priciny-unavy-jak-se-zbavit-unavy-zdrava-stava-pohyb-a-prekyseleni-organismu
Přinutit se ráno vstát z postele je pro vás obrovský problém, v práci vás to nebaví a přimět  se k důkladnému domácímu úklidu prostě nedokážete? Místo toho, abyste zvládali běžné denní povinnosti bez obtíží, cítíte se celý den unavení a už v poledne byste nejraději ulehli do postele? Ve většině případů se za touto ochablostí neskrývá obávaný syndrom vyhoření, pouze krize fyzické formy. Ta občas dostihne každého a každý může udělat něco proto, aby ji překonal.

___

___

Příčiny vyčerpání

Vyčerpání a dlouhodobější únava může mít různé příčiny. Mezi nejčastější patří:

  • nedostatek pohybu,
  • nezdravá strava,
  • ochromující každodenní rutina,
  • nespokojenost v práci nebo
  • neúměrná zátěž ve vztahu a rodině.

Naslouchejte svému nitru, tak nejlépe pochopíte, kde vás takříkajíc tlačí bota. Někdy pomohou i zdánlivé maličkosti, které vašemu životu dodají nový náboj a zbaví vás únavy a rozmrzelosti.

 

Pravidelný pohyb

I když se cítíte opravdu unavení, měli byste se přinutit k pohybu. Nemusí to být pravidelné návštěvy fitness centra, přemíra pohybu by vám mohla spíše uškodit. Pro začátek postačí každodenní půlhodinová svižná procházka. Nadýchat se čerstvého vzduchu, nechat pracovat svaly ... To vše vás psychicky uvolní, umožní vám prožít nové pocity a zaměstnat mysl novými zážitky. Pobyt v přírodě by pro vás měl být povinný, pokud pracujete za počítačem nebo máte psychicky náročné zaměstnání.

O víkendech si najděte čas na delší výlet, vyjděte ven ze svých čtyř zdí. Ať už to bude procházka v přírodě, např. túra lesem, nebo výlet za nákupy do sousedního města. Sice budete večer unavení, ale tuto únavu budete vnímat jako přijemnou. Udělala jste přece něco dobrého pro své tělo.

 

Pestrá strava

Vzdejte se tučných a kaloricky bohatých potravin a místo převařených pokrmů ze závodní kuchyně nebo nezdravých hotových jídel si častěji dopřejte čerstvé ovoce a zeleninu. Ty dodají vašemu tělu vitaminy nezbytné pro zdravé fungování těla. Únavu zahání také dostatečný příjem tekutin. Denně vypijte každou hodinu sklenici neperlivé vody.

 

Překyselení těla

Unava může být také známkou překyselení organismu. Pokud jej chcete odkyselit, omezte sladké nápoje, kávu, alkohol, výrobky z bílé mouky a mléčné výrobky. Zvýšit byste naopak měli podíl zeleniny v jídelníčku.

Články o překyselení organismu najdete v tomto webu zde:

 

A 1 související článek: