Dobré odpoledne, dnes je neděle 6.10.2024, svátek slaví Hanuš, zítra Justýna.

Zinek a zdraví - působení, účinky, na co lidské tělo potřebuje zinek

zinek-a-zdravi-pusobeni-ucinky-na-co-lidske-telo-potrebuje-zinek

zinek-a-zdravi-pusobeni-ucinky-na-co-lidske-telo-potrebuje-zinek
Pokud tělo postrádá zinek, brzy nám to dá značně najevo. Jaký má význam pro náš organizmus? inek si pamatujeme z hodin chemie jako měkký, lehce tavitelný kov. Je součástí mnoha věcí, které nás v každodenním životě obklopují. Tím jeho význam ani zdaleka nekončí. Ke svému správnému fungování ho nutně potřebuje i náš organizmus.

___

___

Zdravý dospělý člověk má v těle přibližně 2 gramy zinku, který se skrývá ve svalech, kostech, v játrech, ledvinách, slinivce, očích, pokožce a u mužů ve varlatech a v prostatě.

 

Působení a účinky

Zinek je součástí enzymů, které v našem organizmu podmiňují celou řadu důležitých funkcí, od trávení až po správné vidění. A protože jde o významný antioxidant, chrání nás také před působením volných radikálů (a tím velmi laicky řečeno před stárnutím a rakovinou). Tento prvek má navíc vliv na posílení imunity a velkou úlohu hraje také v léčbě neplodnosti a v udržování dobrého stavu prostaty.

 

Strážce naší krásy

Zinek dopřejte svému tělu v případě, že chcete dobře vypadat. Tento prvek má totiž podstatný význam pro stav vaší kůže, vlasů a nehtů. Podporuje hojení ekzémů, akné, ran a popálenin. Zastavuje nadměrné vypadávání vlasů a stará se o jejich výživu.

 

Jak se projevuje nedostatek zinku v organismu?

Při nedostatku zinku v těle dochází k poruchám buněčného dělení a k růstu nových buněk. To se promítá nejčastěji na stavu kůže, na které se mohou tvořit vyrážky. Někteří jedinci se potýkají se zhoršenou pamětí, zrakem či sluchem nebo s nechtěným úbytkem na váze a psychickými poruchami. U mužů hrozí riziko neplodnosti

 

Zdroje zinku, potraviny bohaté na zinek

Aby mělo vaše tělo této látky dostatek, zaměřte se na konzumaci hovězího a králičího masa, ryb a jater. Velké množství zinku najdete v mořských plodech, zejména v ústřicích. Pokud nemáte rádi maso, sáhněte po luštěninách, dýňových a slunečnicových semenech, celozrnné mouce a neloupané rýži. Významným zdrojem je také listová zelenina.