Dobré dopoledne, dnes je pátek 1.12.2023, svátek slaví Iva, zítra Blanka.

Jak zvýšit šance na otěhotnění - rady pro ženu, muže a oba

jak-zvysit-sance-na-otehotneni-rady-pro-zenu-muze-a-oba

jak-zvysit-sance-na-otehotneni-rady-pro-zenu-muze-a-oba
Chcete se stát rodiči a stále se vám nedaří? Existují některé osvědčené a vyzkoušené rady, které by měly úspěch na početí zvýšit. Nejdůležitější je prý nestresovat se a zůstat v pohodě. Prostě zkuste víc důvěřovat přírodě a buďte v klidu. Někdy nestačí, abyste se jen milovali.

___

___

Velmi důležitá je psychika a momentální kondice ženy i muže. Doslova zabijákem plodnosti bývá nadměrné kouření nebo pití alkoholu. Častou příčinou neúspěchu početí je i obezita, některé léky a nekvalitní mužské sperma, které cestu k ženskému vajíčku ani nepřežije.

 

A co vitamíny?

Lékaři doporučují hlavně řady B, pak vitamin C, E, také kyselinu listovou, ta je také velmi důležitá pro zdravý vývoj mozku plodu.

 

Jak můžete početí pomoct?

Například dodržováním správné a hlavně zdravé výživy - počínaje  kvalitním masem, rybami, ovocem, zeleninou, dostatkem sacharidů a podobně. Špatně jsou fast foody, tučná, nadbytečně kalorická jídla, hodně uzenin, bílé pečivo.

 

Alteranativní metody:

Podle některých výzkumů zvyšuje šance na početí např. akupunktura (a to až o 65%). Také speciální cvičení podle Ludmily Mojžíšové má dobré výsledky - hlavně proto, že uvolňuje svaly pánevního dna ženy. Úspěchy má i metoda su-jok nebo balneologická léčba (např. ve Františkových lázních).

 

Proč by žena neměla otěhotnět ve vyšším věku?

Starší matky jsou sice v kurzu, ale myslete na jedno: vajíčka, na rozdíl od spermii, stárnou. Z hlediska zdraví je ideální věk pro první dítě kolem třiadvaceti.


Rady jak otěhotnět

PRO MUŽE

 • Jezte vitaminy C (ovoce), D (ryby, vaječné žloutky), E (papriky, mandle ...), důležitý je i vápník, takže pijte mléko.
 • Noste místo těsných slipů boxerky (nebo nejlépe bavlněné - trenýrky).
 • Nadměrně neposilujte břišní svaly, protože tím nezdravě překrvujete pánevní orgány a můžete ohrozit kvalitu spermatu.
 • Neležte dlouho ve vaně s horkou vodou. Vyšší teploty zhoršují dozrávání spermií.
 • Dívejte se na lechtivé filmy. Erotická videa díky látkám uvolňovaným do krve zvyšují aktivitu spermí.

RADY PRO ŽENY

 • Když ovulujete (zhruba v polovině měsíčního cyklu), je nejlepší milovat se každý druhý den.
 • Lubrikační gely omezte mohou zpomalovat nebo zabíjet spermie.
 • Na početí jsou ideální letní měsíce - jednak jsou lidé uvolněnější na dovolených, jednak jedí víc zdravých potravin, hlavně ovoce.
 • Když máte jakýkoli gynekologický zánět, zajděte se poradit s lékařem, jak jej léčit - zanedbání může vést až k úplné neplodnosti.

RADY PRO OBA

 • Jezte víc špenát, brokolici, růžíčkovou kapustu (je v nich kyselina listová) .
 • Pokud máte potíže s nadváhou, snažte se zhubnout.
 • Přihlaste se do kurzu orientálního tance. Pomáhá uvolnění pánve.


Obezita a otěhotnění - je to opravdu takový problém?

Výrazná obezita může skutečně snížit plodnost u ženy až o polovinu. Stejnou  vážnou překážkou je i velminízká váha. V kolika letech je ideální otěhotnět? V rozmezí 19-25 let věku (když je řeč o prvním těhotenství).

 

Je kvalita spermatu ovlivněná věkem muže?

Ano. Čím je muž starší, tím horší je u jeho spermií oplodňovací schopnost. A narůstá i pravděpodobnost, že dítě bude trpět nějakou vrozenou vývojovou vadou.

 

Stáří ženy a vliv na možné vady dítěte

Ještě výraznější je to u kvality ženských vajíček - ty se rodí s jejich určitým počtem. Znamená to, že během života nevznikají žádná nová vajíčka a na rozdíl od spermií stárnou. Proto jsou pak i rizika poškození plodu u starších matek vyšší než u starších otců.

 

Je potřeba vysadit antikoncepci dlouho před plánovaným otěhotněním, aby se od ní organismus vyčistil?

Není.

 

Je otěhotnění při styku pod vlivem alkoholu nebezpečné pro dítě?

Alkohol může dítě poškodit spíš při jeho pití během gravidity, hlavně v prvních třech měsících (bohužel právě v téhle době řada žen ještě neví, že je vůbec těhotná).