Příjemnou noc, dnes je neděle 23.6.2024, svátek slaví Zdeňka, zítra Jan.

Péče o zuby - preventivní kontroly a návštěva hygienistky se vyplatí

pece-o-zuby-preventivni-kontroly-a-navsteva-hygienistky-se-vyplati
pece-o-zuby-preventivni-kontroly-a-navsteva-hygienistky-se-vyplati
Mizí vám při myšlence na zubaře úsměv z tváře? Myslíte si, že zuby se prostě kazí a jinak to nejde? Omyl! Správnou péč lze mnoha problémům předejít. Nnáavštěvu zubaře se asi netěší nikdo z nás, snad kromě jedinců s perfektním chrupem nebo s masochistickými sklony. A to přestože dobře víme, že pravidelná prohlídka se vyplatí - jak zdravotně, tak finančně. Jít dvakrát
ročně předvést svůj chrup lékaři, i když vás nic nebolí, je určitě výhodnější než se ordinaci vyhýbatjako čert kříži a pak skučet o víkendu na pohotovosti.
___
___


O tom, že vyvrtání malého kazu je rychlejší, levnější a desetkát příjemnější než trhání zničeného zubu a jeho náhrada implantátem, ani nemluvě. Takže pokud se návštěvě zubaře vyhýbáte ze strachu, co vás tam čeká, je to mírně řečeno nerozumné. A pokud si myslíte, že když si dvakrát denně čistíte zuby tak, jak vás to v dětství naučila maminka, a nemůžete už dělat víc, mýlíte se. Ale máme pro vás dobrou zprávu: podle odborníků může za vznik zubních kazů nesprávná péče o chrup a celou dutinu ústní. Takže se radujte - mnoha problémům se zuby lze předcházet, a to právě důkladnou péčí. Jen vědět, jak na to!


Nejde jen o zuby aneb prevence se vyplatí

Víte, že špatná péče o chrup může vést až k onemocněním srdce a cév (endokarditidy apod.), obtížím s klouby nebo gynekologickým problémům? Je to tak. Mezinárodní výzkumné týmy prokázaly, že úroveň dentální hygieny přímo souvi í se vznikem mnoha onemocnění. Bakterie, které se nachází v zubním plaku, se dokážou krevním oběhem dostat do celého těla a na dálku ovlivnit nebo poškodit další orgány nebo struktury pohybového aparátu, kde mohou způsobit zánětlivé reakce.

Každý má nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u svého zubaře jednou za půl roku. Během ní byste měli dostat nejen informace o tom, v jakém stavu vaše zuby a dásně jsou, ale i jaká péče a případně i léčba je pro vás vhodná. Lékař zkontroluje, zda se ve vašich zubech netvoří kazy a jestli nedochází k zánětu dásní. Poradit by vám měl také s výběrem zubního kartáčku, pasty a dalších pomůcek. Ne vždycky ale mají zubní lékaři dost času na hygienickou osvětu, a tak se většinou jen dozvíte, že máte přijít zase za půl roku.


Nebojte se hygienistky a vezměte si k ní svůj zubní kartáček

Pravidlo číslo jedna zní: nestačí chodit pravidelně k zubaři, zvlášť pokud na vás nemá dostatek času, ale je dobré navštívit také dentální hygienistku. Zatímco do zubařské ordinace se často vydáváme až tehdy, když nás něco bolí, za dentální hygienistkou je nejlepší přijít jen tak preventivně. Nemusíte se bát, při takové návštěvě vám žádné "mučení" nehrozí. Klient nejdřív vyplní stručný dotazník o svém zdraví a pak s hygienistkou mluvi o tom, zda netrpí nějakými obtížemi, například jestli mu krvácí dásně, trápí ho zažloutlé zuby, nateklé dásně nebo zápach z úst.

Hygienistka nejprve posoudí, jak na tom vaše zuby jsou, a pak vám chrup profesionálně vyčistí: vyleští zubní plošky, odstraní plak a pigmentové skvrny. Následně vám vysvětlí, jak se o zuby správně starat tak, aby se skutečně odstranil zubní plak a bakterie. Poradí vám také s výběrem zubního kartáčku, proto se nestyďte přinést ten vlastní a předvést, jak si s ním zuby čistíte.


Na co si dát pozor

I když vás třeba zuby nebolí, varovným signálem je, když vám při čištění krvácejí dásně. Obvyklejde o zánět, který může skončit až ztrátou chrupu. Jeho příčinou je hromadění zubního plaku, který e usazuje na zubech, dásních, ale také na výplních, korunkách nebo zubních náhradách.
Zubní plak je bělavá hmota plná bakterií, které produkují toxiny a ty potom dráždí dásně a další tkáně v ústech. Škodlivý je také zubní kámen, který vzniká ze zubního plaku. Mnoho lidí dělá tu chybu, že krvácení dásní neřeší. Nebo e mylně domnívají, že si stačí koupit protizánětlivé zubní pasty, anebo - a toje ještě horší - si zuby raději moc nečistí, aby dásně zbytečně nepodráždili.

 


Související odkaz: