Nacházíte se: Zbynekmlcoch.cz Texty Dovolená, zájezdy Informace o Řecku - čas, měna, zvyky, krádeže, napětí v síti

Sponzorované odkazy:

  • Luštitelské časopisy

Slovník - hledej:

lékařský
cizí slova
česko-anglický
anglicko-český

Předpověď počasí

Počasí dnes Počasí zítra Počasí pozítří
Další dny...

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

T-mobile
Telefonica O2

Počet stránek v systému

7307
Informace o Řecku - čas, měna, zvyky, krádeže, napětí v síti Email
Čtvrtek, 08. září 2011 | Vložil: MUDr. Zbyněk Mlčoch | Zobrazeno: 8820x

recko-informace-cas-mena-napeti-kradeze-pohrby-kombolojŘecko má některá svá specifika a zajímavosti, které jsou zcela odlišné proti České republice. Překvapující jsou např. skutečnosti, že se v Řecku toaletní papír neháže do WC mísy nebo že se v Řecku skoro vůbec nekrade. Překvapivé také může být, že zemřelé pohřívají do 24 hodin a vykopávají je po 3 letech ze země. O vlastnostech Řeků a mnoho dalších informací se dozvíte na této stránce.

___
___Kompletní odkazy Řecko:

Osobní fotografie:

Čas v Řecku

Časový rozdíl od České republiky: +1 hod. Přeřiďte si proto hodinky o hodinu dopředu.

Měna

v Řecku je zavedena jednotná evropská měna Euro (1,- € = 100 centů). Většina hotelů, obchodů, půjčoven aut a restaurací ve větších  letoviscích přijímá platební karty, někde je však nutno platit hotově.
České koruny se v Řecku vyměňují obtížně a kurz většinou není výhodný, proto je lepší použít bankomaty, které bývají umístěny u vchodů bank.

Voda z vodovodu

není kvůli vysokému obsahu minerálů a solí vhodná k pití a doporučujeme konzumovat pouze vodu balenou. Můžete tak předejít případným střevním problémům. Některé hotely mají vlastní studny, voda může být velmi chlorovaná.


Řeč

oficiálním jazykem je řečtina, ale je možné se velmi dobře dorozumět anglicky, popř. německy.

Toaletní papír

se kvůli úzkým odpadním trubkám zásadně odkládá do připravených odpadkových košů (věřte, že si zvyknete, sic občas zapomenete).

Elektrické napětí

220V, v hotelech jsou klasické zásuvky - kdyby ne, redukce se prodávají v obchůdcích (kde se dá sehnat naprosto všechno)

Pohledy a známky, jak odeslat pohled

Pohledy stojí cca. 0,25 - 0,5 Euro, kupujte společně se známkou, která stojí do České republiky cca 0,75 Euro.
Napsané a ofrankované pohledy můžete většinou předat na recepci svého hotelu nebo vhodit do žluté schránky s nápisem EATA.

Telefonování

Pro volání do České republiky nezapomeňte na předvolbu 00420 (pro Slovensko 00421). Pokud voláte na řecké číslo, je třeba zadat předvolbu 0030. Volat se dá z telefonních automatů na ulici, které fungují buď na mince, nebo na telefonní karty, které lze zakoupit v supermarketech.
Pro volání z mobilních telefonů je nutné mít aktivovaný roaming.

Slunečníky a lehátka na pláži

Pláže jsou v Řecku veřejné (až na vzácné výjimky), můžete si zde pronajmout slunečníky a lehátka. Cena se pohybuje od 3 € za jedno lehátko na den. Některé restaurace a bary u plážové promenády nabízejí slunečníky a lehátka zdarma při zakoupení jakéhokoliv nápoje.

Mořští ježci

U skalnatých pobřeží se někdy vyskytují mořští ježci, proto raději používejte obuv do vody. Voda v moři je ale průhledná, ježci jsou vidět (jsou to "černé tečky" ve vodě).

Tísňové volání

Pro tísňové volání můžete použít stejně jako v ČR číslo 112. Přímý kontakt na první pomoc je 166, na policii 100 a hasiči jsou k dosažení na čísle 199. Pro vystavení protokolu o krádeži apod. vyžaduje místní policie oficiálního překladatele. Tato služba Vás vyjde na 50,- až 70,- Euro.

 

Obchody a supermarkety

Obchody jsou v turistických letoviscích otevřeny podle poptávky. Supermarkety bývají obvykle otevřené nepřetržitě od 08:00 do 22:00. Ostatní obchody a obchody v hlavním městě mívají od pondělí do pátku zavřeno v době siesty od 14:00 do 17:00. V sobotu jsou otevřené jen do 14:00 a v neděli bývají zavřené zcela.

Bezpečnost, krádeže

Řecko je bezpečnou zemí, nicméně v turistických centrech existuje riziko krádeží. Na své věci si dávejte pozor především na rušných místech, jako jsou trhy, městská hromadná doprava apod. Dále nenechávejte cennosti bez dozoru na plážích během koupání.

Letenky, doklady, peníze a další cennosti jsou bezpečnější v hotelovém sejfu. Obezřetní buďte i při výběru z bankomatu a větší obnos peněz uschovejte na několika místech. Nikdy nenechávejte cenné věci v autě.

Zajímavostí je, že v řeckých obchůdcích moc zákazníky nehlídají. Pokud nemá obsluha pokladny co dělat, dívá se na televizi a prodejnu neřeší. Jen v málokterých obchodech byly kamery. Dokonce jsme narazili na obchod, kde nebyly chráněné šperky ze stříbra a zlata (určití občané naší republiky by jistě tento obchůdek nenechali v klidu ;-) ).

 

Zapůjčení vozidla

V Řecku je možné zapůjčit automobil, čtyřkolku, skútr a kolo. Je velká konkurence, půjčoven je hodně, ceny za výpůjčku jsou různé. Čtyřkolky se poměrně hodně kazí, se skútrem byste měli mít nějaké zkušenosti, pokud si ho chcete zapůjčit.

 

Komboloi

Muži Řekové si často "hrají" s korálky. Říká se jim komboloi.
Fotografie korálů zde. Jak se opužívá komboloi - video.

 

Veřejná autobusová doprava a dodržování jízdních řádů

Řekové jsou "pohoďáci" a moc si s časem nelámou hlavu. Veřejná dopava na Zakynthosu je spíše dobrodružství, řidiči nejsou dochvilní. Navíc jsou silnice v Řecku hodně úzké, těžko průjezdné (zásadní problém je třeba pomalu jedoucí vozidlo před autobusem, což se nám stalo - je fakt těžké předjet), takže musí být řidiči docela "borci", aby dodrželi jízdní řády.

 

Dodržování dopravních předpisů

Řekové si příliš s dopravními předpisy hlavu nelámou, respektují jen zákaz vjezdu a občas zastaví na stopce. Za dobu 7 dnů, co jsme byli na Zakynthosu jsme neviděli ani jedno policejní vozidlo (a to jsme projeli velkou část ostrova). Na silnici platí právo většího - např. autobus má přednost před osobním vozidlem.

Vzhledem k tomu, že jsou silnice v Řecku úzké, mají autobusy poměrně velké problémy se všude dostat, platí to především pro horské silnice.

Řekové ale jezdí pomalu a klidně. Jejich povaha je klidná, přátelská a trošku flegmatická. Málokdy se rozčilují, to platí i na silnicích.

 

"Střílení zajíců"

Řekové přes jaro a léto pečují o olivovníky (hlavní zdroj výdělku), na konci roku nemají co dělat, proto občas jedou do řeckých hor a střílejí do značek. Říkají tomu střílení zajíců. Zající ale paradoxně v Řecku nežijí :-)

 

Zdroj elektrické energie pro ostrov

Zakynthos nemá vlastní elektrárnu, elektřina je na ostrov "dopravována" podmořským kabelem. I z toho důvodu je elektrický proud poměrně hodně drahý a ulice na ostrově jsou jen spoře osvětlené.

 

Kočky a psi jsou všude a jsou tolerováni

Psi a kočky pobíhají po ulicích, kočky pak i po restauracích. Majitelům restarurací (taveren) to nevadí. Zvířata jsou Řeky tolerována. 

 

Řecké jídlo

Je velmi dobré, je v něm mnohem více ovoce a zeleniny než v našich pokrmech. Velmi chutné jsou také řecké džusy. 

 

Povaha Řeků

Řekové jsou klidní, flegmatičtí, pohodáři, máloco je rozhodí. Jsou usměvaví, srdeční a pohostinní. 

 

Potápění a šnorchlování v moři

Mořská voda je velmi čistá, průhledná. Nejkrsnější zážitek je potápění u skalisek. Jsou tam ježci, jejich schránky a hodně ryb. Pokud se potopíte, zachytíte za kámen a nehýbete, rybky budou plavat i 20 cm před vašimi potapěčskými brýlemi.

U pláží je jen písek a malé rybky, které lidi "koušou" (bolí to malinko), když se člověk nehýbe.

 

Krmení ryb z lodi

Ryby jsou velmi vděčné za pečivo, které hodíte z lodě. Seběhnou se jich velká hejna a o pečivo se perou.


 
Share on Myspace
Chci se zeptat, diskutovat...
Dům bylinek
CHORVATSKO - dovolená za neuvěřitelné ceny
--------------------------------------- BIOPOTRAVINY ESHOP
---------------------------------------
Přidat odkaz
Bezplatná právní poradna

Psychotesty online

Alkoholik

Kuřákova plíce

Moje starosti

Příznaky a projevy nemocí

Bylinky pro všechny