Dobrý večer, dnes je sobota 22.6.2024, svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka.

Dovolená v Řecku - video, pas, elektrické zásuvky, zdravotní péče, kvalita vody, požáry

recko-dovolena-pas-toalety-zachody-pozary-jidlo-voda-zdravotni-pece-fotogalerie-video.jpgStránka pojednává o dovolené v Řecku nebo o cestování po tomto státě. Dozvíte se zde například, zda je nutný pas, jestli se v Řecku používají stejné elektrické zásuvky jako v ČR, dočtete se i o zdravotní péči v Řecku, o kvalitě vody, o nejčastějších řeckých suvenýrech, které si návštěvníci z Řecka vozí a můžete se také dozvědět o zajímavosti používání WC. Stránka nabízí také mnoho zajímavých odkazů.
___
___

Je nutný cestovní pas na cestování do Řecka?

Vstup a pobyt na území Řecka podléhá stejným předpisům jako v ostatních státech EU. Dospělí občané ČR mají možnost použít jako cestovní doklad kromě cestovního pasu i občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, pokud nemá oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Cestovní pas by měl být platný  ještě minimálně 3 měsíce  po návratu do ČR. O cestovních dokladech potřebných do Řecka se můžete dozvědět více zde

 

Zdravotní péče v Řecku

Občané ČR mají v Řecku nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, jež bude proplacena domácí zdravotní pojišťovnou (po předložení formuláře E111). V Řecku je nutno počítat se spoluúčastí u léků (25%). Doporučuje se proto uzavřít před cestou pojištění léčebných výloh, případně úrazové pojištění. Žádné zvláštní očkování při cestě do Řecka není vyžadováno.

 

Kvalita pitné vody, je vhodné mít s sebou balenou vodu?

V celém Řecku je samozřejmě pitná voda, avšak její kvalita kolísá podle jednotlivých oblastí. Na ostrovech bývá voda tekoucí z kohoutků odsolená z vody mořské. Proto se doporučuje pro přímou spotřebu kupovat vodu balenou.

 

Řecké suvenýry - přehozy, výšivky, keramika, kožené výrobky ad.

Pokud si budete chtít dovést typický řecký suvenýr, pak se podívejte například po ručně tkaných přehozech, vyšívaných textiliích, keramice nebo kožených výrobcích. Oblíbené jsou také výrobky z oliv, různé druhy koření, místní vína a likéry. Doma jistě ocení řecké mandlové cukroví, sýry, různé druhy medů s příchutí nebo kopie antických starožitností.

 

Elektrické zásuvky - je nutné mít adaptér k používání elektrospotřebičů?

Místní systém je 220 V / 50 Hz, tedy stejný jako v České republice. Zásuvky jsou však většinou jednoduché (dva kolíky), na tří kolíkové přístroje budete potřebovat adaptér, který však lze koupit v každém místním obchodě (supermarketu).

 

Toalety - použitý toaletní papír se nesplachuje, ale vyhazuje!

Použité toaletní papíry se zásadně vhazují do připravené nádoby na toaletě, nesplachují se!

 

Požáry v Řecku

Před cestou do Řecka je dobré, s ohledem na každoročně se opakující požáry různé intenzity, informovat se před cestou o aktuálním stavu v místě vašeho pobytu u cestovní kanceláře nebo velvyslanectví a sledovat sdělovací prostředky, které tyto záležitosti monitorují. 

 


Zajímavé odkazy

   Kompletní odkazy Řecko: