Dobré ráno, dnes je pátek 19.4.2024, svátek slaví Rostislav, zítra Marcela.

Chřipka a nachlazení - co nás vyléčí a co nám ublíží

chripka-a-nachlazeni-co-nas-vyleci-a-co-nam-ublizi

chripka-a-nachlazeni-co-nas-vyleci-a-co-nam-ublizi
Komu teče z nosu, kašle a pálí ho v krku, ještě nemusí mít chřipku. Jak ji poznáte a jak ji léčit? Jaké jsou babské rady léčby chřipky a proč vám na chřipku antibiotika nepomohou? A co koupání? Je při chřipce vhodné nebo ne? To a další informace o chřipce se dozvíte v následujícím článku.

___

___

Zázračná třapatka neboli echinacea

Už od léta pijte čaj nebo kapky z třapatky nachové (jinak echinacea), jedné z vůbec nejúčinnějších rostlin na chřipku i nachlazení. Doporučuji brát lžičku ráno na lačno, začít s tím už v srpnu, a začátkem října užívání přerušit. Koncem měsíce, když už viry zvolna začínají řádit, je třeba se k ní vrátit.

 

Vitamín C

Další vynikající zbraní proti vzniku chřipky je vitamín C. Obsahují ho hlavně citrusové plody, jahody a křen. Nejvíc je ho v šípku, ale i v kysaném zelí. Příprava domácího šípkového čaje je dost složitá a zdlouhavá a kupovaný není zrovna to pravé ořechové. Je možné vitamín C (kyselinu askorbovou) užívat tedy ve formě tablet. Dávka je individuální, ale hodně závisí na prostředí, ve kterém lidé žijí - venkovanům stačí 100 mg denně, kdo bydlí ve městě, měl by brát 300-500 mg.

Zinek

V zimních měsících je vhodné využít nejúčinnější přírodní antioxidant - zinek. Bohatě je ho v mořských plodech, hovězím ma se a játrech.

 

Česnek, med, otužování

A určitě nemůžeme opominout další preventivní bojovníky proti chřipce a nachlazení: česnek, med a otužování, třeba ranní studenou sprchou. Ta organismus doslova nakopne.

 

Ne všechny babské rady pomahají - zábaly, pomožky v octě, tvaroh v utěrce

Ne všechny metody se v čase ukázaly být efektivní nebo vhodné. Patří mezi ně srážení teploy pomocí studených zábalů, ponožky na močené do octa, tvaroh zabalený do utěrky. Když teplota nepřesáhne 38°C, je pro nás zdravá a lépe než chlad.

 

Vana s horkou vodou a pocení

Pomoci může i ponořit tělo do vany s horkou vodou - ale musí se z ní odeiít hned jak začne voda ve vaně chladnout. Vhodné je vyvolat pocení, třeba aspirinem - kvůli žaludku ho nechat rozpustit na lžičce a až potom polknout.

 

Med, eukalyptus, vincentka

Med ano, ale jen, než začne kašel - jeho krystalky totiž sliznici dráždí a tím chrchláni naopak podpoří. Lepší než inhalace vody se solným roztokem na zahnání rýmy se ukázal eukalyptový olej (inhalovaný nepřímo z aromalampičky) nebo Vincentka. Ta výborně působí na hlasivky. Z bylinných čajů lze zejména doporučit zázvorový nebo z majoránky, Jako nevhodný se ukázal být lektvar ze smrkových jehliček.

 

Alkohol ne - ani svařené víno

Z pltného režimu bychom měli vyloučit jakýkoliv alkohol. I ten, o kterém se obecně soudí že zaručeně pomáhá - svařené víno, grog, teplá slivovice.

 

Maso ne, ovoce a zelenina ano

Pozornost by měla být věnovaná stravě - vyhýbat se na příklad masu, hlavně těžce stravitelnému (které v nemoci tělo spíše zatěžuje, než by mu dodávalo energii. Výborná je na strouhaná mrkev s jablkem nebo ananasem. Samozřejmostí je dostatek tekutin. Všelékem je kuřecí nebe slepičí vývar, ten klidně jezte i několikrát denně. Redukuje totiž tvorbu hlenu.

 

Psychika

A nezapomeňte na psychiku, čím víc se v mysli budeme nemocí zabývat, tím hůř nám bude. Během nemoci se snažte vybavovat si příjemné vzpomínky nebo myslete na hezké věci - to není na škodu ostatně nikdy.

 

Očkování proti chřipce

Očkování, které je jedinou spolehlivou ochranou, využívá jen zlomek populace. Nechte se proti chřipce naočkovat i vy.

 

Příznaky a projevy chřipky - kašlem nezačíná

Chřipka na rozdíl od nachlazení nezačíná kašlem ani rýmou, ale vysokou horečkou - nebo naopak zimnicí. Taky bolestmi hlavy, kloubů, únavou až schváceností.

Lidé nástup nemoci přirovnávají k pocitu, jakoby na ně někdo z čistého zdraví hodil černou deku. Jít v tomto stavu hned k lékaři není dobrý nápad. Nemocný cestou a v ordinaci nakazí další lidi a pohybem se vysílí. Doktor pacientovi stejně doporučí klid v posteli, hodně pít, jíst vitaminy a brát léky proti kašli. Někdo potřebuje i něco na tlumení bolesti - na chřipku totiž hodně sedí rčení "bolí mě celý člověk". 

 

Teplotu srážejte nad 38°C, antibiotika škodí

Co s horečkou? U chřipek bývá dost vysoká. Podle lékařů by se měla srážet až tehdy, když rtuť teploměru ukazuje víc než 38°C stupňů Celsia nebo mírně víc. V tomhle stavu byste měli vydržet aspoň 24 hodin od začátku nemoci. Tělo si pak lépe vytváří protilátky a vy posilujete imunitu. Starší pacienti se často dožadují antibiotik, která se dřív rutinně při chřipce ordinovala. Dá se jim to těžko vymluvit. A je fakt, že na chřipku antibiotika nemají vliv - antibiotika zabíjí bakterie, ale chřipka je virového původu a viry antibiotika nezajíbí. Naopak antibiotika u chřipky spíš škodí, protože tlumí naši imunitu. Podávat by se měla jen v případě, že chřipku zkomplikuje nějaký bakteriální zánět a infekce - třeba potíže s ušima.

 

Do práce nespěchejte

Když je chřipka opravdu těžká, existují léky, po kterých se pacientovi přece jen uleví. Říká se jim virostatika a účinkují jen proti viru chřipky A. Podávají se i další léky, které viry sice nedokážou přímo zničit, ale znemožní jim napadat buňky (replikovat se) a dál se tímhle způsobem množit. Nemocný je ale musí dostat nejpozději do 48 hodin od začátku prvních příznaků.

Velkou chybou je, že se mnoho lidí - zejména z kancelářských profesí - po pár dnech, kdy se jim udělá trochu lépe, se vrátí do práce s tím, že tam budou stejně jen sedět u počítače. Jenže každý organismus opravdu potřebuje nejméně týden klidu. A to nejen toho tělesného, ale také duševního. Přechozená chřipka - to je hazard s vlastním zdravím a následky mohou být tragické.