Dobré odpoledne, dnes je pondělí 4.3.2024, svátek slaví Stela, zítra Kazimír.

Co dělá dentální hygienistka a kolik stojí její vyšetření

dentalni-hygienista-cena-cenik-kolik-stoji-vysetreni-postup

dentalni-hygienista-cena-cenik-kolik-stoji-vysetreni-postup
Nestačí jen chodit na pravidelné preventivní prohlídky ke svému stomatologovi (nárok máte každý půlrok), měli byste pravidelně navštěvovat i dentálního hygienistu. Je to pomocník zubaře, jenž využívá vědecké metody ke kontrole a prevenci stomatologických onemocnění, poskytne vám instrukce, jak správně dodržovat domácí ústní hygienu, a stanoví léčebný plán, který můžete podpořit používáním řady pomůcek určených k péči o citlivé zuby.

___
___


Parodontoza a zapáchající dech nebolí a zubní kaz také začíná absolutně bez bolesti. Škodlivý účinek mezizubniho a dásňového plaku může zůstat skrytý po velmi dlouhou dobu. Bolest většinou přichází až při přímém styku bakteriálního povlaku s nervovými zakončeními, a to už bývá docela pozdě.

Co vás čeká v ordinaci dentálního hygienisty

 

  • Při vaší první návštěvě se dentální hygienista bude zajímat o to, jaké pomůcky v péči o chrup používáte. Kromě rentgenového snímku chrupu nasbírá údaje také díky ultrazvukovému vyšetření, a je-li možnost, využívá i laserové vyšetření.

  • Ke komplexnímu vyšetření poslouží hygienické indexy, které popisují akutnost případného zánětu podle síly krvácivosti dásní, dále index lokalizace a typu zubního kamene a také míra poškození závěsného aparátu zubu - parodontu.

  • Na základě těchto údajů vzniká podrobná anamnéza, sloužící jako podklad pro vytvoření léčebného plánu. Jeho rozsah závisí na míře poškození parodontu, zubní skloviny, na množství zubního kamene a samozřejmě na úrovni vaší domácí péče o zuby.

  • Spousta lidí si zuby jen tak narychlo přejede kartáčkem a často třeba jenom ledabyle zepředu a domnívá se, že je hotovo. Zuby vypadají čisté, ale zůstává a hromadí se zubní plak. Jenže žádná práce nemá valné výsledky bez kvalitních nástrojů - tedy ani čištění zubů ne.

  • Pokud vaše dásně nekrvácejí, hygienista provede čištění zubního plaku a kamene nad dásní ručním nástrojem či ultrazvukem. Současně odstraní všechny další nežádoucí povrchové pigmentace kalíškem nebo pískovačem (air-flow).

  • Závěrem vám zuby vyleští a seznárni vás se správnou technikou čištění zubů.

  • Jsou-li vaše dásně zanícené a krvácejí, jedná se již o postižení parodontózou, kterou nelze odstranit pouhou prevencí a domácí péčí. Tento proces je časově náročnější, vyžaduje až několik hodinových návštěv. Ale pozor, i když dentální hygienista poskytuje kvalitní službu, dlouhodobý žádoucí výsledek v podobě zdravého chrupu i ústní dutiny je přímo závislý na spolupráci klienta a vyžaduje velkou dávku důvěry a trpělivosti na obou stranách. Bez uvědomělé spolupráce a svědomité domácí péče nelze zaručit dlouhodobě stabilní výsledky.

 

Kolik stojí vyšetření u dentálního hygienisty

Ošetření dentálním hygienistou pro zdravé zuby se doporučuje minimálně 1x za 6 měsíčů, ideálně 1x za 3 měsíce. Obvyklá doby ošetření je 90 minut a cena je v rozsahu 600 - 2000 Kč podle šíře poskytnutých služeb a typu pracoviště. 

Více se můžete dozvědět na www.addh.cz - asociace diplomovaných dentálních hygienistek.