Příjemnou noc, dnes je sobota 13.4.2024, svátek slaví Aleš, zítra Vincenc.

Nachlazení a chřipka - mýty a fakta, otázky a odpovědi

nachlazeni-a-chripka-myty-a-fakta-otazky-a-odpovedi

nachlazeni-a-chripka-myty-a-fakta-otazky-a-odpovedi
Podzimní dny přinesou zvýšené riziko nachlazení. Víte, jak nepříjemné obtíže léčit a jak se jich vyvarovat? Nespoléhejte pouze na to, co jste někde zaslechli. Dost možná-to totiž vůbec není pravda. Ačkoviv nachlazení patří mezi nejběžnější zdravotní obtíže, stejně o něm nevíme všechno. Mezi lidmi stále koluje celá řada "zaručených" rad a receptů, podle kterých se zcela jistě zbavíte rýmy, kašle a chrapotu. Některé z nich patří mezi holé nesmysly.

___

___

Nejlepší prevencí je teplé oblečení

Patříte k lidem, kteří se balí do čepic a kabátů, sotva skončí letní prázdniny? Pokud si myslíte, že vrstvy teplého oblečení jsou pojistkou proti nachlazení, jste na omylu. Na podzim a v zimě jsme sice náchylnější, ale příčinou je spíše střídání teplot, ve kterých se pohybujeme.

Venku je zima a v místnostech se naopak topí a virům se v přetopených prostorách daří moc dobře. Nezapomínejte proto často větrat a s oblečením to zbytečně nepřehánějte.

 

Nachlazení se musí zajíst, horečka nechat vyhladovět

Tato lidová pověra nemá se skutečností nic společného. Jíst a hlavně pít totiž musíte v obou případech, a to i tehdy, když nemáte na jídlo ani pomyšlení. Jste-li nemocní a máte horečku, je nutné tělu dodávat zvýšenou dávku živin a tekutin, abyste předešli dehydratací. Vaše tělo ztrácí během zápasu s virem vodu kvůli zvýšenému pocení, slzení očí či rýmě. Když nemáte chuť na svíčkovou s knedlíky, nenuťte se do ní. Uvařte si třeba jen vydatnou polévku ("silný vývar je všelék" - říkávaly naše babičky) a přes den popíjejte čaj s medem a citronem. Vyhněte se alkoholu a kofeinu, které tělo ještě více dehydrují.

 

Očkování proti chřipce mě stejně neochrání

Odborníci sice přiznávají, že ani po podání vakcíny nejste proti chřipce stoprocentně imunní, ale přínos pro tělo očkování prokazatelně má. Když totiž i přesto onemocníte, můžete očekávat, že průběh choroby bude o něco mírnější.

 

Ochrání mě používání antibakteriálního mýdla

Už samotný název napoví, že žádný přípravek vedoucí k odstranění bakterií vás před virovým nachlazením nespasí. Viry a bakterie nejsou totéž. Antibakteriální mýdlo ale může mít vliv na ochranu před bakteriálními infekcemi.

 

Z rýmy a kašle se může rozvinout chřipka

Chřipku způsobuje odlišný typ viru. Z klasického nachlazení se tedy pravá chřipka rozvinout nemůže. Je pravda, že když jste nachlazeni, váš imunitní systém je oslaben, takže ten pravý chřipkový virus má větší šanci do vašeho organizmu proniknout.

 

Nejlepší a nejrychlejší léčbou jsou antibiotika

Velký omyl. Antibiotika jsou účinná pouze při léčbě bakteriálních infekcí, třeba angínu nebo nějaký zánět. Protože ale nachlazení je virového původu, antibiotika jsou na ně krátká. Jejich užíváním byste své tělo zbytečně oslabili.

 

Rýma není vážná nemoc a mohu při ní chodit ven

Pravdou je, že nejde o žádnou smrtelnou chorobu. Mějte však na paměti, že rýma se přenáší kapénkovou formou. Tím pádem můžete zejména v prvních dnech nakazit spoustu lidí ve svém okolí. Raději zůstaňte dva tři dny doma a začněte rýmu léčit. Pomůže stálá pokojová teplota, dostatek tekutin a klidovýrežim.

 

Po očkování proti chřipce mohu onemocnět

Nemusíte se bát. Vakcína obsahuje neaktivní formu viru. Vaše tělo dostane možnost vytvořit si protilátky, ale chřipkou onemocnět nemůžete. Pokud patříte mezi citlivější jedince, místo vpichu vám možná zarudne, v horším případě budete mít několik dní po očkování zvýšenou teplotu.

 

Rýma trvá sedm dní a léčba se urychlit nedá

Zatím neexistuje žádný lék, který by vás zbavil rýmy do druhého dne. Pasivním čekáním si však nepomůžete. Mnohem účinnější je používat nosní kapky, které obsahují léčivé látky působí proti otoku nosní sliznice. Pokud budete kapky správně užívat, docílíte úlevy. Pozor ale na závislost na nosních kapkách.

 


Související články: